^ht Bmcrican tr. 31 Jan. 1965 3e Jaarg. No. 11 bridge betwe e n east BESTAAT "DE NEDERLANDER"? Dezer dagen is bij de uitgeverij A.W.Sijthoff te Leiden een boek verschenen dat heet: "De Nederlan der uiterlijk en innerlijk". Het is geschreven door prof. A. Chorus en het heeft in Holland over het algemeen gunstige perscritieken gekregen. Dit is eigenlijk wel verwonder lijk, want het boek vertelt hele maal geen positieve dingen. Hoewel het werk is gebaseerd op jarenlang onderzoek op sociaal, biologisch, cultureel terrein en de professor werkelijk een nauwgezet en scherp zinnig onderzoeker is. Het merkwaardige is dat nergens a positieve of zelfs maar zo*n nerende uiterlijke of inner lijke eigenschap te ontdekken is, dat je zeggen kan: hiervan kan je wel zeggen dat het "door-en-door Hollands" is. Zo is de Hollander niet "doorgaans" groot en blond. Er zijn zoveel kleine en donkere typen, dat geen enkele statuur "doorsnee Hollands" genoemd kan worden. Zo stelt de prof. naast droge en nuchtere zakelijkheid ook grote emotionaliteit vast (en wie b.v. aan de diverse persschanda len denkt en aan de verkiezings acties, weet dat de Hollander over vele zaken gauw opgewonden raakt. Wel is de Hollander een man van "maat houden". Niet te zoet en niet te zuur, maar zelfs die maat schommelt heel erg. Prof. Chorus komt tot zulke merkwaardige con clusies als: "De Nederlander is tenslotte zoveel dat hij helemaal niets meer is". En: "De Nederlan der heeft geen uiterlijk en ook geen innerlijk". "De constructie Nederlander blijkt willekeurig, ge baseerd op staatsgrenzen" (m.a.w. zij die binnen die en die grenzen wonen, zijn Nederlanders, maar vraag mij niet waarin hij zich van de omringende volken onderscheidt. Zelfs de veelgenoemde eentalig heid ontbreekt omdat het gros van het volk dagelijks zijn eigen taal of dialect spreekt. Om dit alles hoeft de Nederlander dus niet minderwaardig te zijn, maar zij die zo positief weten wat een Nederlander is en weten waarop ze zich richten moeten, kunnen wij aanraden hun kennis en verlangen wat OAWIWc AND WEST

American Tong Tong | 1965 | | pagina 1