VADERLANDSLIEFDE OF HEIMWEE Van Uw langanao voor Uw Kerst AFSCHEID „DAG DES OORDEELS" NICOLAAS VAN MILLIGEN JNGET MATI" 6 „AD PATRES" 1 2 Op onze eerste redactievergadering over ons a.s. kerstnummer - ja, dat moet altijd zó lang van te voren worden gepland, dat wij begin oktober noodgedwongen al in de „decembersfeer" zitten ontstond een idee, waar we de medewerking van onze abonnees voor nodig hebben. De meesten van ons zitten nu toch al een paar jaar in Holland. We zijn thuis geraakt in een be paalde buurt, kopen regelmatig in dezelfde win kels, kortom we hebben ook hier weer onze vaste „langanans". tenminste, dat veronderstellen wij. Onze vraag is nu, is dat zo en hoe is de relatie tussen U en Uw langanan? Is die net zo prettig als vroeger in Indië of blijft de klant te genwoordig door al die mooie supermarkets maar een nummer? Wij dachten zo, met de drukke decembermaand in het vooruitzicht, wanneer iedereen extra veel geld gaat besteden bij zijn respectievelijke langa nans moet het voor een goede klant toch moge lijk zijn de winkelier om een „gunst" te vragen in de vorm van een kleine advertentie in ons lijf blad TONG TONG. Dit is het formaat, De kosten bedragen slechts f 15 Menig Hollandse huisvrouw weet voor haar club- of huisvrouwblaadje vaak genoeg een advertentie los te krijgen. Dan kunnen wij het toch Z' ker ook Het zal wel lukken, denkt U ook niet?! Meneer gaat naar zijn sigarenboer, mevrouw naar haar krui denier. En op grond van de goede relatie zal Uw langanan onmogelijk kunnen weigeren ook eens iets voor U te doen. Wij zijn benieuwd wie de meeste advertenties zal weten binnen te brengen: meneer of mevrouw, maar het is natuurlijk het totale aantal door U binnen gebrachte advertenties, dat een beeld zal geven van de relaties, die er bestaan tussen onze abonnees en hun langanans. Dc teksten voor het kerstnummer moeten uiter lijk 1 december bij ons binnen zijn. Die voor het Sinterklaasnummer uiterlijk 20 november. Natuur lijk krijgt U de gewone 20 voor het aanbrengen. In dit geval dus 20 van 15,dat is 3, per advertentie. Wij kijken met spanning uit! Wat is het toch dat iemand terug doet verlangen naar het geboorteland wanneer hij in de vreemde is. Is het vaderlandsliefde of heimwee, of beide? Ik heb er lang over nagedach. maar de oplossing niet gevonden. Voor ik naar Indonesië vertrok had ik reeds jarenlang in het buitenland gewerkt en eigenlijk nooit terugverlangd naar Holland. Het interesseerde me nooit of ik er ooit terug kwam of niet en als ik er weer terug kwam dan was het om zo gauw mogelijk weer weg te gaan. Toen ik dus op de plane stapte naar Indonesië was er niets dat me aan Holland bond en of ik terug Djakarta tot het besef kwam dat het kleine Hol land toch trok, onweerstaanbaar zelfs. We zaten die avond met enkele kennissen rustig bij elkaar in Airport toen het bericht doorkwam dat er een K.L.M. vliegtuig was geland. Toen het toestel binnenrolde vlogen vele afhalers naar de omras tering om een glimp cp te vangen van familie, vrienden of kennissen. Het orkestje zette het Wil helmus in en toen voelde ik plotseling een trots dat ik ook Nederlander was en voelde het verlan gen om Nederland terug te zien. Vaderlandsliefde of Heimwee? Ik geloof dat het een drang is van ieder mens en dier om terug te keren naar de plek waar men geboren is. De dichter Vondel beschreef het in zijn Gijsbrecht van Aemstel: „Helaas! hoe bitter valt het scheiden van zijn land, daer alles loopt verloren. De liefde tot zijn land is yeder aengeboren. Ik heb medelijden met vele emigranten in verre vreemde landen die zo graag terug willen naar Hol land, al v,as het maar voor eén keer. Voor de meesten is er geen weg terug. Wat moet het moei lijk zijn voor velen van hen die terug willen en niet kunnen. Vooral als men ouder wordt komt dit verlangen naar het vaderland steeds knellender naar voren. Maar zien we deze drang, dit verlan gen naar het vaderland steeds knellender naar voren. Maar zien we deze drang, dit verlangen niet overal om ons heen, bij mensen en bij dieren. Vele voorbeelden zijn hiervan te noemen. Duizenden Chinezen, verspreidt over de hele we reld, sparen hun hele leven om eenmaal terug te kunnen keren naar China, zelfs al zijn ze in de vreemde geboren. Hun enigste verlangen is om Het was, zoals van velen, mijn bedoeling en wens, mijn laatste levensjaren door te brengen in Indonesië, ergens in de mooie lievelijke Preanger, temidden van mijn geliefde bergen. Ik voelde me er zo thuis! Hoevelen er ook in de jaren 1948/1949 wegtrok ken naar Holland, ik bleef, kon niet scheiden van mijn zo dierbare tweede Vaderland, dat door een verblijf van meer dan een halve eeuw prak tisch mijn ware Vaderland was geworden. Hoe blij en dankbaar was ik altijd geweest, wanneer ik na ommekomst van verlof, weer aan boord kon stappen, de Gordel van Smaragd tegemoet. Toen dwongen helaas omstandigheden me in 1957 tóch naar Holland te gaan. Het moest! Maar ik vroeg en mij werd toegezegd, dat ik terug mocht mocht komen. Ik reisde van Bandoeng naar Djakarta. Op Mees ter kwamen de treinkoelies in de wagon om zich van een vrachtje bij het verlaten van de trein te verzekeren. Een lange kerel had zich van mijn handkoffertje meester gemaakt. De trein stopte op station Koningsplein en ik liep met de drager over het perron, door de hal naar het plein voor het station, waar ik een betja aanhield. Ik betaalde expres ruim voldoende om vlug weg te kunnen komen. Maar de drager zette zijn voet voor de betja en eiste op brutale, uit dagende wijze: „Sepuluh rupith!" Ik keek rond. Géén politie te zien „Sepuluh rupiah. tidak kurang" bleef de eis en de voet belette wegrijden. Ik moest toegeven, maar dacht: „In dit land. behoor ik niet meer thuis." Zo werd het AFSCHEID, waartegen ik maan denlang zo opgezien had, tóch nog licht! Maar dat belet niet, dat ik dagelijks terugdenk aan dat Paradijs, dat ik verlaten heb. En ik ze gen nog altijd met moment, dat ik als jongeman van twintig jaar ging naar het toenmalige Ne derlands Indië. begraven te worden in de geboortegrond hunner voorvaderen. Ook al zien ze het zelf nooit terug, hun lichaam maakt de grote reis naar huis Wat zou deze stille, wijze Chinezen bewegen? Hoewel de politieke toestand in China dit tegenwoordig practisch onmogelijk maakt, het verlangen blijft. Bij vele primitieve volken in Afrika en Azië bestaat de oude legende van het olifantenkerkhof. De die ren die hun einde voelen naderen trekken zich terug op een bepaalde plaats, ver weg in een vrijwel ontoegankelijk gebied om te sterven te mid den van hun voorgangers. Opmerkelijk is dat men zelden het kadaver van een olifant vindt, tenzij het aangeschoten is en de plek niet meer berei ken kan. Al is het misschien alleen maar een le gende, het bewijst toch wel dat deze drang alom heerst. Maar nu bij ons, die in Indonesië waren, is het weer andrrs. Terug in Holland is er een nieuw ver langen bijgekomen. Een verlangen om terug te keren naar een land waar ik niet geboren ben. Een verlangen dat groter is dan ik ooit gekend heb. Ik geloof dat ik hierin niet alleen sta maar dat er duizenden zijn met mij die tussen twee vuren staan. Als we in Indonesië zijn verlangen we naar Holland en omgekeerd. Wel ben ik er van over tuigd dat het laatste het sterkste is. Wat is het dat ons terug trekt naar het land der duizend eilanden? Is het de zon, het land. het volk, het werk, of alles te zamen? Een antwoord hierop kan ik niet geven, alleen hopen om dit land terug te zien al is het maar voor éen keer. Charles Peters Enkele nummers terug publiceerden wij een ner gens anders gepubliceerd persbericht van United Press Int. waarin melding werd gemaakt van dc verklaring van een congres van Indiase astro nomen en astrologen in Calcutta dat de aarde om streeks 4 februari 1962 getroffen zal worden door een enorm aantal rampen, e.e.a. door een bijzon der ongunstige conjunctuur van sterren en plane ten. Uiteraard maken wij ons om „Oosterse ster renwichelarij" niet druk. Liever nemen wij geinteresseerd kennis van een persbericht betreffende de „voorspelling" van een groep geleerden van de University van Illi nois. Werkend met een wiskundige formule en de grafiek van geboortentoename zijn zij tot een an dere „ondergangsdatum" gekomen: vrijdag 13 no vember 2026. Volgens hun berekeningen zal dan de wereldbevolking zijn absolute maximum heb ben bereikt en zullen onze achter-achter-kleinkin deren elkaar letterlijk dooddrukken. Deze afschuwelijke voorspelling wordt gesteund door d? schattingen van bevolkingsgroei, die ver strekt worden door het Statistisch Bureau van de Verenigde Naties. Minstens 46 millioen men sen komen er elk jaar bij. En alsof het al niet erg genoeg is dat elke twee seconden drie zuige lingen geboren worden, tegenwoordig leven de men sen ook veel langer als vroeger! De Russische geleerde V. Krasovsky stelt voor ook de oceanen te gaan bevolken door het bouwen van drijven de steden. Dat stelt die oordeelsdag tenminste nog een tijdje uit Tot zover het persbericht. Waarop we niets an ders kunnen doen dan oubollig te reageren met een: „Nemen we er nog ééntje? Mét uitjes! Ja toch? Wie ernstig kijkt heet pessimist... (Advertentie) Op 8 oktober 1961, nam God tot zich de bijna 80 jarige Weduwnaar van Willy Anna Barzilay Oud gedelegeerde in het voorm Ned. Oost Indië van de Mij. tot Exploitatie der Ver enigde Majanglanden. In zijn laatste lijdensuren was hij omringd door een team van dokto ren en verplegend personeel, dat 20 jaar geleden de strijders van Lembang verzorgden. Stadhouderslaan 50 Mies Roelofsma Den Haag (Zuster Wally) Fa. Johs. Ouwejan Zn. Begrafenis Onderneming Opgericht 1924 Fred. Hendrik la an 7 - Den Haag TEL.t 55.64.27 (2 lijnen)

Tong Tong | 1951 | | pagina 12