IF YOU CAN'T FIGHT THEM, JOIN 'M Wie in een nieuw land opgroeit, neemt vaak ongemerkt veel zeden en gebruiken van het nieuwe volk over. Daar zijn goede bij en ook slechte. Wie niet critisch blijft toezien, raakt gauw besmet met goedaardig lijkende, maar soms schadelijke ge woonten en inzichten. Neem b.v. het hier veel gehoorde (en nu al vaak door veel Indo's ge- bn^kte) argument: "If you can't fi^it *m, join *mt" Hierachter ver bergt zich vaak doodgewoon gebrek aan moed en doorzettingsvermogen. En in zedelijke kwesties gebrek aan moraal en principe. Er wordt b.v. in een werk veel geknoeid. Je kan het niet tegengaan, nou dan doe je maar mee. Ook in de politiek hoort men dit argument vaak. En terecht is dit door veel mensen "going soft" ge noemd. De ervaring heeft immers ge leerd dat het met verkeerde zaken ALTIJD gaat van kwaad tot erger. En zeker heeft het spreekwoord waarde dat zegt: "Geef ze een pink en ze nemen de hele hand!" Menig mens is zo in zijn maat schappij ten onder gegaan. En in QV^x>litiek heeft het geleid tot troebelheden, die op den duur ge- brek aan vertrouwen en achteruit gang van de welvaart veroorzaakten. Het is namelijk altijd wel gemak kelijk om te zeggen: "We'll join them!" maar het is nog helemaal niet zo zeker of de andere kant je wel lust. En is eenmaal je kracht gebroken door toegeven, dan volgt totale uitstoting! Daar dwars tegenover staat de be roemde uitspraak van General Mac Arthur: "fhere is no substitute for victory!" Met andere woorden: sta je een goede zaak voor, zet door tot je gewonnen hebt. Elke toegeeflijkheid brengt alleen maar tweederangs zekerheid en eventueel zelfs ondergang! Zowel in het eigen geestesleven als in de maatschappij staat men vaak voor de keuze om te fighten of the joinen. Denk diep na en handel goed, kom nooit te gauw op de proppen met "joinen". De Indo heeft in het verleden veel te vaak liever niet gevochten en met bekende aardige en onderdanige lachje ge-joined. En is er in alle standen bekaaid van af gekomen. Het meest voorkomende verschijnsel is het meedoen met roddel. Het gebrek aan moed om te zeggen: "Ach, laten we liever over wat anders praten. Of: "Ik geloof toch niets wat niet met getuigenverklaringen bewezen is waar de betrokkene zelf bij is." Meestal komt de "smile to please" op de proppen, de beruchte glimlach van Sidin. We join and do not fight. Maar zo is de spreekwijze toch niet bedoeld. T.R. In hoeverre zijn we in de afgelo pen jaren meer Amerikaan geworden? Zijn we ook actief lid geworden van een gemeenschap, waarvoor wij of fervaardig zijn of leven we nog steeds "ieder voor zich" en maken Iwe alles wat we verdienen, lekker zelf op? Wees waakzaam! 3

American Tong Tong | 1965 | | pagina 3