3Thc Htn erica 3 5 JUL! 1964 2e JAARG/s NG No. 21 "Het is eigenlijk jammer, dat de artikelen over de geschiedenis van de Indo er niet meer zijn", aldus een lezer, "eigenlijk moeten ze als blijvende serie worden opgeno men, want anders vergeten wij al les toch weer." Dat is misschien waar. Aan de an dere kant wordt steeds maar weer hetzelfde deuntje oer-vervelend. En ook: de meeste mensen leren toch niets van lezen. Alleen van ervaring. De geschiedenis yan de Indo is in hoofdtrekken als van ieder mens: een worteling in de herkomst. Wie zijn herkomst ver loochent of vergeet, groeit nooit ^oed. Maar men leert dat meestal alleen na bittere ervaring. In de Bijbel staat ée historie van de mens eigenlijk in een erg eenvoudige tekst: "Ert Uw vader EN UW MOEDER opdat het U welga in het land dat de Heer Uw God U ge geven heeft.Alleen wie ouder en rijper wordt, weet dat het zo is. Massa's mensen denken dat als je maar goed spaart en dubbel werkt, je bestaan gemaakt is. "Kijk maar- naar Amerikanen", zegt men. Maar deze mensen zien blijkbaar alleen Het onmisbare Verleden de buitenkant. Ze kijken alleen naar dagjesmensen, lagere arbei ders en gelukkige gokkers.' Deze mensen maken Amerika niet. Wie Amerika gemaakt hebben en nog ma ken zijn de sterke verenigingen van Presbyterians, Quakers, Kor- momen, van Ieren, Joden, Chinezen. Armeniërs, enz.enz», die hun her komst nooit vergaten. Ook al is d: Amerika hun vaderland geworden, voor hen die uit Europa kwamen is Europa nog steeds het moederland. Voor hen die uit Azië kwamen is A zië nog steeds het moederland. Indo's behoren meestal tot de er, grote groep van mensen die tot leuze hebben: "Ubi bene, ibi pa- tria" of: "Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland!" Daar waar de dougnuts en hamburgers zijn, de TV's en de Galaxie's, daar wil men leven. Het vreemde nu is, dat de geschiedenis ons leert, dat degenen, die op zo'n manier van hun land houden, dit land afgenomen wordt. Eigenlijk hebben Indo's nu een dure les be taald. Ze hebben in Indië een leventje van Vrolijke Frans ge leefd; Indië is ons afgenomen. O 1 OAR'NC 0H1SV

American Tong Tong | 1964 | | pagina 1