„NEW GENE DISCRIMINATIE IN DE RECHTSPRAAK? Onze prijs constant WILT U T ransportondcrncmina 9 99 Hoofdvertegenwoordiger van de Ford-automobielen en N.S. U. - motorrijwielen Scooters en Bromfietsen te Hollandia Noordwijk F. CH. SAFFRIE Obrechtstraat 365 - Den Haag Door het Gerechtshof in Amsterdam is in hoger beroep op 17 januari jl. een voor de Indische verzekerden" (polishouders) - interessant en belangrijk Arrest gewezen, dat gepubliceerd is in het tijdschrift „Nederlandse Jurisprudentie" van 20 juli 1957 onder no. 419. Aan dit Arrest ontlenen wij het navolgende: 1) „Een in Indonesië „verzekerde" (bevoor deelde), die achteraf naar Nederland repa trieert, kan de betaling van de „verzekerde „som in Nederland eisen, .omdat de schuld van „de verzekeringsmaatschappij moet worden be schouwd als een haalschuld, en door de ver zekerde (bevoordeelde) reeds door de ver plaatsing van zijn domicilie buiten de residentie, „waar hij ten tijde van het sluiten van de over eenkomst verblijf hield, betaling in Nederland „ten kantore van de verzekeringsmaatschappij ,,kan worden gevorderd." 2) „Het vraagstuk van de valuta in de ver zekeringspolissen, zelfs van een bepaalde maat schappij, kan nimmer anders worden opgelost „dan voor alle onder de normale voorwaarden „tot stand gekomen overeenkomsten tezamen, „daar het valuta-risico bij verzekering tegen „buitenlandse valuta een algemeen vraagstuk is „voor de betrokken maatschappij." j) „Ook wanneer een gebruik bestond, dat „de verzekeringsmaatschappijen steeds in Ne derland in Nederlandse guldens uitkeringen be zaaiden en premiën aanvaarden en in Neder- „lands-Indië in Nederlands-Indische guldens uit „hoofde van polissen, waarin slechts zonder „meer van „guldens" sprake was, kan de „ver zekerde" (bevoordeelde) hieruit niet een recht „afleiden om onder volkomen gewijzigde omstan digheden een naleving van de overeenkomst „overeenkomstig bedoeld gebruik te vorderen. „Juist als gbruik is de rechtswaarde van een 'bestendige praktijk nauw verbonden met het „geheel der voorwaarden, waaronder het ont- „stond en bestond." 4) „Waar de overeenkomst tot stand is ge- domen te Soerabaia en de beide rechthebben den in Nederlands-Indië geboren personen zijn, „die daar voordien en ook daarna tot de „gezagsoverdracht hun gehele leven hebben „gesleten, was er alle aanleiding om aan te „nemen, dat bij het tot stand komen van de „overeenkomst beide partijen de overtuiging „hadden, dat de rente in Indië zou moeten wor den uitbetaald. „Als valuta van de overeenkomst moet derhalve „thans de rupiah worden aangenomen, die in „de plaats is getreden van de Nederlands-In- „dische gulden." Kort samengevat komt deze rechterlijke beslis sing dus hierop neer, dat betaling kan worden ge vorderd in Nederland, en mitsdien elk aanbod van een in Nederland gevestigde verzekeringsmaat schappij aan de „verzekerde" om de „verzekerde som in „rupiahs in Indonesië op een zg. rurni- rekening te storten gevoeglijk van de hand kan worden gewezen, doch dat de valuta der uitbe taling in rupiahs zal luiden. Dit laatste wil zeggen, dat de „verzekerde som" wordt uitbetaald in de „tegenwaarde van de „rupiahs" omgerekend in Nederlandse guldens, zulks tegen de koers op de „vervaldag van de verzekerde som. Tot 4 fe bruari 1952 (officiële devaluatie van de rupiah) was die koers 1 rupiah tegen 1 gulden en nadien 3 rupiahs tegen 1 gulden. Welke gevolgen de jongste monetaire maatregelen van de Indonesische regering t.a.v. deze omrekeningskoers hebben, is nog niet met zekerheid te zeggen. De ene meent, dat deze omrekeningskoers dezelfde blijft (nl. 3 tëgen 1bij welke mening wij ons aansluiten, doch anderen zijn van oordeel, dat de koers zal va riëren van 6 a 7 op 1. Wat ons in voormeld arrest opvalt en te denken geeft, is hetgeen in PUNT 4) wordt omschreven, waaruit blijkt, dat het Gerechtshof te Amsterdam vermoedelijk bedoelt een onderscheid te maken tussen „verzekerden", behorende tot de IN NE DERLAND GEBORENEN en de zg. INDISCHE NEDERLANDERS, immers het is" anders „2 goed verklaarbaar, waarom het Hof de „plaats van geboorte en van woning" in diens „overwe gingenbetrekt. Wij vragen ons tevergeefs af, wat het Ge rechtshof als „overtuiging" bij de beide partijen zou hebben „aangenomen", ingeval de betrokken „rechthebbende" nu eens niet in het voormalige Nederlands-Indië was geboren, doch wel aan de koele stranden van de Noordzee, waar deze de naam van NEDERLAND draagt. Zou het Hof dan tot dezelfde conclusies zijn gekomen? Wie ogen en oren heeft om te zien en te horen, dat zij zien en horen! De tekenen aan de wand worden steeds duidelijker.' Mr. v. B. HOE BLIJF IK DAME IN DE TRAM? 1. Stap nooit in met de gedachte: nou moet ik persé zitten, want ik ben ouder dan 21. Wist U dat jonge mensen ook moe kunnen zijn na een werkdag? 2. Praat nooit te hard in een tram. Wat gaat het anderen aan, wat Uw schoonzuster over gekomen is, of dat U een nieuwe rok heeft gekocht? 3. Ga nooit lekker breed-uit zitten en denken: dan moet^ dat mens naast me maar minder dik zijn. Ze kan er misschien niet veel aan doen. Op dat ogenblik tenminste. 4. Laat niet voor 1 of 2 haltés iemand voor U opstaan, ook al is het een kind of een heer. Dat graag-willen-zitten doet denken dat U slecht ter been bent of oud en dat b e n t U toch niet? 5. Bedankt U vriendelijk voor een afgestane zit plaats (ook kinderen!) en vindt U het niet als vanzelfsprekend. Want dat is het beslist niet. 6. Probeert U zo vlot mogelijk in te stappen en uit de tram te komen? U ergert zich toch ook aan treuzelaars? 7. Houdt U tramkaart en kleingeld gereed voor de conducteur? S. Laat U Uw zoontje geen lolly zuigen in de tram? 9. Mengt U zich nooit in een twistgesprek, hoe graag U ook partij zou willen trekken of Uw mening zeggen. 10. Wist U dat een dame een tram rustig kan laten passeren zonder er onwaardig achteraan te schommelen om zich tenslotte met hijgende boezem te laten ophijsen? en huisvrouwen laat in de spitsuren de trams voor de werkers vrij. U kunt toch de hele dag boodschappen doen? L. D. HOE GROOT HET BLAD OOK WORDT! Ons blad zoekt niet naar winst of naar de po sitie van een blad als winstgevend bedrijf. Onze inkomsten investeren wij steeds in het blad zelf. Neemt het aantal lezers dus gestadig toe, dan zullen deze meerdere inkomsten direct in het blad zelf gestoken worden. Met 2000 lezers zoals wij in drie maanden hopen te bereiken, heeft „Onze Brug" de huidige vorm. Met vierduizend lezers (als elke lezer er dus één lezer bij wint), krijgt het blad reeds een dubbele grootte. En bereiken wij de achtduizend lezers, dan verschijnt het blad van dubbele grootte niet tweemaal in de maand, maar elke zaterdag! Voor dezelfde prijs! Nu bestaat het aantal gerepatrieerden in Hol land uit een paar honderdduizend. Theoretisch kunnen wij een blad net zo dik als „Margriet" elke week in de bus hebben voor 25 ct. Dit is al leen een droom voor stilzitters en twijfelaars. Maar steken wij onze handen uit de mouwen, dan is dit geen droom, maar tastbare en sterke werkelijkheid. Zijn wij ertoe in staat? Zulk een blad, lezers, bevat straks een schat aan avontuurlijke, leerzame en wetenschappelijke artikelen en beschouwingen. Kijk uit als straks aan het vertellen raken: de planter, de politie man, de topograaf, de douane-ambtenaar, de jager, de boormeester, de kleinlandbouwer, de stuurman, de dokter, de architect, de musicus, enz. enz. enz. Als de huisvrouw eenmaal aan het vertellen slaat over haar ervaringen in woninginrichting, koken, mode-ontwerpen, enz. enz. Waarom presteren wij minder dan de Ne derlander, de Fransman of de Engelsman? Ook wij hebben geleefd, liefgehad en geleden, /hebben gebouwd en voor onze ogen zien afbreken. Ook wij hebben onze herinneringen en toekomstdromen. En waarom zouden ook wij ze niet zwart op wit zetten? Nogmaals: Onze Brug investeert in zichzelf. Aan het eind van elke jaargang publiceert de re dactie onze volledige balans. Wij hopen dan dat uit deze balans niet alleen Uw financiële hulp vaardigheid blijkt, maar ook Uw journalistiek! Prima Kroepoek Oedang en prima Ketjap (manis, sedang asin) tegen beslist concurrerende prijzen? Dan bestellen bij Bestellingen in Den Haag worden gratis thuis bezorgd

Onze Brug | 1957 | | pagina 6