3Hie iïinmcaï? Zoals vele lezers al uit b.v. foto's van Rusland weten, is het daar met de markten over het al gemeen niet zo best gesteld ge weest. Russen lopen b.v. in al- ler-erbarmelijkste kleren; de win kels bieden haast geen keuze. Dat kwam omdat de Staat doodgewoon dicteerde wat er gemaakt moest worden en daarmee was de kous af. Het volk moest maar accepteren wat er gemaakt werd. Maar voortaan gaan de Russische fabrieken prdduceren wat de klant vraagt, m. a.w. er komt veel meer variatie in de productie. Binnen zeer korte tijd zullen ook in Rus land de winkels er net zo rijk en gevarieerd uitzien als in Europa en Amerika. Goed, zegt U, maar waarom is dat zo beroerd voor ons? Dat is heel logischs vroeger was er geen con currentie van Rusland, dus konden wij net zo hard verkopen als ye zelf wilden. Maar nu komt er con currentie van Rusland, niet alleen in kwaliteit, maar vooral in prijs! En daar gaat het nu om: Rusland kan veel goedkoper leveren dan wij, omdat de arbeid in Rusland veel minder kost. Onze arbeiders kos ten zo schrikbarend veel (en daar om hebben w het ook zo "fijn"!), dat ook de waarde van de verkoop artikelen erg hoog ligt. Niet al leen kunnen straks de Russische fabrieken goedkoper leveren, maar ook stabieler. Want bij ons wordt er periodiek gestaakt voor hoger lonen, en in Rusland heeft de Re gering er behoorlijk de wind on der en dat doet men daar dus niet. Rusland heeft straks dus aanmer kelijke voordelen over Amerika. Nu al zitten de hotels in de randstaten van Rusland tjokvol met kopers uit Europa en de hele wereld. Amerika zal straks dus minder verdienen (en Europa zeer zeker ook) en dat betekent "ar moede", althans minder koopkracht bij ons zelf. En dat betekent dat heel wat bedrijven slechter gaan uitbetalen. Dus gaan deze mensen minder kopen, dus b.v. m^n^er schriften. En dat raakt Tong-T(^)t Alles hoeft zo'n vaart niet te lopen. De economen in de U.S. zijn ook geen "kleine jongens", maar als zii ersntig zijn, zullen ook wij een beetje nuchterder moeten zijn! Als Tong-Tong tijdig reor ganiseert, kan straks een failliet voorkomen worden. 2. En dan staat verder de poli tiek in het Verre Oosten niet stil. Als Amerika en Engeland uit Z.O.- AziB verdreven worden, ziet het er met onze handel niet zo best uit. Radactie: Tjalie Roblnsen Fh: 696 - 4921 Ada.; Marijke Steevensz Ph. 864 - 3590 Postadres: P.O.Box 4572 Whittier. Calif. 90607 verschijnt: de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Priji: per nummer.50 per half jr.5.00 per jaar $10.00

American Tong Tong | 1965 | | pagina 2