DOMINIQUE WILHELM BERRETTY Eenvoudige Indische jongen heerste over Pers inN*-L mm D. W. Berretty Het was Catalan., destijds werkzaam bij het hoofdpostkantoor te Weltevreden, die Berretty Dominique Wilhelm Berretty - hoe kwam deze jongeman uit een heel bescheiden Indo-milieu in Jogja aan deze kombinatic van voornamen? - kwam volgens de offictie standaard alleen in aan merking voor een zeer ondergeschikte past in de ambtelijke hiërarchie. H.) zou het op de duur wel tot de middelbare rangen brengen, en dan, tenslotte tot een pensioentje, als zovele Indo s. D. levensprogram kan voor de jonge intelligente en van dadendrang overvloeiende Berretty met veel aantrekkelijks gehad hebben. Catalani, die behalve goed vriend van Berretty ook een groot mem senkenner was, moet dit gezien hebben en hij zei tot zijn vriend Zaalberg van het Balav.aasch Nieuwsblad: Ik h b hier een jonge vent, waar wat in zit. Hij is te goed voor de post Zo begon de carrière in het boeiende en avontuur lijke vak van de journalistiek van een der boeiend ste en avontuurlijkste figuren in het Indië tussen twee oorlogen. Berretty kwam in 1934 om het leven bij het verongelukken van het Kerst-post vliegtuig de Uiver: toen was hij een zó bekende figuur dat de spraakmakende gemeente om dit on geval legenden weefde van de meest bizarre en morbide aard. Hij ligt begraven in het verre land, waar hij de dood vond. Ook het Bataviaasch Nieuwsblad was te klein voor Berretty en zijn ambities. Hij trok er op uit, na een korte periode van werkzaamheid die hem vertrouwd maakte met de eerste beginselen van het vak. Hij ging naar Amerika en maakte van daar uit reportages. Het geluk is met de stout- moedigen. Hij was juist op tijd terug om in te grijpen in een ontwikkeling die zich geleidelijk had voltrokken. De berichtgeving van en naar Indië was in die jaren een heel primitieve zaak. Stichting van ANETA. De eerste wereldoorlog had de noodzaak doen gevoelen deze te organiseren en te verbeteren, en vooral haar minder afhankelijk te maken van bui tenlandse bronnen. De buitenlandse berichtgeving was n 1. practisch geheel in handen van Reuter. In Nederland en in Indië vond men het nodig, aan deze toestand een eind te maken. Men zond vanuit Nederland een bekende figuur naar Indië om een georganiseerde berichtgeving op touw te zetten. Maar Berretty, met zijn scherpe blik op de eisen van het ogenblik, was inmiddels bezig met eigen plannen in dezelfde richting. Er ontbrandde een felle strijd binnenskamers, die Beretty won. Het persbureau ANETA werd opgericht en aanvaardde officieel 1 april 1918 zijn taak de berichtgeving van en naar Indië te verzorgen. Berretty was nog geen 30 jaar. Tevoren al werkte Berretty op volle kracht aan die berichtgeving, met een ontstuitbare energie en ongekende werkkracht, alles eisend van zichzelf en van zijn aanvankelijk nog vrij kleine staf, maar op die datum werd het bekende gebouw tegen over het postkantoor, waar hij zijn eerste jaren als volwassen man had gesleten, geopend en met die datum kan men de geschiedenis van ANETA het best laten beginnen. Zijn eerste schreden op het pad der internationale nieuwsgaring en distributie gaven blijk van zijn intelligentie en zijn vermogen om schijnbaar onop losbare problemen als het ware spelenderwijs uit de weg te ruimen. De telegraafkabels die de ver binding tussen Europa en het Verre Oosten ver zorgden waren overbelast. Toen de wapenstilstand die een eind maakte aan Wereldoorlog I was ge sloten, werden aan deze geheel door de Britten beheerste verbinding nog hoger eisen gesteld. De honger naar tropische produkten was ongekend: de voorraden in Indië waren groot. De herleving van het handelsverkeer over de gehele wereld met een nooit gekende intensiteit leidde ertoe dat de overbelasting van het telegrafisch verkeer een catastrofale omvang aannam. Nieuwe „Nieuwswegen" ontdekt. De verbinding tussen Nederland en Indonesië, via Londen en Singapore was onderhevig aan vertra gingen die soms tot een week aanliepen, tot grote schade van de handel en andere economische be langen, en tot groot ongerief zowel van „het Plein" als van de landvoogd. In betrekkelijk korte tijd slaagde nochtans Berretty erin in Batavia beurskoersen, productenprijzen en politiek nieuws uit Europa aan zijn cliënten te leveren op zeer korte termijn. Hij was daarmee allen die gebruik maakten van de geijkte kanalen, dagen vóór. Hij was niet alleen een schitterend organisator, maar ook een goed zakenman en liet zich zijn diensten aan de handel, de scheepvaart en de makelaardij goed betalen. In deze periode legt Berretty de Als er namen genoemd ivorden van In dische jongens van formaat, dan komen het snelst namen als Berenschot en Berretty voor de dag. Het is echter opmerkelijk dat de meesten wel weten hoe zulke grote figuren aan hun eind kwamen, maar niet wat ze werkelijk waard waren. Dit is vooral met Ber retty het geval en wel om heel begrij pelijke redenen: de Indische samenle ving heeft nooit enig benul gehad van het perswezen. Hoewel ettelijke Indi sche jongens het zeer ver brachten in de journalistiek, heeft de Indische sa menleving nooit de behoefte gehad aan het stichten van een eigen dag-, week of maandblad (zoals elke andere volks groep ter ivereld) en heeft men nooit idee gehad van de grote invloed van de pers op de sociale, economische, cul turele en politieke ontwikkelingen in een maatschappij, zowel voor de groep zelf als voor het stempel van de groep op de maatschappijDe Indo-Europese samenleving bracht slechts verenigin gen en verenigingsblaadjes voort, nooit een vrij blad in het openbare arbeids veld. Om die reden alleen al is een man als Berretty van een toerkelyk verbijste rende grootheid. Niet alleen won hij een superieure positie in de nieuws voorziening boven blank en bruin in Ned. Indië, maar hij schiep een bureau dat de hele wereld van nieuws voorzag. Misschien was hij ook daarom in zijn oorspronkelijke Indische milieu weinig bekend. Hoe kunnen mensen, die alleen denken aan eind-Mulo en eind-HBS, idee hebben van werk dat ver uitgaat boven alle beperkte beroepsvorming Dit artikel belicht speciaal Berretty's grote betekenis als nieuwsman. Geen ander kon het beter schrijven dan een pers-veteraan par excellence: J. H. Rit- man, oud-hoofdredacteur van het Ba taviaasch Nieuwsblad" en de „Nieuws gier", die Berretty van zeer nabij heeft gekend en hem als persman van inter nationaal caliber het best kan beoor delen. Voor dit speciaal voor TONG TONG geschreven artikel betuigen wij „Paatje Ritman" onze hartelijke dank. grondslag zowel voor zijn prestige als voor zijn fortuin. De oplossing van het raadsel, hoe het mogelijk was dat Berretty zijn afnemers kon voor zien van nieuws en zo o.a. de landvoogd vele dagen voor deze officieel bericht ontving kon mededelen wie zijn opvolger zou worden! waarop niemand anders de hand scheen te kunnen leggen, is als die van het ei van Columbus. Indien de gebruikelijke route overbelast was, zei Berretty, dan nemen wij een ongebruikelijke. Hij instrueer de zijn vertegenwoordigers in Nederland om het nieuws door te geven aan een vertrouwensman in Zuid-Afrika, die het op zijn beurt doorseinde naar Perth in Australië, vanwaar het naar Batavia werd doorgegeven. Een kostbare omweg, en een die óók vertraging opleverde maar heel wat minder dan de verstopte „normale" kanalen. Het zorgvuldig bewaarde geheim van de duivelskun stenaar Berretty is eerst jaren later geopenbaard aan de vakbroeders die daar toen nog belang in stelden. De Amerikaan overtroefd. Dit voorval karakteriseert de man: het zou met een reeks anderen zijn aan te vullen. Niet lang voor zijn dood trachte hij vaste voet te krijgen in het geheel door de Amerikaanse persbureaus beheerste gebied noord van Indië, in de eerste plaats in de Filippijnen. Wanneer hij in Manilla is en men hem zegt, dat hij toch nooit in staat zal zijn in actualiteit te wedijveren met de Ame rikanen in dit gebied, bewijst hij dat ANETA dat wèl kan. Hij nodigt krantendirecteuren en andere figu ren op een termijn van enige uren uit tot een partij. Hij leent links en rechts het benodigde radio-materiaal van Nederlandse schepen. Als zijn gasten zijn verschenen klinkt uit de loudspeaker allereerst de aankondiging: Hier is ANETA te BataviaVervolgens worden de gasten vanuit de hoofdstad van Neder- lands-Indïé met naam en toenaam begroet, en dan rolt door het vertrek een newscast met verser nieuws dan waarover men in Manilla op dat ogenblik beschikttot stomme ver bazing van de aanwezigen! Nog méér expansie! Het Bataviaasch Nieuwsblad was de jonge Berretty te klein. Het Indië van die dagen werd de ouder wordende, maar nog altijd even eerzuchtige, al spoedig evenzeer te klein. Hij zou, met een ruimer arbeidsterrein, een figuur geworden zijn die in de historie van de wereldpers een grote rol zou heb ben gespeeld. Deze expansiedrift en zijn met het stijgen van de macht en invloed eveneens toege-

Tong Tong | 1958 | | pagina 2