CM - RUBRIEK 6 Het CENTRUM NEDERLANDERS UIT IN- DONESIë streeft ernaar te komen tot een zg. CENTRUM-PARTIJ met als doelstellingen onder meer: 1. Het hooghouden van de Nederlandse Drie kleur en het Huis van Oranje; 2. het afremmen van het dirigisme zonder aan de andere kant te vervallen in het bevorderen van een ongebreidelde concurrentie; 3. het vormen van een binding tussen de thans zo gescheiden confessionele partijen; 4. het behartigen der belangen harer leden en het verstrekken van voorlichting aan gerepatrieer- den; 5. het bevorderen van de openlegging van en de transmigratie naar Nederlands Nieuw-Guinea. De statuten' van het C.N.I. en een toelichting" zijn gepubliceerd in de nos. 9 en 10 van het or gaan „Onze Brug" en voor zover de voorraad strekt voor de nieuwe leden op aanvraag ver krijgbaar bij de Administratie van „Onze Brug", Nassau Dillenburgstraat 3, Den Haag, Aanmelding tot het Lidmaatschap van het C.N.I. kan geschieden bij de heer P. G. Dessauvagie, Co- pernicusstraat 116, Den Haag. öuer (^roepó-egoïótne en <"7'lationaal <~]5elang De jongste wereld-oorlog heeft -naast en ten gevolge van de daarmede voon ons volk verbon den zijnde verdrukking en ellende bij de lei ders van ons volk het denkbeeld gewekt en ge rijpt om na de oorlog tot een hechtere samenwer king tussen de volksgenoten te geraken en tot het stellen van het algemeen of nationaal belang boven het persoonlijk of groepsbelang. Het alge meen belang zou in de toekomst het richtsnoer moeten zijn voor het maatschappelijk handelen. Dit zou het menselijk geluk bevorderen en grond vesten. Voorwaar een schoon ideaal! In de jaren van leed en verdrukking meende men dit ideaal na de oorlog het best te kunnen ver wezenlijken door de welvaart (het nationaal inko men) zo eerlijk mogelijk te verdelen (iedere pro ductie-factor het zijne te geven). Dit streven zou bij de grote massa het gemeenschapsbesef opwek ken en versterken en zodoende het nationaal be lang op de voorgrond leren te stellen. Voorwaar een schoon doel! „SOCIALE RECHTVAARDIGHEID" werd dan ook de algemene leuze. Ongelukkig voor ons volk werd die leuze door de verschillende politieke partijen na de Wereld oorlog uitsluitend gebruikt om onder elkanders „kiezers" te schieten, door elke partij met een ander, eigen doel, nl. de versterking van de eigen gelederen. Van een geordende en rechtvaardige maatschap pij, welke men toch beoogde en tot ideaal had gesteld, is dan ook niet veel terecht gekomen. Inderdaad is na de oorlog de ene „sociale maat regel' op de andere gevolgd, bij de totstandko ming waarvan de ene partij zich steeds „vrijge viger" en „progressiever" poogde voor te doen, dan alle andere partijen bij elkander. Dit is alles min of meer gesmeerd gegaan in de achter ons liggende periode van opbouw met Marshall-steun en van een groeiende industrialisatie met steeds toenemende werkgelegenheid, gestimuleerd door de na-oorlogse stijgende conjunctuur, tengevolge waarvan in de achter ons liggende jaren het na tionaal inkomen (de welvaart) steeds is vermeer derd en toegenomen. Wij vragen ons echter af, of al deze maatregelen inderdaad geleid hebben tot een „eerlijke" verdeling der welvaart en tot de zo vurig verlangde en in derdaad nodige versteviging van de „gemeen schapszin"? Wat zien wij hiervan in de praktijk van het leven? Men heeft ontzettend veel gepraat en geschreven (en doet dit nog) over het ideaal zoals ook aan het Christendom ten grondslag ligt dat men slechts waarlijk gelukkig kan zijn door de gemeenschap te „dienen", door het egoïs me te onderdrukken en uit de bannen. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat men (on der het mom van schoonklinkende woorden en leuzen) er slechts op uit is geweest en nog steeds op uit is om aan de gemeenschap zoveel mogelijk te „VERdienen" (zoveel mogelijk uit het natio naal inkomen ten bate van eigen groepsgenoten weg te slepen). Blijkt toch onze samenleving niet wederom te zijn uiteen gevallen in groepen en groeperingen, die met hun min of meer machtige organisaties uit sluitend of bij voorkeur strijden voor het per soonlijk belang hunner leden? De Limburgse mijnwerkersstaking is hier een te kenend recent voorbeeld van (en de stakingen in Engeland) Heeft in de achter ons liggende jaren niet elke georganiseerde groep ernaar gestreefd om een zo groot mogelijk aandeel uit de „welvaart" voor haar eigen leden weg te slepen? Neemt de macht strijd tussen de verschillende maatschappelijke en politieke groeperingen niet hand over hand toe? Viert het „groeps-egoïsmeniet hoogtij? Is men dan nog niet tot de conclusie gekomen dat hier door onze nationale economie en daarmede ons Volksbestaan bedreigd wordt? Wat is er overigens, tengevolge van al deze po litieke touwtrekkerij, van het ideaal ener „EER LIJKE" verdeling der welvaart terrecht gekomen? Welk aandeel hebben de „vergeten groepen' (waaronder vele ouderen onder de gerepatrieer- den) dan daarin gehad? Dit zijn evenzovele vragen, die ons pijnlijk tref fen, want zeer velen van ons, Nederlanders uit de Tropen, waren toch, zowel in als buiten de Jap pen-kampen, eveneens vervuld van het ideaal ener „rechtvaardige maatschappij". Ook door ons wordt het „klassiek liberalisme met als grondslag „the survival of the fittest" en de leuze „ieder voor zichzelf en God voor ons Gesprek met gouverneur Van Baal. (van United Press-correspondent Robert C. Miller) HOLLANDIA De gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea heeft gisteren een correspon dent van United Press voorspeld, dat de Papoea's in opstand zullen komen, indien de Nederlanders gedwongen worden zich uit West-Nieuw-Guinea terug te trekken. Hij verklaarde dat de Nederlandse regering de Papoea's uiteindelijk zelfbestuur heeft beloofd. Overdracht van de soevereineteit aan Indonesië van de soevereiniteit aan Indonesië betekent echter géén zelfbestuur voor de papoea's. „En weg te gaan met verbroken beloften zou ons tot verraders maken in de ogen der inheemsen en een opstand zou tegen ons als verraders én de Indonesiërs als veroveraars uitbreken." voegde hij eraan toe. „Het is voor ons zo moeilijk te begrijpen waarom de westelijke mogendheden de aanvallen tegen ons goedkeuren" vervolgde hij „Ten slotte is Neder lands Nieuw-Guinea van vitaal belang voor de verdediging van de Australisch-Amerikaanse toe allen' veroordeeld en ook wij koesteren het voor nemen te streven naar een „rechtvaardige verde ling der welvaart". Maar is voor ons niet even onaanvaardbaar het streven van groeperingen, die steunende op puur materialisme en alle geestelijke waarden ach terstellende het leven van de staatsburger „van de wieg tot het graf" door de Staat geregeld wen sen te zien met negatie van de Alvoorzienende God? Ziet Gij, lezer, dan niet in, dat de machtstrijd tus sen de huidige politieke partijen de GEMEEN SCHAPSZIN dreigt te doden en het ALGE MEEN BELANG op de achtergrond schuift, en dat ons Volk naar een geestelijk en materieel bankroet holt? Verenigt U om daaraan een „halt" toe te roepen! Organiseert U ter verdediging van UW BELANGEN! Gelukkig wordt sedert kort hoewel laat, doch hopelijk niet te laat door twee Confessionele Partijen min of meer ingezien, dat het met ons land en volk dreigt mis te gaan en wordt schuch ter gepoogd de ont-Christening en ont-nationali- sering van ons volk af te remmen. Wij, Nederlanders uit de Tropen, kunnen met ons aangeboren nationaliteitsbesef en onze zin voor persoonlijke verantwoordelijkheid een grote steun zijn in de strijd tegen het „collecti visme" met zijn streven tot het creëren van de ,,massa--mens" zonder nationaliteitsbegrip, Als eenling zal onze steun echter niet veel betekenen. Maar als een GEORGANISEERDE VOLKS GROEP (want als zodanig worden wij be schouwd) kunnen wij, tengevolge van onze gees telijke verdraagzaamheid jegens andersdenkenden, een binding vormen tussen de thans nog zo ver deeld staande Confessionele Partijen en deze par tijen tot grote steun zijn. Bovendien kunnen wij uitsluitend in GROEPSVERBAND onze belangen verdedigen en onze culturele waarden uitdragen. Nederlanders uit de Tropen, ontwaakt uit Uw lethargie! Schudt af de geestelijke onverschillig heid en ongevoeligheid, welke U niet eigen zijn! VERENIGT U IN HET C.N.I. TOT HEIL VAN HET NEDERLANDSE VOLK! voerwegeen. Indien wij worden gelikwideerd zul len de anti-westelijke groeperingen hun aanvallen tegen de Britten, Portugezen en uiteindelijk tegen de Amerikanen, die Okinawa bezetten, intensive ren". Hij vond het tragisch, dat Indonesië gevaren bui ten zijn gebied moet verzinnen om de aandacht van het volk van de binnenlandse moeilijkheden af te wenden. „Nederlandse schepen hebben moeilijkheden om tussen Nieuw-Guinea en Idonesië te varen", zei de hij, „en onze vliegtuigen kunnen niet recht streeks tussen de beide landen vliegen, wegens de door I ndonesië ingestelde beperkingen, die even schadelijk voor Indonesië als voor ons zijn „Wij zullen hier blijven tot wij onze beloften om de Papoea's zelfbestuur te geven hebben vervuld. En wij zullen met alle ons ten dienste staande middelen élke invasie van Nederlands Nieuw Guinea weerstaan. Wanneer dit maar eens goed begrepen is, dan zullen wij tezamen kunnen wer- om van Nederlands Nieuw-Guinea èn Indonesië een beter oord om in te wonen te maken. Helderse Crt. ljuni 1957. PAPOEA'S IN OPSTAND ALS NEDERLAND N— GUINEA ZOU MOETEN VERLATEN.

Onze Brug | 1957 | | pagina 6