„Jndiócke avond" Waar°P tr#ts ziin sz> oe het dan heden nog Abonnees in Nederland hebt 11 uw contributie al gegireerd op no. 6685 of verzonden aan de administratie Nassau Dillenburgstr 3. Een woord van dank I De Indische avond, georganiseerd door de Stichting „Onze Brug", waarvan de recette voor de helft ten bate kwam aan de Hongaarse vluch telingen, is een daverend succes ge worden. Geen stoel bleef onbezet, er moesten zelfs een 140 zetels wor den uggeschoven bij de 1300 die de Dierentuin-zaal officieel bevatten kan! Wat de kunstuitvoering betref', deze was niet altijd feilloos te noemen, doch ze had als zoveel prestaties van amateurs de bekoring van improvisatie en vrijmoedige ori ginaliteit. De exotische dansgroep onder leiding van Mervouw Dé Kemdoip had een groots programma opgezet niet de revue „Dansend de wereld door", die American Patrol, cea ilarerndans, een Kratondans en Jfocong fadi, Hawaian Nights, een lantasxe-rijke Apacnendans, een ge- improviseerde Ghinese dans, een Vveense wals, een Surinaamse dans en tot slot een Zuid-Amerikaanse ;.dderdans inhieid. L)e opgaar was zeer zeker niet ge- w.ii-ceiijK, en wat aan de verfijnde v, c. king of traditionele opvatting tekort kwam, werd ruimschoots ver- go. u door een prettig aandoende on- gekonsteidheid. Misschien is dit ele ment wei de belangrijke factor ge weest dat men zich geen moment r.éeii verveeld, zeits wanneer men de ai te vrije opvatting niet altijd kan rechtvaardigen. Zo n spontaan ge danst programma heeft dit vóór op feilloos uitgevoerde revues dat de laats,en door de streng betrachte per fectionering van iedere danspose en iiguur, kans lopen te verstarren tot niacnniaal-uitgevoerde nummers, die aiie bezieling en levensvreugde missen. De Bee-Bee Sisters waren evenals het Manhattan Quintet en de Mena Móeria Minstrel zoals wij dat van de radio—uitvoeringen kennen. Ze oogstten dan ook warme toe juichingen. We zouden de conferencier Frank Marmus Orion, student Ned. taal en letterkunde de Leiden speciaal willen noemen, die door zijn ongewone in troducties van de nummers en het re citeren van gevoelig-mooie stem mingsgedichten een bijzondere inte ressante achtergrond verleende aan deze avond. Ten slotte memoreren wij de mode-creaties van batiks van de heer Robert Mahieu, die enorm veel bijval oogstten bij het publiek. TOCH hebben wij persoonlijk een öedenlcing tegen het ons ge boden programma van deze avond. Waar vooral de avond in hel teken staat van een culturele bijdrage van de „Nederlanders uit de tropen" aan de Nederlan ders hier, lijkt het ons niet juist dat het gehele programma in het teken van het Engels (Ameri kaans) sprekende deel van de wereld stond. Het is ons bekend dat het „Bestuur van de Stich ting'en het „Centrum Neder- '.o.nders uit Indonesië" de uit voeringen niet van te voren heb ben kunnen zien of horen, zodat men niet heeft kunnen weten, dat op deze „Indische avond" in feite een Zuid-Amerikaanse avond gebracht zou worden. F. DE AVOND werd geopend met een rede van de voorzitster van de Stichting „Onze Brug", Mervouw A. G. de Grave-Terwogt, die na een welkomstwoord aan de autori teiten, de pers en de besturen van sympathiserende verenigingen, het volgende zeide: Rede van de Voorzitster Het eerste doel dat ons met deze avond voor ogen staat is, een bij drage te storten in het Nationale fonds voor hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen. Wij laten het aan dit Comité over onze bij drage aan te wenden voor de HON- GAAKóE kampen in Nederland of elders waar zij dit nodig acht. brengt deze wanhopige strijd tegen hec overmachtige communistische re giem in en beoosten HONGARIJE dij velen onzer geen herinneringen hoven uit het voormalige lNederl.- indie/ Wij hebben de Japanse terreur en daarna de Indonesische Bersiap pe rioden meegemaakt, vaak zelfs met blijvende gevolgen, ondergaan. Het ziju aeze, onuitwisoaar in onze ziel georande Deievenissen, die ons met zo n diep mededogen en intens be grip de Hongaarse vluchtelingen naar vermogen de helpende hand wil doen bieden. W ij wekken U daarom op deze avond vooral niet op een dubbeltje te kijken want alles wat wij ont vangen, ol 't nu is van de entrees, van de verkoop der programma's ot van de lootjes der tombola, de helft daarvan is (na aftrek van de kosLenj voor de Hongaren die in ons land asyi hebben gezocht of in eigen land een strijd strijden op leven en dood. De physieke dood en de politieke dood! Het 2e doel van deze avond is U in meerdere mate bekend te maken met het bestaan der Stichting „ONZE BRUG" en met hetgeen deze Stichting nastreeft. Zij is de uitgeefster van een maandblad even eens de naam dragend: „ONZE BRUG De oprichting ervan, medio 1956, geschiedde op verzoek van een grote vereniging in Nw-Guinea, het Nw- Guinea Verbond, waar het grootste deel onzer oplage dan ook maande lijks heen gezonden wordt. (Per plane). De bedoeling der Stichters, waarvan er 2 in Nederland en 2 in Hollandia wonen, is geenszins er een specifiek Nieuw-Guineablad van te maken; doch, de naam geeft dit reeds aan, EEN BRUG te slaan tussen de inoners van de diverse plaatsen in Nw. Guinea èn alle gerepatrieerden in Nederland die zich hier al of niet blijvend, gevestigd hebben en belang stelling gevoelen, voor het leven en werken in dit verafgelegen tropische Rijksdeel. Waar de daar levenden dikwijls veel te weinig kennis dragen van de levensomstandigheden en maatschappelijke factoren, waar hun gerepatrieerde landgenoten in Nederland mee te worstelen hebben, worden evenzeer déze belangen en interessen in „ONZE BRUG onder de loupe genomen. Zo werkt dit op bouwende, prima geredigeerde blad naar twee zijden voorlichtend en daarbij tevens stimulerend op het eenheidsbesef der onzen binnen het Koninkrijk der Nederlanden. Om het doel: Voorlichting en Contact legging onder de gerepa trieerden enerzijds, en opwekking i.e. verdieping der belangstelling voor Nw.-Guinea anderzijds te kunnen be reiken heeft dit blad een grote le zerskring nodig. Niet alleen in Nw- Guinea doch zéér bepaald óók in Nederland. Ter kennismaking worden U een honderdtal series van de reeds ver schenen nummers aangeboden. Ook de opbrengst hiervan strekt voor het goede doel. Wij hopen dat deze ken nismaking U zó goed mag bevallen dat U zich daarna opgeeft als abonné. Ik zal na deze korte inleiding en uiteenzetting van het doel van de avond Uw geduld niet langer op de proef stellen. U bent gekomen voor het vieren van een gezellige Indische Avond mede om het oude jaar uit te luiden en niet om naar lange speeches te luisteren. Ik wens U dan ook verder een genoeglijke en ons een alleszins geslaagde Avond toe. Een warm applaus volgde op deze met overtuiging en bezieling uitge sproken rede van Mevr. de Grave- Terwogt, voorzitster van de Stich ting „Onze Brug Het is ons een behoefte een woord van dank te richten tot onderstaande firma's en zaken, die door hun guile bijdragen onze tombola tot zulk een succes hebben gemaakt. Zonder deze gaven zouden onze bijdragen aan de Hongaarse Vluchtelingen en aan de Stichting „Onze Brug" aanzienlijk minder zijn geweest. Firma G. C. T. van Dorp, Prin segracht 8385, Den Haag. Firma Becht, Passage 5462, Den Haag. Modemagazijn Vroom, Venestr 14, Den Haag. Holland-Haag, Raamstraat 47. Den Haag. Karei I, Sigarenfabriek, Eindhoven. Firma A. Strykowsky, Tasmanstr, 192, Den Haag. De Muziekbeurs FABA, Beeklaan 223, Den Haag. Firma L. J. de Bie, Achterom 43a, Den Haag. Groothandel IVAR, A. v. d. Goes- straat 27, Den Haag. Kroon's Etablisements des Indes, L. v. Meerdervoort 568, Den Haag. N.V. Wilson's Limonadefabriek, Veerkade 48, Den Haag. Dutch and Oriental Trading, Mol- lenstraat 2, Den Haag. Magazijn „De Bijenkorf Wagen straat 32. Den Haag. R. J. L. Roemers, Weimarstraat 45a, Den Haag. Firma J. M. J. van Wielik, Noord einde 44, Den Haag. Het staat er zo simpeltjes, ergens tussen wat „kolder"-tekeningen ver scholen: Brug gelicht door Nederlanders Port Said, maandag 14 jan. (AFP). Onder leiding van de Ne derlandse gezagvoerder J. M. Lolkus uit Rotterdam hebben bergers in dienst van de UNO zaterdag het westelijk deel van de brug over het Suez-kanaal bij El Ferdan gelicht. Met dit werk was men woensdag be gonnen. Woensdag 8 januari begonnen ge- gezagvoerder Lolkus en zijn mannen het gevaarte te lichten, en zaterdag lag dit deel van de brug netjes op de wal, zodat de vaart in dit deel van het Kanaal weer onbelemmerd plaats kan vinden. Wanneer wij ons even realiseren dat de breedte van het Suez Kanaal een goede 60 meter is, bij een lengte van 160 kilometer, dan heeft men wel enig idee wat een vaart er achter dit bergingswerk wordt gezet om in maart reeds een vrije doorvaart te kunnen garan deren. Dus zonder kans te lopen op een gezonken onderdeel van een of ander schip te stoten dat met explo sieve stoften geladen op de bodem van dit Kanaal ligt. Is dit geen reden om trots te zijn voor hetgeen hier onze mensen ver richten: vakkundig-bekwaam en effi- ciënt-snel. N.V. Indola, Westeinde 86, Voor burg. Firma Bolletje Beschuit, Stuijvesant- straat 377, Den Haag. N.V. Koek- Beschuitfabriek v;'h G. Hille Zn., H. de Grootstraat 1- la, Den Haag. N.V. Amstel-Brouwerij, 3e v. d. Kunstraat 18, Den Haag. N.V. Phoenix Brouwerij, Jan Luv- kenlaan 102, Den Haag. N.V. Paul Kaiser, Pletterijstraat 52, Den Haag. N.V. Beschuitfabriek „Patria", Pletterijstraat 16, Den Haag. Bestuur Stichting Onze Brug.

Onze Brug | 1957 | | pagina 6