wereld. Nergens anders werden zo grote djagoengs gekweekt en in zulke enorme hoeveelheden. Een nieuw soort meel veroverde de wereldmarkt: maizena meel. Ook als officieel erkend en gewaar deerd gerecht kreeg de djagoeng de volle eer. En ook in de White House en aan diplomatieke diners wordt djagoeng geserveerd, naast de fijnste gerechten uit de Fran se keuken. Dit in tegenstelling met veel Aziatische landen, waar de dja goeng ver minderwaardig wordt ge acht bij rijst. In Indonesië b.v. wordt het eten van djagoeng bij de rijst vaak beschouwd als een teken van armoe. Djagoeng is daar alleen nog maar basisspijs voor toespijzen of lekkernijen. "Corn on the cob" is ondenkbaar als deel van de rijsttafel, al wordt zij door Indische fijnproevers natuurlijk bijzonder gewaardeerd op de avondwandeling op de straat. Zowel wat betreft de rijst als de djagoeng zijn de Amerikanen dus bijzonder progressief. En we vragen ons af hoe Indische immi granten dit beschouwen, die nog steeds de aardappel beschouwen als de voeding van beschaafde men sen, en rijst zien als minderwaar dig, om van djagoeng nog maar te zwijgen 1 Zij zullen in dit nieuwe vaderland nog een massa moeten le ren l TERUGBLIK EN TOEKOMSTBLIK Waarom denk ik er opeens zo sterk aan terug? Het is toch al lang ge leden dat ik daar stond. Al bijna een kwart eeuw. En dat is heel erg lang, menselijkerwijs gesproken. Toch lijkt het mij dat het "nog pas gisteren" was, zo intens herleef ik weer die ogenblikken daar door gebracht. Ik sta op een kleine tjot, een bruin meisje met mollige armen en benen, in een veel te korte jurk. De zon schijnt behaaglijk en warm op mijn rug. Ik kijk uit over de traagstromende Kali Solo. Zij is erg breed hier; ik kan de andere oever nog net zien, maar dan wazig alsof er sluiers over hangen. Is het hierom dat vele dichters haar bezingen als een bruid, wachtend, alsmaar wachtend? Het water is vies-bruin, maar de zon haalt er, fel opschijnend, flitsende edelstenen uit. Ik zie het warme rood van robijnen nAast het koele groen van de jade. He melsblauwe saffieren, geel-glan- zende staven goud en zacht-paarse amethisten springen uit het bruin tevoorschijn. En er tussendoor agaten, alle kleuren van de regen boog vertonend. Welke bruid is schitterender getooid? Ver achter mij hoor ik het ge joel en geschreeuw van spelende kinderen: mijn kameraadjes. Zij vermaken zich op de schommels en de wip, in de zandbak en op het mollige gras, dat zo koel je voe ten streelt. Want hier is een speelpark. Niet zo'n moderne speel tuin als er hier in Californië zijn, maar gewoon wat speeltuig tussen hoge bomen, ergens buiten Solo aan de kalikant.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 6