tong tovïlj J Wie zegt dat Amerika onkwetsbaar is voor armoede en gebrek? Wie met oudere en ontwikkelde Ameri- kanon spreekt, hoort ze vertel len van "The Bitter Years", de jaren 1935 - 194-1In het Coun ty Art Museum in Los Angeles loopt er nu een foto-expositie van. Een ontstellende expositie van werkloosheid en armoe en honger. Millioenen mensen had- je langs de highways gezinnen voortstrompelen met hun hebben en houwen op een handkarretje, hon derden en honderden mijlen LOPEN, zoeken naar werk, naar eten. Alleen zij bleven overeind, die door herkomst gebonden waren, die eensgezindheid en gezamenlijke ar beid hadden. Die gelukkig in goe de tijden gespaard hadden voor gemeenschappelijk grondbezit, waar men bij elkaar kwam; weinige spaar penningen "pool"-de tot nieuw ka pitaal voor nieuwe ondernemingen. Indo's doen dat niet. Zij hebben geen historisch besef, dus ook geen historische verbondenheid. Dus ook niet de "massa-kracht" die nodig is om moeilijke tijden te boven te komen. Of denkt men heus dat men straks toch wel lekker in b.v. een gemeenschap van Ieren, Joden of Chi nezen te kruipen? Die hebben het dan zelf al moeilijk genoeg en zul len terecht zeggen: "Ga naar je eigen soort!" En die soort bestaat wel, maar wil niet weten dat zij bestaat. In de lezerskring van The American Tong-Tong ken ik twee in Indië gebo ren Totoks, die meer besef hebben van hun Land van Herkomst dan hon derden Indo's samen. Een van hen verzamelt nauwkeurig boeken en stu- 2 dies en artikelen uit Tong-Tong over de Indo. Hij rangschikt ze en bouwt een eigen "studie-archief". De ander leeft te ver weg van al lerlei gemeenschappen om zich voor zijn groep verdienstelijk te maken maar bestudeert als hobby enkele Indianenstammen in zijn buurt en de oude Spaanse cultuurinvloeden bij deze Indianen. Hetzelfde cul tuurpatroon dus als van ons: vrij hadden eerst Portugese en later noord-Europese cultuur-invloeden. Maar nogmaals dus: twee Totokjon gens; blond dus en met blauwe o- gen, die erg gemakkelijk "hele maal Amerikaan" kunnen zijn. Maar zij hebben het inzicht, dat ze in een essentieel opzicht van alle andere blonde blauwogige Amerika nen verschillen: hun herkomst. En dus bestuderen ze die herkomst en vinden in hun studie de kracht voor hun bijzondere geestelijke opbouw, waar ze later Amerika in een bijzonder opzicht van groot nut mee kunnen zijn. ^Phe Hrttcrican Verschijnt de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 IMPfePi rie Lilian Ducelle Tjalic Robinson tclf 696 4921 Roy J. Steeven'sz Marijke Steevcnsz tclf. 944 3549 P. O. Box 45 72 W'hittier, Cal., 90607

American Tong Tong | 1964 | | pagina 2