KERSTAVOND 2604 (1944) KERST- EN NIEUWJAARSWENSEN J. d. J. IK EN BENTIET Op een dag ik ontmoet Si Bentiet in Gang Tembok bij Kebon Djeroek bij Glodok. Deze is één der Wonderen van de Noodlot, want Si Bentict net als ikke is Anak Mèstèr. Dus Gang Ternbok is fèr van chuis. Wattemeer hij ontmoet ikke en ikke is ook Anak Mèstèr. Dus deze is wonder. Ik zeg: ,iEééé 'ntiet! Koh chier jij!" Hij zeg: ,,Ló, Si Tjalie lagi. Ferdwaal jij!" Ik zeg: „Niet. Lopen maaaar. En toen ik ben chier. „En jij!" Hij zeg: „Ik koop petasan banting bij Glodok. i loetkoop seh. Als in Mèstèr twee sen één, a!s in Glodok pèp sen drie. Afsetter seh. Ntjèk van Mèstèr!" Ik zeg: „Adoeh séh. Oentoeng feel sèh als je koop hier. Je koop hoeveel!" Hij zeg: „Drie stuks." Ik zeg: „Als so oentoeng één sèn." Hij zeg: „Itoe dié." En toe wij haan truh wandelen naar Mèstèr. Niet ofer hrote straat maar fan gang-gang njang klein, want als hrote weh asfal-nja cheet sèh. En ahter- ahter is feel kleine boom njang koel en kleine slokan met watter-nja fris als lopen drin. Laat maar swar een beetje, alsmaar koel. En so wij lopen fan Gang Petasan en van Petodjo Entjlèk en fan Kebon Djahé en fan Tanah Abang en fan Kebon Katjang en fan Menteng Poele tot moe en stoffig. Want dese is drie uur 's middags en Betawie is net als woestijn van Llano Estacado. Alleen sonder fata morgana. En dan wij kom langs De Kom bij Mang- garai. En dan Si Bentiet hij seh: kom, baaien, kom! Ik seh: als met mij sonder pardon drin. En toen wij hooit weh tjelana monjet en wij haaf swemmen tot helemaal schoon en lekker. En dan wij haan druit en wij haan klejen en dan Si Bentiet hij sreew: „Adoe-adoe-adoe, mijn petasan bantinq wéh. Di rampok!" En dan hij seh feel fuile woor den, maar help niet. Wij is beroof. Deze is eerloze streek om te bestelen arme mensen. Wan fijf sèn, deze is één dah lefen, ja of niet foor Europeaan! Wij is moedeloos. En toen foor troos wij steel cén teboe bij de tangsi achter de sluis en wij kom thuis met tanden wit. En toen al. TJALIE ROBINSON. Ja Allah, ja Tuhanku Burung terbang sajapnja kaku Kalau kita ingat timpo dulu Djatoh aer mata di atas pangku H. W. C. SOLOER. Mijn God en Heer, als een verlamde vogel ben ik als ik denk aan vervlogen dagen, en ik ween.) NIEUWJAARS-GEDACHTEN Jaren geleden toen ik nog maar een jongen was, hadden we op Kwitang (Batavia) een algemene „Tjang", een oude vrouw die geen Nederlands sprak. „Mama Tjitji" was haar algemene benaming. Zij gaf ons vermaningen en wijze raadgevingen. Zo had je in die tijd op Batavia in elke wijk, buurt of kampong een oudje, mannelijke of vrou welijke „Tjang" die door een ieder werd geres pecteerd. Elders was er een „Tjang Pat" of zoals wij deze oude man deftig noemden „Jean Pas" (Fr. uit spraak). Op Nieuwjaars-morgen gingen wij jongens geza menlijk er op uit voor de gebruikelijke nieuwjaars wensen. Deftig gekleed liepen wij eerst de res pectieve familieleden af en gingen zo verder naar de verschillende ooms en tantes. Als die ons zageu aankomen, hielden zij de „1 cent voor snoep" al gereed. Kwam deze niet gauw genoeg dan bleef de handdruk net zo lang tot van de andere kant de andere hand naar de zak ging. Zo kwamen wij bij onze „Mama Tjitji". Op een rij naar haar toegestapt. Zelfde ceremonieel. Een van ons de grappenmaker, kwam het laatst en dachten wij al: „Wat gaat nu gebeuren?" Hij keek aangedaan, omhelsde het oudje en sprak haperend zijn wens uit: „Mama Tjitji, hoe dank baar is mijn kleine hond." Mama Tjitji veegde met de punt van haar kebaja haar betraande ogen af en snotterde: „Dankie njo", viste uit de kantong van haar koetang een dubbeltje voor diezelfde „njo", terwijl wij met 1 cent werden afgescheept. Met de oogst van die dag zoveel maal 1 cent waren we de koning te rijk. SAMSON. „Nippon" had geen bezwaren tegen het vieren van Kerstmis. In kerken en in huizen mochten zelfs kerstbomen etc. aangestoken worden. Ik was met mijn 2 zoons van 13 j. en 10 j. (nog?) niet in een kamp (of dit „geluk"! heette weet ik niet), had zelfs nog het voorrecht in ons huis te zitten, wel iswaar in een paar kamers, want overige kamers waren successievelijk „leeggegeten", en had ik aan diverse vrouwen, die wèl hun huizen hadden moeten verlaten, verhuurd. Behalve ons slaapver trek, had ik nog privé een klein binnenkamertje, waar o.a. een Chinese kamferkist stond. De 25ste december 1944 zette ik op die kist een heel klein boompje neer met 3 a 4 kaarsjes met 1 zilveren ster en 1 slinger, en er bij de foto van Pappie, toen krijgsgevange in Kp. Djawa X, volgens ontvangen kaart. Na het avondeten, stak ik de kaarsjes aan en knielde met aan weerszijden 'm jongens voor dit, ja ik zou haast zeggen, altaartje neer en bad ik met hen, voor de Vrede in het algemeen en vroeg ik Hem om onze man en Vader, ergens ver weg, te willen beschermen en veilig en gezond bij ons terug te brengen. Ik was zo intens verdiept in dit gebed en voelde en hoorde de aandoening van de 2 naast mij, dat ik niet merkte, dat een Jap, die in de buurt woonde, heel stil van achterom 't huis, was binnengekomen en naar ons stond te kijken: toen ik me oprichtte, schrok ik geweldig en sloeg instinctief m'n armen om mijn lievelingen. Hoe groot was echter onze verbazing, toen deze. man alleen vroeg „Agama ka?" boog en even geluidloos verdween als hij gekomen was. Vrolijk Kerstfeest en gelukkig nieuwjaar. Fam. A. V. P. Jacksteit. Wensen oude bekenden gelukkig 1959. Fam. Uit de Bos-Jut de Bourghelles. Riethalmweg 7, Landsmeer. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Fam. O. F. Jansen, Nieuwenhuysenstraat 26-hs, Amsterdam-W. FAM. SCHENKENBERG VAN MIEROP. Loevesteinlaan 514, Den Haag. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. W. Luyke, P. C. Hooftstraat 44, Alkmaar. Prettig Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar Fam. W. Singeling, Woerden. Zalige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaar. K. J. v. Hemert, E. du Bus de Valempré. Zalig Kerstfeest, Gelukkig Nieuwjaar. J. W. Inen, Kersappelstraat 20, Noordwijk-Binnen. Vrolijk Kerstfeest en gelukkig 1959. Ch. O. A. Kuin, Tramstraat 18, Bredevoort. Zalig Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Th. Ceuninck van Capelle en familie. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Fam. L. Maidman, Parsifalstraat 31, Den Haag. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. K. E. van Hout, E van Hout-Intveld. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. F.A. van Hien, Meta van Hien-Goldman, Sao Paulo, Brasil. Voor alle kennissen veel geluk en gezondheid erbij toegewenst door de van Haasterts uit 't hutje op de hei. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. F. F. Strengaerts en echtgenote, Ameidestraat 100-a, Rotterdam. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Harry Goderie, Milit. San. Utr.-weg 303 Amersfoort Gezegende Kerst en Nieuwjaar. Mop en Phien Wijtman, Ceintuurbaan 60, Bussum. Opa Samson wenst Tjalie en de hele TONG-TONG familie veel heil en zegen toe voor 1959. Prettige Kersdagen, Gelukkig Nieuwjaar. Coiffeurssalon E. J. WOLF, Grote Houtstraat 71 rd, HAARLEM. Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar wordt toegewenst door Dameskapsalon N. F. Mendes da Costa, Clovisstraat 55. HAARLEM-NOORD. P.G. Dessauvagie wenst allen gelukkig nieuwjaar. Copernicusstraat 116, Den Haag. F. J. H. Muller, Antiq. boekhandel, Piet Heinstr. 45/Riouwstraat 196, Den Haag, wenst vrienden en relaties zalig Kerstfeest en gelukkig Nieuwjaar. Zalig Kerstfees en Gelukkig Nieuwjaar. Maud Manoch, Algolstraat 41, Enschede. Zalig Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Maison Bogeriien. Reinïïënstraat 50, Den Haag. Telefoon 333351.

Tong Tong | 1958 | | pagina 7