TJ ALIE S ADR Hiernaast ziet U het portret van. Vic Wijhhamer. Bij hem logeer ik de meeste tijd van mijn verblijf in Indonesië. Mijn adres zal dan zijn: BLANDONGAN 20 Dj akarta-Kota Indonesia Velen Uwer zullen Vic Wijnhamer niet kennen. Dit portret van hem werd gemaakt in de dertiger jaren. Japan was toen China binnegerukt, met zijn modem bewapende leger de Chinese legermachten voor zich uit drijvend. China was gedompeld in een zee van bloed en ellende, maar wat ging ons in Indië dat aan? Toen startte de jonge Indo Vic Wijnhamer in zijn dooie eentje een geweldige drive om gelden in te za melen voor de oorlogsslachtoffers in China. Hij had nul relaties, maar dat deerde hem niet. In zijn eentje, opvallend uitgedost en met een gong ging hij op straat hoeken staan, sprak de mensen toe en weldra begon het geld binnen te vloeien. Hij gebruikte de naam Pah Wongso en sprak uit het hart van de armen en behoeftigen. De actie bracht MILLIOENEN guldens binnen, die naar China werden ge stuurd. Pah Wongso bleef arm. In zijn armoede ontfermde hij zich nochtans als een tweede Pa van der Steur over de wezen en dak lozen van Batavia*s "China-town". Hij stichtte een weeshuis en be gon zijn kinderen op te voeden. In "De Piekerans van een Straat slijper" heb ik een heel artikel aan hem gewijd (Deel I, No. 15). 6 S IN INDONESIË Pah Wongso is altijd zelfstandig geweest. Toen na de onafhanke lijkheid van Indonesië tiendui zenden Nederlandwrs wegtrokken, bleef Vic achter. Hij heeft nooit geapelleerd voor spijtoptant. Hij bleef bij "zijn kinderen". In In^ donesië werkt hij ook niet als ambtenaar of als employe bij een grote maatschappij. Hij is nog steeds alleen. "Wien God bewaart, is welbewaard". Vic heeft het al tijd schrikbarend moeilijk gehad. Wij kunnen er ons geen idee van vormen. Wij hebben ons altijd erg tot elkaar aangetrokken gevoeld. Ik heb een zeer grote en vrije keus om in Indonesië te logeren bij vele andere vrienden, waaronder

American Tong Tong | 1965 | | pagina 6