5 die in Batavia met krontjongende jongelui spelevaarden op de Bata- viase grachten: "Zij gaan zeer rein, met baai tjes fijn, Ofzij waren de bruid, *s Nagts zij in een praatje vare, Met haar aangename spel.." Ziert U de mooiversierde prauwen met fakkels in het maanlicht, de meisjes in hun kanten kebaja's (ofzij waren de bruid), de jonge- l^iynet hun verfijnde guitaarspel? x Er zou tussen Hollanders en Indo's veel meer begrip, goodwill en samen werking mogelijk zijn als: a. Indo's wat minder langtenig en gauw kwaad waren, b. Indo's wat meer van hun eigen en de Indonesische historie, cul tuur, zeden en gebruiken afwisten, c. Hollanders wat meer geduld en begrip hadden voor andere cultuur waarden en minder zelfingenomen wa ren (met vaak ook niets). x In alle onenigheden moeten en Hol landers en Indo's nooit vergeten, dat de unieke plaats in de samen- IV^^ng van de Indo in vergelijking met andere Euraziërs en daardoor de effectieve waarde van Neder- lands-Indië ook voor Holland te danken is geweest aan Hollanders, maar dan van het soort van Coen, Valentijn, Rumphius, Chasteleyn, Maatsuycker, Snouck Hurgronje, Kern, De Haan, Meyer Ranneft, enz. mensen met hoog fatsoen, grote al gemene ontwikkeling en grote be langstelling voor andere mensen en andere culturen. Op laag niveau zijn alleen lage ruzies mogelijk. T.R. RIJST IN AMERIKA Het gebruik om rijst te werpen naar een juist gehuwd echtpaar is ook in Amerika populair. Het is een uit Oost Azië afkomstig eeuwenoud gebruik en is symbolisch voor voor spoed en vruchtbaarheid. Amerikanen zijn niet alleen grage rijsteters, maar zij verbouwen ook rijst en wel in zulke enorme hoe veelheden, dat er ruimschoots ge noeg overblijft voor de export. Als wij nagaan dat de rijstcul tuur in dit land pas een kwart eeuw geleden zo'n grote vlucht ge nomen heeft, beseffen wij alweer hoe ontvankelijk de Amerikaan is voor alle goede ideeën en gebrui ken. De eerste settlers in Amerika maakten al spoedig kennis met de djagoeng die door de Indianen ver bouwd werd. Zoals men weet is de djagoeng niet uit Azië, maar uit Amerika afkomstig. Zij werd pas.na de ontdekking van Amerika in Azië ingevoerd, evenals ook de aardappel en de tomaat. Aardappel en tomaat veroverden ook snel Europa, maar de djagoeng bleef betrekkelijk onbekend. De eerste Amerikanen echter beseften direct de hoge voedingswaarde van de djagoeng en verbouwden dit ge was naast de uit Europa meegebrach te tarwe, gerst, boekweit, enz. De djagoengcultuur nam al spoedig een vlucht als nergens anders ter

American Tong Tong | 1964 | | pagina 7