dromer. Wie TT goed gelezen heeft, weet ook dat wij standvastig vol gehouden hebben dat het leven van voorheen niet en nooit terugkeert, maar dat er na een lange revolutie een andere vorm van bestaan moge lijk zal zijn, met andere maatsta ven van welvaart, die beter kunnen zijn dan de Europese. Het beroerde is alleen dat we er ons (door ge brek aan aandacht en studie) geen voorstelling van kunnen maken. We leven doorgaans alleen met de ver gelijking "Vroeger en NU". En we denken dat iemanddie het NU niet aanvaardt, alleen maar terug wil naar Vroeger. Maar er is nog zoiets als een toekomst die volslagen an ders zal zijn dan Vroeger en Nu. Er is ook nog een zegswijze als: "What is down, will go up; what is up, will go down". Wie van een le ven droomt van alleen maar Ups en niet kan beseffen dat er nog downs kunnen komen dieper dan we ooit ge kend hebben, die is bedoel-betoel een dromer. Wie werkelijk wakker leeft, is aanhoudend waakzaam. x Nu even nuchter terug naar het be gin. Ik zei dat VOOR VELEN VAN ONS Indonesië het beste land enz.enz., ik zei NIET dat het voor ALLEN zo is. Zeer velen zullen, ook al ke ren zij nooit terug, altijd denken: er gaat NIETS boven Indonesië. En velen zullen, als de tijden omke ren, teruggaan. NIET ALLENt Aangezien ook deze mensen zoals de briefschrijver zegt "onze broe ders en zusters" zijn, zullen wij elke opinie van hen niet dadelijk moeten beschouwen als "een klap in het gezicht". Dat is onze ernstig ste en meest tragische fout in on ze verdeeldheid: wij beschouwen an dermans mening altijd te gauw- als een affront; we verstoten veel te gauw. Verbeet nooit dat ons Indo "broe der en zusterschap" altijd blijft bestaan, al zijn we ook zo ver strooid over de aarde en hebben we zoveel nationaliteiten. Onthoud goed dat dit "broeder- en zuster schap" geen lege frase moet zijn; dat we elkanders inzicht moeten begrijpen en verdragen. En dat we bovendien altijd hulpvaardig moe ten zijn. In de afgelopen jaren hebben der tigduizend Indo's in Amerika hun broeders en zusters in Indonesië alleen beweend en niet geholpen met een massale pakkettenactie; wij hebben geen arae wezen geadop teerd en geen gezinnen gesponsord. Met al ons gelijk zijn we somewhe re egoist gebleven, "ieder voor zich en toch maar God voor ons al len"twistende blinde Hindoo's (zie pag. 3). Aan H. tenslotte, voor zijn eer lijke brief, die kennelijk de ge dachten van vele anderen weerspie gelt, dank voor zijn bereidheid >-j meningsverschillen "out in the open" te brengenI T.R.

American Tong Tong | 1965 | | pagina 6