PORTRETTEX Nieuw - Guinea Pioniers 1 e JAARGANG, OCTOBER 1956 No. 4 CULTUUR EN WELVAART ONDER-ONTWIKKELD GEBIED UITGAVE VAN DE STICHTING „ONZE BRUG" - ONDER REDACTIE VAN MEVR. A. G. de GRAVE cz&ibertSéoch. markante jiguur met het creatieve brein verbindingswegen, verdient niet alleen de volle belangstelling, doch ook de daadwerkelyke steun van de over heid. Hiermede zal immers het contact van het binnenland met de kustplaat sen en de afvoer van bevolkings- en bosproducten in niet geringe mate worden bevorderd. Nieuw Guinea is niet rijk aan communicatie-middelen, het zou in de lijn der logica liggen dit particulier initiatief te stimuleren. Wie is de man, die ver van de ge civiliseerde wereld, aan het boten bouwen is geslagen? Wie zijn levens geschiedenis kent, zal het niet vreemd vinden dat Albert Koch's creatieve brein zo n ongewone job heeft gepro jecteerd en zijn ongebroken wils kracht dit werk uitvoert. Want Koch heeft meer ongewone'' karweitjes op geknapt en to. een succesvol einde gebracht. Merk' .vaardige levensgang^ Het was in de jaren 1919-1920, dus vlak na de eerste wereldoorlog dat Koch als machinist de suiker de rug toekeerde en de toen intredende ma- laiseperiode trachtte te ontgaan door zich toe te leggen op de bereiding van diverse soorten huiden van exotische dieren, zoals leguanen, slangen, kro kodillen enz. Van suiker-machinist naar de leer looierij schijnt voor deze onderne mende man niets ongewoons te zijn; hij zag er wat in, dus gooide hij al zijn energie op deze branche, precies als een voetballer op het leer. Hij deed het echter even grondig als een professional, want hij nam corres- pondentielessen bij de Lederindustrie in Waalwijk. Na twee jaren van ern stige studie en nog ernstiger experi menteren had hij het zo ver gebracht dat de Waalwijkse instantie zijn proe ven op looigebied goedgekeurde en Koch dus kon beginnen met het op zetten van een heel klein leerlooierij- tje in Porong (Oost-Java). Spoedig raakte zijn looiing van jachttropheeën in de kring van jagers bekend, waar door de heer Koch op het idee kwam om zijn zaken uit te breiden en wel onder een toepasselijke naam. Wat was hiervoor het meest geschikt dan Nimrod, waar het leerlooierijtje oor spronkelijk aan de jagers zijn bekend heid had te danken. Vervolg op pag 2 staande werf van Engclbrecht, door eventuele overname van de bestaande helling in Merauké. De Regering staat hier niet onsym pathiek tegenover en ook het kadas ter heeft de zaak in beraad genomen. Indachtig het feit, dat het Rcgerings- Vleid uitgaat van het standpunt het particulier initiatief te stimuleren en dit te bevorderen door afstoting van bestaande overheidsdiensten aan particuliere zoals kortgeleden met de gouverncmen swerf te Hollandia aan de Firma Engelbrecht zou een mogelijke overname van de R.V.D. helling te Merauké door de heer Koch een niet te onderschatten voordeel betekenen voor de opbouw van dit deel van Nieuw Guinea. Natuurlijk zal de heer Koch zich dan bereid hebben te verklaren slechts boten te bouwen die de 10 tot 15 ton niet te boven gaan. Zulks om de be staande Coas.er Mij. ,,Membcrano" geen concurrentie aan te doen. Deze Coaster Maatschappij die ijzeren coasters bouwt van 50 ton, welke door hun grotere diepgang nimmer zo ver het binnenland kunnen binnendringen als de 10 tons houten platbodem-vaar- tuigen van Koch met hun diepgang van 85 cm., zou in het nieuw op te lichten bouwbedrijf van Koch slech.s een aanvu bng kunnen zien voor haar scheepvaartbedrijf. Door een intensieve samenwerking waarbij de kleine pla* bodem-10 ton ners de rivieren zouden opvaren om d? ladingen uit het binnenland aan natuur- en bosproduHen en huiden op te halen, zouden zij deze kunnen uitladen op stapelplaatsen, waar de 50 ton-coasters ze zouden komen op halen en naar de kus plaa sen ver voegen, vanwaar ze kunnen worden afgevoerd. Dil tot in details uitgewerkte werk schema, dat om zijn reële waarde een praktische bijdrage vormt voor het gebrekkig functionerend apparaat van Overal ter wereld zijn er mannen met een uitgesproken onversaagd heid in de strijd om het bestaan. Mannen èn vrouwen, die zich niet laten ontmoedigen wanneer er tegenslag na tegenslag hun moeizaam opgebouwde levenstaak tracht te vernietigen. Die steeds weer opnieuw de strijd aanbinden tegen hinderpalen, belem meringen, obstakelsDie tegenwerking en onbegrip met een glimlach tegemoet treden, omdat deze slechts hun weerbaarheid, hun geest kracht stimuleren. Gelóóf en werk, en begin steeds opnieuw - ziedaar de levensbron van hun onverflauwde verbeten energie en werkkracht. Een mentale en morele wapenrusting, waarop al wat laag is, terugketst. Tot deze uitzonderlijke groep be hoort ALBERT KOCH, pionier in Nederlands Nieuw Guinea. Zijn weg is niet over rozen gegaan, hij heeft tegenslagen en strubbelingen, tegenwerking en wanbegrip even goed te verwerken gekregen, als ieder ander, die hier zijn carrière begon. Maar Koch bezat een merk waardige eigenschap: wat hij enta meerde, deed hij grondig. Hij was geen fantast, doch een keiharde rea list. Hij onderschatte geenszins de moeilijkheden van het probleem, doch hij verkleinde deze door ze door een systematische werkmethode tot de kleinste proporties terug te brengen. Zodat hij ze tenslotte overwon. Zelf spaarde hij zich niet. Voor de volle honderd procent zette hij zijn denkkracht, zijn vindingrijkheid, zijn inspiratie in. Hij bezielde alles wat hij ondernam. Hij maakte het tot een deel van zijn wezen. Daarom slaagde hij in al wat hij ondernam. Daarom zal hij ook slagen in datgene wat hij hans als de droom van zijn leven, als de sluitpost van een werkzaam en creatief brein ziet: een werf te Me rauké, waar de door hem gebouwde vaartuigen als sierlijke, moderne coasters de verbindingen zullen on derhouden tussen de verschillende de len van dit uitgebreide gebied. Wanneer Albert Koch het door hem aangevraagde stuk grond van 10.000 m- krijgt toegewezen zou hij een zelf de plan uitwerken als de reeds be- Sierlijh als 'ri plezierjacht <w

Onze Brug | 1956 | | pagina 1