IN MEXICO (II) Vam Mexico is vaak gezegd, dat het een "typisch Indo-land" is, omdat Mexicanen immers Mestizo's zijn, d. w.z. "mixtiezen", d.w.z. mengbloe- den. Dat is OGtk zo. We zullen dus in Mexico onze eigen deugden en gebre ken in meerdere of mindere mate te rugvinden. Laat ons eerst een ding zeer na drukkelijk vaststellen: in Mexico zelf woont een heel ander slag Me xicanen dan we hier in de U.S. ken nen in ons eigen milieu. De mexica- nen die wij in onze eigen omgeving zien, zijn merendeels kleine werk nemers. Verreweg de meesten van hen zijn "kleine Indo's", die dus ook hun best doen om zoveel mogelijk "Amerikaan" te zijn en hun herkomst liefst helemaal verloochenen willen, ook al zijn ze vaak donkerbruin, heten Juan Gomez en eten mexicaans. Er bestaan in de U.S. ook andere Mexicanen. Die hun herkomst niet verloochenen en er zelfs bijzonaer trots op zijn. Men vindt hen in de kringen der hogere beroepen, stu denten en kunstenaars. Welnu, dit soort Mexicanen leeft in Mexice in alle lagen van de be volking en van de uiterste noord grens tot de uiterste zuidgrens. ALLE Mexicanen hebben een sterk ontwikkeld nationaliteitsgevoel. Er is GEEN discriminatie. De echte mengbloed kijkt niet neer op de Indiaan, die zelf ook voor alles Mexicaan is, en dan pas Indiaan. De Mexicaanse Totok kijkt niet neer oo de mengbloed. Omgekeerd kijken mindere Mexicanen niet "in ontzag" oo naar hogere Mexicanen, noch raciaal, noch sociaal, noch cultureel. De ergste en beschamend- ste remmen in de Indo-samenleving: neerkijken op "petjohs" of jalou- zie op "Grote Roengs" bestaan in Mexico NIET. Helemaal blanke Mexi canen zijn er in Mexico heel weinig. Antoprologisch onderzoek toont in Mexico maar een procent onvermengd blankbloed aan. Dit zit verder niet alleen in de toplagen, maar zelfs in de armste kampongs en de nede-^p rigste "slums" zie je van die vol komen blonde, blauwogige typen. Ze voelen zich daar helemaal niet bij zonder door, noch worden ze door de bruine Mexicanen gepest. Het meng- bloedschap in AL zijn aspecten is in Mexico geen probleem meer. Daar om bestaan er in Mexico geen gevoe lens van minderwaardigheid. Aan de indrukwekkend mooie en rijke Paseo de la Reforma, de grootste hoofdslïaét van Mexico, zal $e ook ar melijk geklede "peons" (kleine boe ren) en Indiaanse vrouwen zien lo pen, die zich helemaal niet schuch ter en kleintjes gedragen, terwijl zoals wij weten menige Kleine Roeng bang is voor chique buurten en stra ten. Eigenlijk is dit een heel merkwaar dig aspect, dat we nog nooit elders gezien hebben. In alle landen ter wereld bestaat discriminatie in min of meer ernstige graad a. tussen de diverse volksstanden en klassen, b. tussen raciale groepen. Er is een groot mededogen voor alle armen. In de kerken zie je ook in lompen gehul de mensen vooraan in de kerk zitten en knielen voor het altaar. In boek-

American Tong Tong | 1964 | | pagina 4