IN MEXICO (III) Men h8eft mij gevraagd of men in Mexico erg anti-Amerikaans is en of men daar inderdaad spreekt van "gringo's". Ik heb er erg weinig van gemerkt. Eenmaal heb ik op een parkbank in Tampico en op een muur in Mexico City "Tanqui go home" zien staan, maar de opschriften waren bijna uitgewist en men keek er niet naar om. In Guadalajara zijn hele wij ken, waarin alleen Amerikanen wo nen. In heel Amerika, vooral in het tropische gedeelte, wonen kolonies Amerikanen. Veel Amerikanen leven in trailer-dorpjes bij elkaar zo als ook hier in de U.S. Ik heb samengereisd met de eige naar van een grocerystore in Chica go, die een stuk land in Mexico bezit, dat hij met peons bebouwt. Samen met een Mexicaan bezit hij een vrachtrijdersbedrijf om zijn tuinbouwartikelen en andere waren naar de grote stad te vervoeren. Deze Amerikaan gaat tweemaal per jaar voor een maand of twee-drie naar Mexico; zijn vrouw hoddt he lemaal niet van Mexico en blijft thuis. Maar deze Amerikaan (hoewel een echte grotestadsbewoner) is verzot op het buitenleven in Mexi co. Hij spreekt vloeiend Mexicaans en leeft primitief maar gelukkig op het land. Deze man vertelde mij dat er erg veel Amerikanen zijn die zo leven. Vele zijn getrouwd geraakt met Mexicaanse vrouwen en tenslotte genationaliseerd. Inderdaad zag ik later op een verlaten stuk weg tussen Ciudad Mantes en Torreon 4 een groepje armzalig geklede peons (boerenknechten) onze bus aanhouden om mee te rijden, zoals overal ge beurt in Mexico. Daar was een peon bij, die met hoofd en schouders bo ven zijn kornuiten uitstak, een "John Wayne type", zal ik maar zeg gen. Blonde haren, blauwe ogen,maar diep zwart gebruind en vloeiend Mex icaans sprekend. Zijn vrienden noem den hem Jack. Hij had eenvoudige wit katoenen kleren aan, de bekende Mexicaanse deken om de schouder^ en blote voeten in sandalen. Enige^) mijlen verder stapten ze uit en liepen de dorre woestijn in naar een dorpje achter de horizon. Deze Amerikaan scheen volkomen gelukkig en "thuis" in dit arme boerenbe staan en wie weet hoe rijk de door snee Amerikaan hier leeft, kan zich indenken wat voor andere waarden deze Amerikaan gevonden moet hebben die kunnen opwegen tegen Mexico's armoede. Buiten de grote steden, in de kleine dorpen, is het de peon die de samenleving beheerst. Overal zie je de op sandalen lopend© kerels met ©en deken ©m de schouders (om" dat de nachten altijd koud zijn) en met een strooien hoed op, geil delleerd als de Amerikaanse comoy-- hoeden. Aangezien ik tijdens mijn eerste verblijf in Mexico hoofdza kelijk op het platteland was, kocht ik ook zo'n hoed. Maar later in de grote stad merkte ik dat de stads- mexicaan deze hoed niet draagt, zo dat iedereen mij aanzag voor een peont Het leven onder eenvoudige Mexi canen is op ongeveer hetzelfde

American Tong Tong | 1965 | | pagina 4