u FaNIMROD in ËËinU geopend PREFAB-WONINGEN IN 14 DAGEN GEREED DRIE TWIN PIONEERS VOOR DE KROONDUIF ^■aebttoebekore^ I DE MODERNE scheepswerf te Manokwari, hoe belangrijk ook voor de koopvaardij en de Kon. Marine, is niet het enige aanzienlijke object dat hier werd voltooid. Ook op ander terrein, het sociaal-geestelijke vlak, heeft men iets van groot maatschap pelijk belang tot stand gebracht: een Christelijk Militaire Tehuis voor het Marine personeel werd de week voor Kerstmis in Biak geopend. Voor de lezers in Nederland die nimmer in de tropen zijn geweest en zich dus geen voorstelling kunnen maken van de grote vereenzaming door het gemis aan huiselijk verkeer van het Marine-personeel, dat tijde lijk gedetacheerd op stille posten, na genoeg geen contact heeft met de buitenwereld, betekent de opening van zo n militair tehuis niet veel. Maar voor deze mannen betekent het een nieuw tehuis waar men mid dels gezelschapspelen, biljart of ke gelen de avonden in prettig en goed gezelschap doorbrengt en waar de consumptie volkomen beantwoordt aan de beurs en aan de eisen die men voor een gezellige sfeer stellen mag. Wat hier de „Christelijk Mil. Bond voor Oost en West in samen werking met de ontwerper, het Bouwbureau van de K.L.M., de bouwdirectie bestaande uit de bouw kundige technici van de Kon. Marine te Biak de heren Van Vliet en Nederveen en tenslotte de uitvoer der, de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij tot stand heeft gebracht, is inderdaad een goede sociale daad gefeest voor dit grootste Marine-cen trum in Ned. Nieuw Guinea. De re creatie-mogelijkheden voor onder officieren en manschappen zijn hier zo gering, dat door de opening van dit Militair Tehuis aan een behoefte is voldaan. In dit verband gezien, begrijpt men ook waarom onze ex-O.V.Wer in zijn rubriek „Aardbolligheden" nog een hartelijk woord heeft gewijd aan de Niwin-artisten die destijds de mi litaire kampen langs gingen. Man nen en jongelui tussen de 18 en 65 willen na een zware mars of een marine-vaart, ook wel eens ,,iets anders" zien en horen. Dat dit niet het enige zal zijn dat voor het Marine-personeel zal worden gedaan dat hier wordt ge detacheerd, ligt op een ander vlakt Men is voornemens om op Ned. Nieuw Guinea woningen ter be schikking te stellen aan officieren en onderofficieren van de Kon. Marine, zodat de gezinnen van deze heren niet in Nederland be hoeven achter te blijven. De tegenzin voor een detache ring is grotendeels weggenomen, sinds een extra N.-Guinea-toe- lage wordt verstrekt. Want vroe ger was het zo, dat een gehuwde korporaal, matroos of sergeant van zijn toch niet al te groot sa laris minstens 2/3 deel, (als er kinderen zijn zelfs belangrijk meer) voor zijn gezin in Holland had te delegeren, zodat èn hij èn zijn gezin er nauwelijks van konden rondkomen. Cliché „Het Vaderland" Een van de drie Twin Pioneers, die in april aan de K. L. M. zullen worden afgeleverd, gereed voor de start van een Engels vliegveld. Het toestel, reeds in de kleuren van ,,De Kroonduif" draagt tijdens de proefvluchten boven Engeland nog de Britse registratietekens op de staart. Ter aanvulling van de luchtvloot in Nederlands Nieuw Guinea heeft de KLM voor haar dochteronderne ming, de Nederlands Nieuw-Guinea Luchtvaart Mij. N.V. ,,De Kroon duif" drie cottisch Aviation „Twin Pioneer" verkeersvliegtuigen besteld, die rond f 2.5 miljoen zullen kosten. De toestellen zullen in april a.s. worden afgeleverd. De Twin Pioneer, een tweemotorige hoogdekker met vast landingsgestel en staartwiel, is bijzonder geschikt voor het gebruik in ontoegankelijke gebieden. In het Vlaardingse Delta hotel heeft dezer dagen de Franse in genieur R. Camis voor n groot aan tal genodigden uit kringen van indus trie en woningbouw een voordracht gehouden over een door hem ont worpen systeem voor het bouwen van woningen uit grote, van te vo ren in fabrieken gefabriceerde ele menten, waardoor de woningnood op snelle wijze voor een deel tot op lossing kan worden gebracht. Het ontwerp van Ir. Camis be rust op een serie gestandaardiseerde vakken, waaruit huizen van verschil lend model en van twee tot zes bouwlagen kunnen worden opgetrok ken. In de zes fabrieken, die er voor dit procédé op het ogenblik in Frankrijk zijn, worden binnen- en buitenmuren, vlooeren, etc., alles uit beton, fabriekmatig gemaakt en even tueel reeds voorzien van de stalen raamkozijnen, enz. Over de weg worden de delen naar de bouwplaats vervoerd om ter plaatse met behulp van kranen in elkaar te worden ge zet. .Hierdoor wordt bereikt, dat met een minimum aan mankracht de huizen binnen veertien dagen voor bewoning gereed kunnen zijn. Vol gens dit systeem, waarvoor ook in Nederland octrooi is aangevraagd, zijn in Frankrijk reeds duizenden woningen gebouwd. Met Nederlandse bouwbedrijven wordt op het ogenblik overleg ge pleegd dit systeem ook in Nederland te introduceren. Het oprichten van een dergelijke industrie zal ongeveer een kapitaal van vijf a zes miljoen gulden vergen. Aan de hand van tal rijke lichtbeelden gaf Ir. Camis de aanwezigen een indruk van de mo gelijkheden, die deze bouw biedt. Zij zal echter niet overal worden toege past, omdat de architectuur vrijwel geheel is afgeschaft. rSX WAPEN- EN MUNITIEHANDEL A C Koch Alleen vertegenwoordiger van Eley Kynoch Alle caliber patronen; labriekslading High Velocity I.C.I. Cal 22, Hornet Cal. 22

Onze Brug | 1957 | | pagina 3