NIET ALLES KOEK EN EI 4 De reacties van onze lezers op de aantrekkelijke verhalen van geëmigreerde Indische Nederlanders hebben ons toch wel wat ongerust gemaakt. Wij dringen erg aan op nuchter inzicht en zelfkennis. Want er zijn verhalen genoeg bekend van emi granten, die lelijk mislukt zijn en lang niet altijd door gebrek aan fut of tegenslagen alleen. Zulke verhalen worden natuurlijk niet in emigratie brochures afgedrukt. Van brieven van emigranten in nood aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken of aan Prins Bernhard wordt nooit iets bekend gemaakt. Dit zeggen wij NIET om toekomstige emigranten al te schrikken. Want het groeiend geboorte- overschot in Nederland maakt emigratie eens nog een Nationaal Probleem Nummer Eén. Wij zoeken naar evenwichtige voorlichting en daarom volgt hier een fragment uit een brief van een Indische jongen, die wij al lang kennen als een geweldig aanpakken Zoals U wellicht al weet, ben ik nu al door de derde werkgever smerig beduveld. Mooie beloften, die niet werden gebouden, z.g. omdat de zaken niet zo goed gingen, wat grote onzin is, omdat ik zelf over de cijfers ga. Inplaats van de beloofde promotie kon ik langere uren maken, zodat ik toch meer verdiende. Maar in maart, na de winter met zijn sneeuw en dus late trucks, kreeg ik te horen dat ik die extra uren niet meer mocht werken, scheelde mij een derde van de uren, dus inkomsten. Ik wil er dus weg en solliciteer me naar. Overal is men erg geïnteresseerd en ik moet terug komen, psychotechnische en andere tests, die ik volgens zeggen heel goed deed, behoor tot de beste drie, waaruit gekozen moet worden. Maar 't resultaat is tot dusver: sorry, andere kandidaten hebben betere kwalificaties. Als je vraagt welke, is 't: ze zijn pas van school, ze beheersen de taal beter, ze zijn jonger, dus hebben we meer profijt van ze, er is een pensioenfonds en daar moet je minstens dertig jaar in contribueren, dus max leef tijd vijf en dertig, of speciale opleiding voor de vacature. Anderen zeggen: wij betalen maar zóveel als begin, en we geloven niet, dat U van zo'n inkomen kunt bestaan. Alles grote onzin, want ik heb veel meer geleerd, heb uitgebreide ervaring, ook om met mensen om te gaan, en wat ik van de nieuwe baan niet weet, kan ik ook leren, er is een wet tegen discriminatie wegens leeftijd, en de taal, ach, logisch dat ik als vreemdeling minder woor den ken dan een geboren Amerikaan. Ik heb op velerlei gebied geprobeerd: export, fa brieken, laboratoria, verzekeringen, kantoor, maga zijn, expeditie, bouwbedrijf, credietinstellingen, wa renhuizen, zoals Sears Roebuck, Montgomery Hier hebben we een Kleine Boeng (tjoetjoek van meneer de Lang in Amsterdam), die met Pappie en Mammie gelukkig weer onder de tropenzon zit. En al is het dan centraal Afrika, je hebt er de zelfde klapperbomen toch, dezelfde azuren lucht, dezelfde helle zon en lekker baaien buiten bij de pantjoeran! Ward. Sibley, Staat, stad en provincie en weet ik waar nog meer. Aanbevelingsbrieven van direc teuren van Banken, verzekeringsmaatschappijen en van Publieke werken, mochten ook niet baten. Ik geef helemaal de hoop niet op, maar als je al dat mooie vleierige gepraat van al die lui zo hoort en altijd weer mooi geformuleerde redenen dat je toch niet aangenomen wordt, als resultaat krijgt, dan walg je van alles en ga je min of meer vij andig tegenover de lui staan. Dat is niet goed, en het helpt je niets, dat weet ik wel, maar ik ben ook geen engel, gewoon maar menselijk. Het is ook feitelijk belachelijk dat ze je z.g. niet kunnen gebruiken. Het beroerde is, dat je nu met het lage weekloon, dat ik nu heb, maar moet zien rond te komen, en dat valt niet mee hoor, met de vaste lasten zoals huur, licht, verzekering en een paar zaken die afbetaald moeten worden. De kinderen zijn op een leeftijd, dat ze op school, op de club en in de kerk „mee moeten doen" en dat kost altijd extra, nieuwe kleding, contributie of bijdrage M. v. M. Max komt er wel. We kennen hem als een taaie doorzetter. Maar wie het NIET is, hij bedenke zich terdege! „KATJANG GARING! - KWATJI! - PALA MANIIISü" Plaats van handeling: het sportveld van een leger plaats ergens in Nederland. Op de kleine tribune zat ook een behoorlijk aantal ex-Knil-mannen nu in de K.L. opgenomen. Het was muisstil. De landsverdedigers keken met gespannen aandacht naar het fraaie partijtje voet bal. Plotseling klonk uit een hoek van de tribune: „Katjang garing, kwatji, pala manisü" De stilte en de spanning waren op slag verbroken. Iedereen keek naar de hoek, waar de stem vandaan kwam en er heerste grote vrolijkheid. Men waande zich weer in het Deca park of in Petak Sinkian, waar onze bruine verkopers dwars door en over alles heen hun versnaperingen aan de man plegen te brengen. Velen lieten hun fantasie de vrije loop. Voor hun geestesoog verrezen de gaarkeukens met een keur van lekkernijen: gado-gado, sop-kambing, boeboer-ajam, ijsstroop, enz., enz. Om te water tanden gewoonweg. In hun verbeelding hoorden ze de gokkers elkaar toeroepen: „loe pegang diatas, goea pegang dibawah!" Zij, die wel eens een voetbalwedstrijd in Djakarta hebben bijgewoond weten, dat onze Chinese broe ders hartstochtelijke wedders zijn. Daarbij zijn ze heus niet kinderachtig, want na afloop verwisselen tienduizenden roepiah's van eigenaar. Hun termino logie is voor een leek onbegrijpelijk. Ik weet tot nog toe niet, of er zo iets bestaat als „pegang di tengah". Het is frappant, dat al deze zoete herinneringen worden opgeroepen door de simpele kreet van een grappenmaker daar op die tribune in het binnenland van Nederland. A. C. H. alias „SINJO PADANG". MOEILIJKE NAMEN? Welnee, voor onze Javaantjes niet. Er kwam een nieuwe jurist op het advocaten kantoor van Maclaine Pont: Mr. Kraayenbrink. Een voor het Inlands personeel niet uit te spreken naam, dacht U? Mis! 't Werd „Toean Krèngbreng". Het bezoek van mijn vriend Nagtegaal werd mij door mijn bediende aangekondigd met: „Toean Nagel" en na mijn verbaasd: „Toean siapa"? werd het: „Toean Tegêl". M. J. A. OOSTWOUD WIJDENES. WEG DAT WOORD! Australië's federale minister voor immigratie, die in mei Nederland bezocht, werd door een der grote Nederlandse bladen geinterviewd, o.a over de houding van de Australiër tegenover de nieuwe burgers. Uit dit interview citeren wij: Wij waren het echter volmondig eens met zijn beroep op de hier geboren en getogen Australiërs om zich te hoeden voor ondoordachte en veelvul dige gebruik van woorden als „nieuw Australiër", „assimilatie" en andere gewoonte-uitdrukkingen uit de immigratieterminilogie. Niet dat het geen nette woorden zijn, maar met de beste wil van de wereld in omloop gebrachte nieuwe woorden en uitdrukkingen kunnen metter tijd een geheel andere betekenis krijgen dan men er oorspronkelijk heeft willen inleggen. Zulke woor den worden als het ware besmet. Volgens de minis ter valt het veel gebruikte „nieuw Australiër" voor al dan niet genaturaliseerde niet in Australië ge boren en getogen burgers reeds in deze categorie. Op de vraag wat er dan voor „nieuw Australiër" in de plaats moest komen heeft de minister thans een hardgrondig „niets" doen horen. Ieder woord, dat men ter vervanging van „nieuw Australiër" zou lanceren, zou na verloop van tijd dezelfde weg op gaan en op dezelfde manier besmet worden. Hoe vreemd dat men het er dus wèl „volmondig" mee eens is dat men in een ander land géén ver schil wil maken en het woord assimilatie wil ban nen, maar dat de man-uit-Indië dit woord hier in Nederland onvermoeid naar het hoofd geslingerd krijgt. Vreemd is het ook dat men het heel logisch vindt dat de Nederlander in den vreemde heimwee heeft naar het land van herkomst en culturele waarden in het nieuwe vaderland uitdraagt, maar in Nederland van ons verleden niets wil horen en alle heimwee met een nors gebaar weg wil bannen. Ja, en misschien is het nog wel het vreemdst dat wij maar altijd „ja en amen" zeggen op alles tjiesü „Wilt u aanmerkingen maken, vraag u dan eerst goed af of u zich dat veroorloven kunt. Het zijn de kleinste potjes, die het gauwst heet worden." Sobat Piet. HALASANA OF PLOEGHOUDING Dit is een der mooiste oefeningen om de wervel kolom elastisch en de uittredende zenuwen krach tig en gezond te houden. De asana heeft ook een gunstige werking op de schildklier. Verder ontwikkelt deze oefening de buikspieren, waardoor een betere houding wordt gehandhaafd. Therapeutisch wordt hij wel gebruikt bij consti patie en andere ingewands- en buikstoornissen, o.a. zelfs bij suikerziekte. Gezonde mensen kunnen rustig zonder gevaar via het boek oefenen, maar doe alles met wat zelf controle en beheersing. Patiënten mogen alleen onder deskundige leiding oefeningen doen. Het volgen van Yoga cursussen is echter zeer nuttig, omdat men dan controle krijgt en verder de juiste ademtechniek leert toe passen, zodat dan alleen de asanas hun volle resultaat kunnen ontplooien. Bijgaande foto toont de eindstand van de Halasana, waarbij ook de handen achter het hoofd kunnen worden gevouwen. Verdere inlichtingen betreffende de Yoga training kan men verkrijgen bij: Secretariaat Stichting Yoga Nederland, Van Wouwstraat 5, Den Haag. RAMA POLDERMAN.

Tong Tong | 1959 | | pagina 4