eigen gedachten en fantasieën, die in feite eerlijke kunstbele vingen zijn. Veel ouders weten dat zo niet en blaffen al gauw: "Wat praat jij daar nou weer voor on zin!" Kinderen leren daarom al gauw hun mond te houden over hun eigen "sprookjes-wereld", in fei te een werk-terrein voor surrea lisme en persoonlijke kunst. En wat heel jammer is: op het laatst gaat deze kunstzinnige aanleg he lemaal dood. En we krijgen mis schien wel pientere kinderen of zakelijk-harde kinderen, maar een aangeboren talent is voorgeed ver moord. Daarom presteren over het algemeen Indo-kinderen zo weinig op het gebied van kunst en litera tuur, zelfs van journalistiek! Marcelle is op de goede weg om een goed journaliste te worden op zijn minst en een knap schrijf ster op zijn best. Een nuttige raad: lees erg veel, schrijf erg veel, luister veel naar muziek en beoefen danskunst. Dan groei je ver boven de beperkte mogelijkheden van College uit, Marcelle! T.R. OP EIGEN GROND Over de voordelen en nadelen van het wonen in een huurhuis of een eigendomswoning kan eindeloos wor den gediscussieerd, maar dat het bezit van een huis voor de Indo in vele opzichten een vooruitgang is, lijdt geen twijfel. Indo's hebben generaties lang uitsluitend in huurhuizen gewoond. Deze hui zen werden vaak erger uitgewoond dan de Arabische of Chinese huis baas met zijn onderhoud kon bijhou den. Verantwoordelijkheid t.a.v. woninginrichting en onderhoud ble ven dus vaak beneden peil. Van bou wen had men geen verstand en ver in de toekomst keeK. men nooit: had men genoeg van een huis, dan ging men er immers uit? Klaar! Gehechtheid aan de bodem kon zo doende nooit ontstaan. Liefde voor tuinieren stierf uit: men had een "erf" dat door kinderen en huis dieren werd opgebruikt. De goeder natuurlijk niet te na gesproken.^ In Holland verbeterde dat niet, want daar kunnen alleen rijken huizen kopen. En verder mag men daar niet aan zijn eigen huis ver bouwen. In Amerika komt het kopen van een huis vaak voordeliger uit dan het huren. Sommigen kopen dus een huis "voor de goedkoopte". En doen er dan verder niet veel aan. Maar er zijn er ook die een huis kopen echt met de bedoeling om "op eigen bo dem" te staan. En dan komen van zelf allerlei "betere instincten" losmen raakt aan het metselen en schilderen, aan het bijbouwen en tuinieren dat het een lust is. Al le vormende waarden van het "eigen baas zijn" komen tot ontwikkeling^) En voor onze ogen zien we niet al leen een mooier huis ontstaan, maar ook de eigenaar ervan zelfbewuster en energieker worden. Inderdaad: voor de Indo in het bijzonder is "eigen grond" een goe de vooruitgang! □f| |pa

American Tong Tong | 1964 | | pagina 8