Bruine Nederlanders in Amerika 5 Aankomst en eerste indrukken bi] Uncle Sam Deze pagina Is een eadean aan Tong-Ton g-lezers van de repatriant IS. G. DE GHOOT, een aanpakken Z.O.Z. Op 16 februari kwamen we aan in koud en druilerig New-York; er was havenstaking, maar de Wereldraad van Kerken was meer dan hulpvaardig en zette ons en de handbagage op de Lacka wanna, een werkelijk zeer primitieve en onaangename trein, die ons met weemoed aan de Neder landse Spoorwegen deed denken.. Via Chicago, waar we overstapten op een aangename trein, St. Paul (overstappen), Spokane (overstappen), Corvaelis, na de laatste overstap in Portland. De reis vermoeiend maar, zoals b.v. in de Rocky Mountains, bijzonder mooi en duurde bij elkaar vijf was dagen! We werden afgehaald door onze sponsors Rodney en Eleonor Miles (van onze leeftijd; hij is circu lation manager van het plaatselijk blad) met de 4 jongens: resp. 9, 8, 3 en 2 jaar oud. De ontvangst was buitengewoon hartelijk; we moesten daar over nachten in de beste bedden hun oudste jongens sliepen ten behoeve van ons in slaapzakken op de grond) en werden vertroeteld en verwend op allerlei manieren. De volgende dag werden we naar ons apartement gebracht, dat volledig voor ons was ingericht door diverse goede gevers. (Na een uitvoerig verslag over de werke lijk uitmuntende inrichting van dit huis, gaat de schrijfster over naar de directe omgeving en het werk). De zaak is niet al te groot, maar gestadig groeien de en de collega's bijzonder aardig. Wil volgt nu een televisiecursus en wanneer hij over 2 maanden klaar is, opent de zaak een speciale branche voor hem. Bovendien zitten we over een dag of acht hier een jaar en krijgt Wil dan 5 pet. van de jaarlijkse winst en. 90 pet. van zijn werkuren op customersrepair naast het salaris.. Hij komt nu al handen tekort om de diverse radio- en t.v. repera- ties privé te doen (ook via de zaak) en neemt nog niet alles aan, omdat hij anders niet studeren kan. Dit brengt evenwel de dollars voor de nieuwe meetinstrumenten. De kinderen gaan naar Roose- veltschool en spreken vloeiend hun Engels nu. Ze waren van het begin af hier erg op hun gemak, want zowel de kinderen als het onderwijzend per- sonee waren erg aardig. Ze zitten in de Brownies (later girl scouts) in ex square-dance-groep en hebben alle drie muziekles. Linda was laatst in t kinderprogramma van de Corvaelis-televisiezender en van alle kanten kwamen telefoontjes, dat ze zo „cute" en helemaal niet verlegen was. Al met al bevalt het ons uitstekend hier! (Ook deze emigranten valt op hoe het leven van de Amerikaan in vele opzichten lijkt op het vrije leven van de Europeaan in Indië) Het leven in Amerika is meer als in Indië; men gaat veel uit en de Amerikaan is heel hartelijk en gastvrij en behulpzaam. Alles kan; verhuis je, alle buren helpen en sturen eten en lekkers, tot je gesettled bent, bieden hun auto en telefoon aan, enz. (Voor de Indische huisvrouw, die van activiteit houdt, is het leven tussen actieve Amerikaanse huisvrouwen vol aantrekke lijke ondernemingen). De Amerikaanse vrouw geeft niets om mooie meu bels -dit vanwege het comfort van de kinderen; voornaam zijn: een eigen huis, een goede tafel, goede appliances en de tuin en de auto. Haar so ciaal leven is zeer druk. Alles wortelt bovendien in de church, die het centrum is van alle sociale leven en kantoren en amusementslokalen ook heeft. Ik zelf ben circle-leader van de „women's asso ciation"; mijn groep telt 16 vrouwen, die eenmaal per maand bijeen komen voor een boekbespreking of een lezing of studieproject of interessante film etc Ieder is op z'n beurt hostess en heeft de meeting in haar huis, waarbij de 2 co-hostesses voor de koffie en versnaperingen zorgen. Daar naast zit ik in „Junior Matrons" als treasurer en ben lid van de Foreign students council (women s group). Willy heeft zijn eigen clubs: „Mens fel lowship" en „Discussion en Hobbygroupen samen zitten we in „Marnets" voor de echtparen. Deze samenkomsten zijn erg gezellig en leerzaam en de programs voorkomen het roddelen, wat hier een uitzondering is! Ik zelf heb diverse lezingen gegeven over Indië en Nederland; moet er de 19e weer een geven in Salem. De Amerikaan werkt hard en moppert nooit ze constateren een feit als gezonde kritiek, maar heb ben toch ook steeds een excuus klaar. De gezins band is zeer goed; de vrouwen kokerellen om 't hardst. Rangen en standen bestaan niet. Wij zit ten in dezelfde clubs als doktoren, juristen en pro fessoren; een professorsvrouw spaart voor haar Bermudavacantie door bij de boer uit verven te gaan. De predikant levert brood voor de bakkerij en de onderwijzer verkoopt ook eieren; de jurist tjatoet auto's of neemt timmerwerk aan, etc. Wij hebben nog nooit zoveel liefs ondervonden als hier; worden geregeld uit eten gevraagd en heb ben ook geregeld etentjes thuis. Onze rijsttafel is een succes; op mijn verjaardag gaf ik een nasi koening-partij (praktisch alle kruiden heb je hier onder andere namen) en die sloeg verbazend in. Na de maaltijd deden mijn 4 vrouwelijke gasten de zeer hooggehakte schoenen uit, deden de om- was en ruimden de keuken op, daar ze vonden, dat ik mijn „share" had gehad! „Exciting Indonesian food!" De Chinees verkoopt o.a. ebbie trassi (net als leverpastei), allerlei soorten gedroogde vis, re- boeng en kroepoek van een slechte kwaliteit (shrimp fry) bij de onze vergeleken. Met Oud en Nieuw, wat hier niet gevierd wordt, hebben we een etentje gegeven met de traditio nele babi panggang (ze vinden „Indonesian food so exciting"), spekkoeken en Hollandse oliebol len en onze bowl. Tot nu toe hebben we kunnen constateren, dat vele Amerikanen roken noch drinken. Hun maaltijden bestaan uit een reusachtig stuk vlees (2 kg. voor een familie van 5), 1 aardappel per persoon, rau we groenten, jell-o (een vruchtengelatine), brood met boter en jam bij elke maaltijd, melk, koffie en altijd cake en ice cream na of cookies, die elke dag weer even feestelijk gegarneerd worden. Nooit is er evenwel jus bij, daar deze aanzet. De cakes worden ook nooit met boter, maar met shortening gemaakt; want zowel mannen als vrouwen tellen calorieën! Koffie wordt steeds zwart en zonder suiker genuttigd. De vrouwen zijn al evenzeer met hun wagen vergroeid als de mannen. Andere Indische immigranten. We hebben kennissen onder de diverse emigran ten in de omgeving. De meesten, die een technische ondergrond hebben of in het bankwezen zitten, zijn zeer goed geslaagd: zoals de Schots in Port land, de Jansens (oud B.P.M.-ers; hij is nu ook in de „olie": Truax hier). Willy's vader zit als chemical engineer in San Diego (net Z. Frankrijk) en het bevalt hem uitstekend. Er zijn daar veel meer Hollanders). en Enkele blandja-prijzen. Rijst vanaf 39 ct. per kg; aardappelen 10 pd. voor 29 ct„ 5 pond suiker 60 ct., nescafé, groot blok 1.29; rundvlees vanaf 49 ct. per pond; gehakt 39 ct. per pond; varkensvlees vanaf 59 ct. per pond: kip vanaf 39 ct. per pond; kreeft vanaf 29 ct. per pond; garnalen vanaf 49 ct. per pond; vis vanaf 25 ct. per pond; kool 9 ct. per pond; wor teltjes 11 ct. per pond;; ham 55 ct. per pond; 1 klapper 19 ct.; gemalen koffie 85 ct. per pond; meel 49 ct. per 5 pond (betere soort); blikjes doperwten vanaf 10 ct. per stuk (Hollandse maat); appels 19 ct, per kg.; maar als je een eigen boom hebt, kun je je daar ziek aan eten, omdat er vanwege het ontbreken van noemenswaardige wind praktisch geen valvruchten zijn; margarine vanaf 25 ct. per pond; boter vanaf 69 ct. per pond; melk 23 ct. per liter. J. NIGGEBRUGGE-BROEKENS. Assimilatie. Brieven als deze bewijzen, dat de Indischman, mét behoud van al zijn Indische voorliefdes, tóch overal snel assimileren kan. Wat een nonsens om het eten of zelfs appreciëren van rijst te beschou wen als gebrek aan assimilatie-vermogen! We krij gen vrij regelmatig ook brieven uit Australië, Nw.- Zeeland, Canada, Brazilië, waaruit blijkt, dat ook de assimilatie daar voorspoedig verlooptter wijl men toch Indisch blijft. Dat is goed: deze mensen GEVEN iets aan het land dat hen onder dak, werk en voedsel biedt. Dit is RUIM leven. Bravo en banjak slamat in het nieuwe vaderland! ALS TONG-TONG OOIT STAAT Als Tong-Tong ooit staat, zal het gebeurd zijn op een door en door Indische ivijze. Niet met rijke N.V.'s Niet met grote startkapitalen, Niet met royale donaties van millionairs, Niet met steun van politieke groepen, Niet met overheidsinstanties, Niet met advertentiecampagnes. Maar onopvallend eit eenvoudig gaand van huis tot huis, van familiekring naar familie kring, van vriendengroep naar vriendengroep. Tong-Tong zal net als de Indische samen leving destijds zichzelf in stand houden en opbouwen, jaren lang over het hoofd gezien of geminacht. Maar koppig doorzettend, zwij gend maar eindeloos koppig. ALS HET OOIT LUKT! En als het niet lukt, zal Tong-Tong als de zoveelste Indische onderneming, als het zo veelste Indische gezin in moeilijke jaren, on gemerkt verpauperen en verdwijnen. Wij we ten niet wat God beschikt. Maar zolang het nog niet zover is, zetten wij door. Op zyn Indisch, eerlijk gezegd, omdat niets anders mogelijk is (niemand helpt ons). Laat ons hopen dat dat goed genoeg is! WILLEM RUYS. Ik stond te vissen op de pier van Tandjong Priok toen de „Willem Ruys" binnenvoer. Een visser naast me spelde de naam „Willem Roe-ies Nama apè-ni! Nama Indo! Bèllem Roïs, ja!" Andere visser: „Gilè! Kalo William Bo-iet, boleh dèh!" Noot: Willem Hollands. Roïs Indonesisch (dus Willem-Rois Indo); William Bo-iet William Boyd. IN DE TRAM. Indischman tegen ritgenoot: „Adoe. kaki koe kakoe." Toehoorder: „Wat brabbelt die gooser daar? Ita liaan zeker". Indischman verstoord: „Moeka-moe Toehoorder: „Siejewel!'

Tong Tong | 1958 | | pagina 5