en hij kwam erbij staan en zei dat hij blij was als hij "veinte cen- tavos" (20 ct. - nop; peen twee Ame rikaanse centen) had om wat te eten. Ik paf hem wat kleingeld en hij hief als in groet zijn hand op met een "mucha gracias" en ging wat te eten halen. NIET dat nederige tik je aan de pet of het overdreven: "Terima kasih banjak toean besar". Voor zulke armen is er altijd wat te eten in Mexicoeen spotgoedkope djagoeng reboes of bakar, oebie re- boes of een goedkoop socrt tamale. Deze goedkoopste ta.males heb ik ook geproefd. Als je de wikkeling van pisangblad of maiskolfblad eraf haalt vind je een djagoengdeeghul- sel met daarin alleen maar wat ui en sambal (dus net als de armste lempers in Indonesië), maar noch tans verrassend goed van smaak. En ze vullen heus ook wel! En net zoals ook in Indonesië ook de fijne Njonja Resar zich niet schaamt om een heel primitief hapje te genieten, zo kan je ook in Mexico een fijn dametje ergens op de pasar zovn armeluishapje met smaak zien verorberen. Het discriminerend oordeel: "Dat kan je toch niet doen", bestaat in Mexico niet, omdat het er NOOIT om gaat wat je doet, maar hoe je het doet. In een volgend artikel meer. T.R. "ONZE TOTOKS" In bijna elke Indische kring kan je een of meer Totoks aantreffen. Er zijn twee soorten Totoks. Het ene soort is in Indië geboren of heeft er korte of lange tijd ge leefd. Zij "horen er min of meer bij", zelfs al kunnen zij massavs opinies met de echte Indo niet de len. Maar er is ook het andere soort Totok, Dat Indië nooit zag, maar door huwelijk of vriendschap in 't Indische milieu "beland" is. Ze zijn vaak echt "vreemde eenden in de bijt" en het doet mij leed dat ze door ONZE onverschilligheid dat ook blijven. Dat is niet fair. Vele Indo's hebben zich erover beklaagd dat zij in Hollandse krin gen zo moeilijk werden opgenomen: dat daar geen "begrip" voor ons was en men altijd zo "geisoleerd" was. Kaar wij doen in onze kringen de Hollander (of Amerikaan) vaak hetzelfde aan. En het hoeft niet. Want hebben allemaal met Holland kennisgemaakt en kennen dus het milieu waaruit deze Totok komt. Het kan dus niet moeilijk voor ons zijn om eens een hartelijk woordje van begrip te laten horen door te praten over zaken die deze Totok zo goed kent en die HEM (HAAR) dierbaar zijn, ook al zijn ze voor ons niet dier baar. x Het treft me altijd een typisch Hollandse vader of moeder met brui ne kinderen te zien. "ONZE" kinde ren zogezegd, maar bemind en opge voed door een "vreemdeling", die vaak zo'n groot begrip en vergevens gezindheid heeft voor onze fouten en gebreken. Maar nochtans niet altijd critiseert en aanvalt, maar zelf rustig EN ALLEEN zijn (haar) gang gaat. Laat ons goed begrijpen dat dit soort Hollander van het soort is dat een levende en moedige be-

American Tong Tong | 1964 | | pagina 6