m No. 81 Eén van de meest dramatische expedities van het leger in Indië is geweest de expeditie in augustus 1894 naar Lombok. Onze troepen leden schrikbarende verliezen, maar zelden ook werden zovele staaltjes ten toon gespreid van moed, trouw, wapenbroederschap en doorzettingsvermogen. In het Aanhangsel VPTL (het leerboekje van het KNIL) vinden wij deze expeditie terug in een simpel lesje (No. 81): „Niet des nachts onverwachts een bivak van eigen troepen benaderen, indien kans bestaat door eigen schildwachten met vuur te worden ontvangen." Door een gelukkige omstandigheid kunnen we bij dit verhaal twee zeldzame foto s plaatsen, ons afgestaan met een grote collectie (eigendom van wijlen Frits von Faber) door de heer Kuipers van Van Sfockum's Antiquariaat, Prinsengracht 15, Den Haag (waar voor Indischgasten nog vee. meer interessants te vinden is!). I en i d maand augustus 1894 tijdens de Lom- HHRSj» bokexpeditie de kolonne Lawick van Pabst op de terugmars uit het binnenland naar Ampenan. on- bewust van de overval te Tjakranegara, welke de opperbevelhebber had genoopt op het strandbivak te Ampenan terug te trekken, het schijnbaar ver laten Tjakra binnentrok, werd deze kolonne bin nen genoemde plaats onverwachts van alle zijden zodanig bestookt, dat de achterhoede onder com mando van kapitein Lindgreen van de hoofdmacht werd afgesneden, Het gelukte de kapitein Lindgreen, na reeds een 40-tal gewonden te hebben gekregen op zijn onge veer 120 man tellende groep, zijn manschappen te verzamelen in een verlaten Dewa-tempel, waar hij zich de opdringende Balinezen van het lijf wist te houden. Eindelijk kon hij hier de toestand eens overzien en deze was verre van bemoedigend. Instrumenten en verbandmiddelen waren verloren gegaan, geen druppel water was te vinden voor de gekwetsten, waarvan velen in ijlende toestand, onbeschrijfelijk leden. Onbekend met de volle omgang van de ramp in Tjakra, hoopte de commandant op ontzet. Daartoe diende de opperbevelhebber te weten, waar de kolonne Lindgreen was opgesloten, waarom ge noemd hoofdofficier besloot een officier met een patrouille naar Ampenan te zenden en daar om hulp te verzoeken. Met welke moeilijkheden deze officier met zijn troepen te kampen had. gaat elke beschrijving te boven. Bij nacht tussen het warnet van muren buiten Tjakra te komen om Ampenan te bereiken, was ondoenlijk. IN DE VREEMDE. Daar stonden ze als weggevlogen vogels, In een ver land, waar vreemd hun was de lucht. De ogen toe, de vleugels saam gevouwen,, 't Leek 'n dankgebed na een geslaagde vlucht! Maar bij 't morgenkrieken, als z' opwaarts keken Naar de horizont betoverend gekleurd. Strekten ze blij, de toegevouwen vleugels. Als hadden ze tevoren niet getreurd! Helaas, tussen dat deinend vleugel-klappen, Lagen er enigen al levensmoe. De vleugels bleven netjes saamgevouwen, Want d' ogen waren voor eeuwig toe! Mej. A. A. Snackey. Deze toto werd gemaakt tijdens de opmars van gaan. Hier is een onderdeel gemoedelijk bijeen van Lombok. i onze troepen. Alles scheen van een leien dakje te bij de vijver van één der lustverblijven van de vorst Daarom moest de tocht bij daglicht aanvangen, met het gevolg, dat men weldra door de Baliërs werd ontdekt. Onder hevig vuur bereikte de pa- trou'lle de sawah en na de mars daarin nog een 400 m te hebben voortgezet, bleek het d? com mandant dat zijn manschappen, uitgeput door de ontzettende emotie en waarvan bovend en velen gewond waren, niet, verder konden. Daarom besloot hij achter een paar dijkjes het in vallen van de duisternis af te wachten. Daardoor begunstigd, gelukte het hem omstreeks 5 uur in de morgen, dus nog vóór het aanbreken van de dag. Ampenan te bereiken. Het bivak was voorbij; voor alle zekerheid ging de commandant, slechts vergezeld van een serge ant, vooruit om de schildwacht aan te roepen. Heeft deze hem niet gehoord, vertrouwde hij de zaak niet, of verkeerde hij nog onder de zenuw invloeden van de vorige dag? De sergeant, die de commandant vergezelde, die tot hier toe op won derbaarlijke wijze evenals zijn patrouillegenoten ettelijke malen aan de dood was ontsnapt, viel hier. getroffen door een kogel van een van zijn makkers in dc armen van zijn luitenant Enige dagen later vermaakten onze „Jannen" zich kostelijk met een geïmproviseerd cabaret. Men verveelde zich. Om de goede stemming erin te houden werd het Rembrandt plein naar Ampenan gebracht! Dat was twee dagen voor de overval. Veel van de jongens op deze foto zagen hun vaderland nooit weerom E i hoewel deze officier, na de doorstane gevaren en ellende, verheugd zijn doel te hebben bereikt en in vei.lige haven te zijn aangeland, onder de ge geven omstandigheden geen blaam mag treffen, spreekt uit het vorenstaande voorbeeld duidelijk hoe gemakkelijk het ongeluk had kunnen zijn voor komen, door nog een luttele spanne tijds te wach ten en het daglicht af te wachten alvorens zich aan de schildwacht kenbaar te maken.

Tong Tong | 1958 | | pagina 6