CJ. I.-RUBRIEK Mindere welvaart en toch Hogere Kosten 0ver veel en lekker eten. 0ver ken, die worden vergeten. 0n over nog wat. 6 CT OT voor kort werd hier te lande van zekere zijde te pas en te onpas de loftrompet gestoken over het dirigistisch beleid, dat toch maar welvaart zou hebben gebracht, en was het gekrakeel over de verdeling van de welvaart taart niet van de lucht. Iedere groep verlangde een deel van de taart te hebben en heeft ook een deel daarvan gekregen, behalvede vergeten groepen". De tot deze groepen behorenden moeten maar op hun duimpje zuigen en proberen daaruit de smaak van de welvaart te proeven. In de jaren van voorspoed welke in feite in hoofdzaak het gevolg zijn geweest van de alge mene wereld hoogconjunctuur en van het beleid der ondernemers werden echter de belastingen en de tarieven der nutsbedrijven niet verlaagd ten voordele van de consument, en mede ter bevorde ring van bezitspreiding en kapitaal-investering in de industrie, van welker uitbreiding wij het toch bepaald moeten hebben, wil Nederland over een jaar of tien niet tot de zg. „achtergebleven ge bieden gaan behoren. Niets daarvan! Het geld kon immers niet op, en prijsstijgingen kunnen toch door loonronden en subsidies worden opgevangen, zo werd er in de kringen, welke een geleide economie voorstaan, geredeneerd. Daarbij werd echter over het hoofd gezien, dat de welvaart zich niet laat dwingen. Elke loonronde zonder evenredige verhoging van produkric aan goederen doet toch de waarde van het geld dalen, in.a.w. de prijzen stijgen, en elke subsidie heeft prijsvervalsing tengevolge. De praktijk van het leven heeft dan ook uitge wezen, dal men juist in de gepasseerde jaren van voorspoed meer guldens is gaan neertellen dan voorheen voor hetzelfde voorwerp, dat men zich aanschafte. De welvaart-taart is bovendien kennelijk niet zo groot geweest, als men in dirigistische kringen heeft gemeend, althans bleek deze taart reeds op gedeeld te zijn, voordat men de smaak daarvan goed geproefd heeft. Thans is het alles „investerings- en bestedings beperking" (lees: bezuiniging op allerlei gebied) wat de klok slaat. Maar bij voorkeur geen bezui nigingen ten nadele van eigen partijgenoten. Het leer moet maar uit andermans riem gesneden wor den. De weg van de minste weerstand is nog steeds de gemakkelijkste en de minst gevaarlijke. Thans luidt het parool, dat er geen geld mag worden besteed voor industriële uitbreiding en worden de belastingen voor de ondernemer ver hoogd, teneinde deze te belemmeren zijn bedrijf te vergroten. Hierbij wordt echter uit het oog ver loren, dat dergelijke maatregelen een bedreiging voor de werkgelegenheid kunnen opleveren. Maar „never mind", want de ongeschoolde arbeider (de greoiste groep der „kiezers") is toch zo hecht ge organiseerd in hun vakbonden en deze vakbonden zijn zo machtig met hun „stakingswapen", dat de ondernemer het niet zal durven te wagen te be zuinigen op de lagere werknemers. Maar wie hiervan wèl het kindje van de reke ning kunnen worden, dat zijn de ongeorganiseer den, waaronder het grootste deel der gerepatrieer- den. Nog heeft de economische omslag zich niet ten volle in ons dagelijks leven doen gevoelen, doch de eerste symptomen openbaren zich reeds! Thans immers geen loonronden meer, doch verho ging der tarieven van meerdere nutsbedrijven, zo als de post-, electra-, gas-, trein- en tram tarieven en het einde is nog niet in zicht. En dit hoewel dc betrokken diensten geen (althans geen noemens waardige) verliezen lijden en ook niet zijn inge steld om winsten te slepen". Thans geen of zo min mogelijke subsidie met als gevolgprijsstijgingen van de meest noodzake lijke levensbehoeften. Het redmiddel „prijsstop" en „prijsbeheersing" blijkt onbruikbaar. Al deze elkander doorkruisende maatregelen hebben de kosten voor het levensonderhoud reeds niet onbelangrijk doen stijgen. De georganiseerde arbeider wordt hierdoor echter niet noemenswaard getroffen, omdat deze consument zijn „monetaire slag" reeds heeft „bin nengehaald" met de gepasseerde loonronden. Dit wordt zelfs van dirigistische zijde toegegeven. Het zijn echter wederom dc „vergeten groepen", die de rekening gepresenteerd krijgen, en in hoofd zaak dc ouderen uit de gerepatrieerden, die ten gevolge van hun leeftijd of lichaamsgebreken uit de Jappen- of bersiaptijd niet in het arbeidsproces zijn opgenomen. Moeten wij deze slachtoffers dit alles maar lijdelijk doen ondergaan? Zijn wij dan óók reeds gevangen door het „egoïst-complex", dat wij apatisch staan tegenover de armoede van anderen? Bedenk, dat hij, die staat, heeft toe te zien, dat hij niet valt. Laten de jongeren niet slechts aan genoegens denken, doch het voor de ouderen, waaronder vermoedelijk ook eigen oudere familieleden, opnemen. Het enige middel om de bedreiging van een wellicht ook voor de jongeren der gerepatrieerden menswaardig levensbestaan voor de ouderen en in de toekomst wellicht ook voor dc jongeren der gerepatrieerden af te wenden, ligt in een HECHTE ORGANISATIE VAN DEZE BEVOLKINGS GROEP. Bedenkt, dat gij gerepatrieerden, dat gij noch Zeeuw, noch Limburger, noch Groninger zijt, doch Indisch Nederlander, en dat gij maatschappe lijk tot een afzonderlijke groep wordt gerekend, of gij dit goedvindt of niet. Laten de maatschappelijke verhoudingen en om standigheden een waarschuwing voor U zijn en U doen beseffen, dat het alleszins waard is niet slechts de oproep van het C.N.I. aan te horen, doch deze ook in de praktijk van Uw leven te brengen: Nederlanders uit de Tropen verenigt U NU, Voordat het te laat is voor de Uwen en U! Verdeeld zullen wij zwak blijven staan: Verenigd echter, sterk voorwaarts gaan! Q N ons goede landje is er praktisch geen levens- uiting meer, welke aan de vrije keuze van de staatsburger wordt overgelaten. De bureaucratie bemoeit zich praktisch met alles in ons leven, niet slechts met de economische en maatschappelijke zijde daarvan, maar zelfs met onze dagelijkse kost. Heeft niet onlangs een bewindsman de stelling verkondigd, dat het Nederlandse volk te veel en te lekker eet? Zelfs indien deze stelling op de werkelijkheid be rust, vragen wij ons af, waar men het recht van daan haalt om zich met strikt persoonlijke aange legenheden te bemoeien. Inderdaad heeft een diri gistisch dictator onder de leuze de economie te redden het Duitse volk voorgehouden, dat het kanonnen had te prefereren boven boter. Zijn wij in Nederland dan óók reeds op weg naar een to tale staatsbemoeienis? Moeten wij maar koolra pen en knollen eten om de economie van ons land te redden? Waar blijft onze persoonlijke vrijhe:d? Wie oren heeft om te horen, dat hij hore! Overigens gaat voormelde stelling in elk geval niet op voor de Indische gerepatrieerden, die het ongeluk hebben te zijn ondergebracht in een der meerdere contractpensions, waarvan de pension houder de gerepatrieerde als winst-object" be schouwt. voor wie alles'* goed genoeg is en aan wie hoewel een behoorlijke pensionvergoeding wordt betaald slechts karige voeding wordt verstrekt. Individuele klachten hierover blijken geen effect te sorteren. Slechts een eendrachtig en gezamenlijk optreden zal deze uitwas kunnen uit snijden Voormelde stelling gaat evenmin op voor de minimaal gepensioneerden, waaronder vele oudere Indische gerepatrieerden. die van blijdschap, zou den opspringen, indien hun het door de Hongaren geweigerde voedsel zou zijn voorgezet en die dol blij zouden zijn met de voor vernietiging bestemde groenten en fruit. VER Hongaren gesproken! Lazen wij niet on- langs in de dagbladen, dat er enige honder den hunner in de randstad Holland zijn gehuis vest in eigen woningen? En dit, terwijl aan In dische gerepatrieerden. die om een plaatsing in het westen des lands vragen, omdat het verkrijgen van een passende werkkring aldaar voor hen het enige mogelijke is, steeds maar weer wordt mede gedeeld, dat zulks onmogelijk is wegens gebrek aan woonruimte. Over Hongaren gesproken! Worden niet hun reis- en verblijfkosten uit de ingezamelde mil joenen bestreden zonder dat zij hiervan één cent hebben terug te betalen. En dit, terwijl de uit In donesië gerepatrieerde, die het geluk heeft een werkkring te vinden en eigen inkomsten te ge nieten onmiddellijk de rekening gepresenteerd krijgt voor een eventueel aanvullend kledmg- pakket en voor door het Rijk voorgeschoten over- lochtskosten. Inderdaad zijn de Hongaren noodgedwongen uit hun geboorteland getrokken en kunnen wij met hun leed medeleven. Maar is een Indisch gere patrieerde niet eveneens een uit zijn geboorteland verdrongene? Waarom voor vreemden meer, dan voor eigen trouwe staatsburgers? Omdat die trouwe staatsburger slechts trouw, doch niet georganiseerd is en dus politiek gespro ken geen vinger in dc pap heeft. Daarom gerepa trieerden: VERENIGT II IN HET C.N.I.! Het CENTRUM NEDERLANDERS UIT INDONESIë streeft ernaar te komen tot een zg. CENTRUM PARTIJ met als doelstellingen onder meer: 1. het hooghouden van dc Nederlandse Driekleur en het Huis van Oranje; 2. het afremmen van het dirigisme zonder aan de andere kant te vervallen in het bevorderen van een ongebreidelde con currentie; 3. het vormen van een binding tussen dc thans zo gescheiden confessionele par tijen; 4. het behartigen der belangen harer leden en het verstrekken van voorlichting aan gerepatrieerden; 5. het bevorderen van dc openlegging van en transmigratie naar Nieuw-Guinea. Dc „statuten" van het C.N.I. en een „toelichling" zijn gepubliceerd in dc nos. 9 en 10 van het orgaan „Onze Brug" en voor zover dc voorraad strekt voor dc nieuwe leden op aanvraag verkrijgbaar bij dc administratie van „Onze Brug", Nassau Dillenhurgstraat 3, Den Haag. Aanmelding tot lid van het C.N.I. kan geschieden bij dc heer P. G. Dcssauvagie, Copernicusstraat 116, Den Haag.

Onze Brug | 1957 | | pagina 6