m 6 m OMGAAN MET VARKEN, KIP EN KONIJN Anneke's Kerstboom Wie herkent hier nog het Genteng van Soerabaja-1900? We zetten deze [oto in ons kerstnummer omdat er van die mooie tjemara's op staan, onze kerstbomen Wat moeten de avondwandelingen bij „terang boelan aan de Kali Mas hier mooi geweest zijn: met het geruis van het water en het geraas van de tjemara's! Er zijn mensen die iets tegen varkens hebben, al thans tegen het vlees. Er zijn ook mensen die iets tegen kip hebben en konijn. Er zijn ook mensen die iets tegen hun medemensen hebben. Voila, deze zaken zijn niet te verhelpen en hierover wil ik het ook niet hebben. Immers er blijven nog ge noeg alleseters en varkenseters over. Zo zijn er die het zwijn aanbidden ,,von Kopf bis Fuss wild, tam, bejaard of piepjong. Bedenk wel dat er varkens en varkens zijn. 't Mag U n.l. niet onverschillig zijn of haar wieg heeft gestaan aan de rand van de kampong, naast de bediendenbijgebouwen, of op zuiver malse weide. Om het vorstelijk bloed te bewijzen krijgen de varkens in Amerika wel e's sandwich met var kensgehakt. Een arristocraat weigert n.l. om zich in te laten met het mindere soort. Of U zoudt kunnen doen als de prinses op de erwt. U legt 6 donzen matrassen op elkaar met een gouden tand eronder. Leg Uw big daarop te slapen. Zij die van vorstelijke bloede zijn, voelen de tand on middellijk. Verder is er ook enig verschil in op voeding. Bijvoorbeeld de Babi-Panggang van de kleine baba of de wijkmeester of die van Oei- Tjong-Ham, zien er beslist anders uit. Pas op voor deze speenvarkens! Men zegt dat het wel eens voorkwam dat zo n big als geschenk van de grote baas werd opgevuld met gouden tientjes. De bedoeling is dan niet dat U het beestje con sumeert. Och, daar heb je het weer. Die Indische fabels! En vanzelf gaan dan mijn gedachten naar het oude Indië, zo tegen Kerstmis en Nieuwjaar, als dan de ene „kiriman" na de andere, het huis wordt binnen gedragen, als geschenken van Radja's, Chinezen, Bestuurshoofden, Klerken, toe maar. Maar. mag ik om te beginnen eerst eens in Uw beurs kijken? Want daar hangt het van af of U reerug, met kersensaus, patrijzen met room, of een doodgewone kip wilt eten. Wanneer dit ..doodgewoon" moet zijn, dan raad ik U kip, eend of tong aan. Wat het ook is, maak er in ieder geval zwart-zuur van (Zwar-zwir, zei kokkiIk ken Uw smaak. Niet iets met alleen peper, boter en zout, maar iets met van alles. Er komt in het sausje zoveel bij te pas, dat U hierin ook een oude schoenzool smakelijk kunt bereiden, als U hem maar lang genoeg laat sudderen. Laat het dus kip zijn. Geen ajam. Er zijn n.l. kippen en kippen. Soms zijn ze geurig en mals en soms taai en houterig alsof men ze uit de ruïnes van een afgebrand huis heeft gehaald. Het moet dus een braadkip zijn, mals, jong en vlezig. Een soepkip is n.l. een kip die haar grootmoeder heeft over leefd, Volgens Oma Cathenius van der Meyden uit de jare 1900, neemt men 2 a 3 kippen van 25 centen en kruiden ter waarde van 20 centen Zo had U voor 100 centen Uw Kerst-diner. Maar ja, die ajams waren eigenlijk geen kippen, t Waren meestal domme, eigenwijze, en drukkakelende vo gels, die meestal doelbewust ergens tegenop vlogen en uiteindelijk als soep of smoor op tafel kwamen. LI vraagt dus bij de poelier om een malse braadkip of om mooie stukken (poulet) en U rekent een flink stuk per persoon. Bent U er niet zeker van dat Uw kip werkelijk mals is, stoof haar dan vooraf in een gesloten pan op een zacht vuur. En dan begint de bereiding: U hebt een diepe braadpan uitgezocht en zet deze op het vuur met wat olie en boter. Het nut van de olie is, dat ze hogere temperaturen kan verdra gen en dus niet gauw aanbrandt. Na vooraf met peper en zout te zijn bewerkt, worden de stukken kip hierin gebraden. Irt een ander pan fruit U een bord vol fijn gesneden uien licht bruin. Hiervan maakt U een sausje door toevoeging van water met bouillontabletten. In di' sausie doet U de volgende kruiden: kaneel, peper kruidnagelen, nootmuskaat, laurierbladen, 4 lepels azijn, 2 lepels ketjap, zout en suiker. Nadat men het sausje heeft laten sudderen, worden de kip stukken hierin gelegd en laat het geheel met de deksel op de pan zachtjes gaar worden. Na een half uur voegt men hierbij een halve fles rode wijn. Ten laatste wordt de saus gebonden met een lepel aangemengde bloem of paneermeel. Wat doet U nu? Natuurlijk proeven of U alles proeft: de hartigheid van de kip, de uien, de kruiden, enz. N.B. Neemt LI eend inplaats van kip, dan behoort er eigenlijk het eendebloed bij. Ik weet niet of men in Nederland ook bloed verkoopt, maar ik raad U vooral niet mataglap of bloeddorstig te kijken, wanneer U hierom mocht vragen bij de poelier. N.B. Neemt U Ossetong, dan dient ze vooraf enige uren gekookt te worden, daarna geschild en verder gaar gesudderd in b.s. saus. MARY B-BEITEN 't Zal nu zowat 26 of 27 jaar geleden zijn, dat het volgende verhaal heeft plaatsgehad! Ik zat toen in de 2e klas van de lagere school, toen ik mijn Kerstvakantie bij Oom en Tante in de goenoeng doorbracht. Daar ik van het begin van m'n schooltijd af, elke vakantie een koude neus ging halen bij Oom en Tante voornoemd en daar dus „vaste klant" was geworden kende ik de andere „vaste klanten" van dat bergplaatsje tamelijk goed. Onder hen Oom's „naaste" buren met hun dochtertje, Anneke. Daar ook zij elke vakantie boven was en ik haar in leeftijd het meest benaderde, was onze vriendschap tamelijk hecht geworden, ofschoon we elkaar bui ten de vakantie's nooit zagen. Zodra we boven waren zochten we elkaar op. Zo ook nu. Deze keer had Anneke geen beste bui, want ze wou zo graag een Kerstboom hebben, maar daarover was afwijzend beslist, als U begrijpt wat ik bedoel. Anneke zat op de stoep en zei geen stom woord. Ik ging bij haar zitten, ofschoon ik net zo goed naar huis had kunnen gaan. Na een half uur wist ik wat haar stommetje deed spelen. Intussen was Anneke op een idee gekomen. Ze vroeg: „Krijgen jullie een boom?" „Nee, Tante versiert de tafel en hier en daar worden dennetakken opgehangen." Ik snapte niet wat ze met die vraag voor had. Maar op m'n antwoord zei ze: „Dan mag ik beslist wel jullie boom lenen." Mijn oom had in de goe- dang achter de garage een echte boom (hier kunst boom) staan, maar die was 't jaar ervoor in brand gevlogen, zodat hij eerst opnieuw in 't groen gezet moest worden eer hij weer dienst kon doen. En die boom bedoelde ze. „Kan niet, is verbrand en ook geen versieringen," zei ik. „Hindert niet zei Anneke, „als hij versierd is zie je niet dat hij verbrand is en versieringen halen of maken we zelf." Ze nam maar aan, dat ik haar wel zou helpen! 's Middags togen Anneke en ik naar m'n Oom, om hem om de boom te vragen. De garage stond een eind van het huis af en Oom had de sleutel, daar om vroegen we het aan hem en niet aan Tante. En van Oom konden we ook meer gedaan krijgen dan van Tante! Toen Anneke met de boom thuis kwam en ze grijs was van de stof kreeg ze eerst flink op haar kop, maar dat kon haar niet schelen, ze had haar boom! De volgende ochtend, 25 december 19..., stonden Anneke en ik heel vroeg op en om 6 uur zag men ons de pagger-rozen plunderen. Maar niet alleen de rozen, maar ook de temb. ajam en de mary golds konden we gebruiken. Dat de doeri s ons gemeen staken deerde ons absoluut niet. Met onze armen vol bloemen (en doornen) kwamen we in Annekes kamer, waar we de boom samen op tuigden. Boven werd de boom wat kaal, want hij was groter dan wij, maar verder waren we best tevreden over „onze boom en Anneke haar zin. Daarna kregen de poppen allen een mooi plaatsje om de boom. De poppenmoeders zongen de kerst liederen. Zonder het te weten (pas jaren later hebben ze het ons verteld) hadden we ook mensen- publiek, de ouders van Anneke en de baboe en de dionqos, die allen stonden te nontonnen! AAF. ONDERWIJS Huiswerk ergens achter Modjopanggoeng: „Pa, ik word, hoe jij schrijf, met d of met tl Pa, as- sistent-weegbrugger, pienter: „Lo njoo, zoiets maar jij vraag. Schrijf maar met dt, als niet kena d, móet kena t!" SI MEYER Het was op de lagere school te Pasoeroean, ca. 58 jaar geleden, dat de onderwijzer onder een dier- kundeles aan een leerling vroeg: „Zeg Meyer ver tel me eens hoeveel keelgaten heb jij?" Tjoh zat zwaar te piekeren en sloeg daarbij eerst zijn duim uit, daarna zijn wijsvinger, toen zijn middelvinger, waar het bij bleef. Zijn antwoord luidde daarop.' „Drie 'neer!" „Hoe kom je daarbij", vroeg de onderwijzer. Tjoh antwoordde: „Eén voor eten, één voor drinken en één voor ademhalen neer „En je verkeerde keelgat dan?" zei meneer. Tjoh keek verlegen op en zei toen met een dreun op de bank: ,Wah, ja, vier 'neer!" BOENG JOELIOES.

Tong Tong | 1958 | | pagina 6