1001 AVONTUREN met de soetil 10 Wie geen tjobek en oelekan heeft, kan deze vol gende recepten tóch maken. „Toemis kankoeng" (zonder kankoeng). 1 grote uit, 3 sioeng bawang poetih, een krop andijvie, 1 rode lombok, 1 a 2 eetlepels ketjap, 1 eetlepel slaolie. Fruit de fijngesneden ui en bawang poetih in de olie, voeg daarbij de grofgesneden andijvie en de fijngesneden lombok, en ketjap naar smaak. Zo nodig een weinig water. Het smaakt precies als toemis kankoeng. Je kunt het nog lekkerder maken met stukjes ikan asin er bij (gedroogde en gezou ten kabeljouw). Sambel tautjo. 1 grote uit, 3 a 5 sioeng bawang poetih, 3 groene-, 2 rode lomboks (alles fijngesneden) een eetlepel tautjo, 1 a 2 eetlepels slaolie, een kopje melk of santen. Fruit de ui in de olie, daarna de bawang poetih en de rode en groene lomboks, voeg de tautjo toe en wat water, daarna de melk. Door laten koken ,,tot de olie er uit komt". Atjar lombok idjo. Voor wie lombok idjo wil inmaken, om ook in de winter sambel tautjo te kunnen maken, het volgende recept: Doe 1 kilo lombok idjo (waartussen een paar rode, voor het mooie effect) in een inmaakglas (weck fles) en giet er dan azijn bij (gewone tafelazijn). Giet deze azijn dan uit in een emaille pan, doe er een laurierblaadje bij, een paar peperkorrels, een paar schijfjes djahé, een of twee eetlepels suiger, een mespunt salicylzuur (bij de drogist te krijgen). Als de azijn kookt, doet men de lomboks er in en brengt de azijn weer aan de kook. Doe daarna de lomboks en de azijn warm weer in de weckfles terug. Deze atjar lombok is ook zó (dus niet met tautjo) bij de rijst te eten. JUBILEUM VAN DE S.V. P.A.M.S. Op 12 september 1959 gaat in Den Haag, de, voor vele oud indische sportvrienden welbekende, sportvereniging P.A.M.S. haar 7J^-jarig bestaan in ons koud kikkerlandje vieren. Velen zullen misschien niet weten dat hier in Holland 7'/2 jaar geleden als voortzetting van de korfbalclub Pams uit het oude „Betawi een nieuwe Pams werd opgericht. De op richters waren o.a. Wim Westerkamp, Boeb van Renesse van Duivenbode, bekende namen uit de sportwereld in Indië. Vele oude Indische sport vrienden hebben in deze 7J^ jaar hun oude en ver trouwde sfeer in onze club teruggevonden, want als altijd oude liefde roest niet en vele oude „tjie's" kunnen hun sportieve instincten niet bedwingen om hun beproefde „gotjeh specialité's" op de Holland se sportvelden op de Blanda's te beproeven en vaak nog met veel succes! Voor al deze indische sportvrienden zal dan op 12 september 1959 het feest van het jaar komen in de Dierentuin te Den Haag. Aan het programma zullen o.a. medewerken: 1De bekende radiozangeres Sylvia van Renesse 2) de idem bekende Geoffrey Land. 3) de welbekende dansgroep van Dee Reindorp. De muziek wordt verzorgd door The Rythm Stars" en tijdens het bal, dat tot 3 uur v.m. zal duren, mede door de „Real Room Rockers' Het belooft een echte, gezellige indische fuif te worden. Komt allen op 12 september in de Dierentuin te Den Haag. Kaarten a 2.75 vanaf heden verkrijgbaar bij: W. Westerkamp, Duivelandsestraat 35, tel. 559527 en D. Reindorp, Archimedesstraat 43, tel. 630464. Bestel tijdig uw kaarten, voorkom teleurstelling, want het loopt storm. Goelih masin: 3 makrelen, 3 uien, 1 teentje knoflook, zout, asem, wat koenir, djahé, laos, meer djahé dan laos bij vis. Ingrediënten oeleken. Santen van 1 pond cocos. Cocosmelk koken, ingrediënten indoen, dan de vis, asem. Een paar doorgesneden lomboks en serih meekoken. In plaats van asem kunnen ook stukjes rabarber gebruikt worden, dit ter vervan ging van blimbing woeloeh. In plaats van vis kunnen ook eieren gebruikt worden. KADAL. Mannen-Broeders De vacantie is voor U helaas voorbij Zij kan nu voor Uw vrouw beginnen I Laat Uw warme maaltijden (prima Indische gerechten) verzorgen door Waroeng „SEDERHANA" Daguerrestraat 85 - Telefoon 325911 Voor Den Haag: f 95 - per rantang per maand, thuisbezorgd. Voor Voorburg: f 5.extra bezorgings- kosten per maand. OLD SONG NEW WISDOM Twee Indische jongens lopen op straat. De één is kennelijk net uit Indonesië en de ander loopt hem alles te verklaren. Bij een opengebroken straat blijven ze plotseling staan. De nieuwkomer: ,,Lo! Dese sant koh witl" De oud-gast: „Ja. Zeezand." De nieuwkomer: „Masah wit!" De oud-gast: „Ja. Hier in Holland wit. Je weet toch waar de blanke top der duinen De nieuwkomer: „O ja." (Ter verduidelijking: aan veel stranden in Indië is zeezand grijs). BORIS Mijn vriend Boris is een levenslange Totok van 24 karaat. Op een keer ontspon zich dit gesprek tussen hem en een Nederlander-van-hier: „Bent U op Java geboren?! Dus bent U Javaan?!" „Nee, Nederlander!" „Ja, maar als je op Java geboren bent „Hoor es. Als een kat jongt in een bakkersoven, wat komen er dan uit gewandeld?" „Katjes natuurlijk!" „O, ik dacht kadetjes (Toch duurde het nog vrij lang voor er begrip daagde) NJONJA BESAR. ZO JAMMER! Dit nummer van Tong-Tong vertelt U voorname lijk over de vrouw in Indië, hoe ze daar leefde en werkte en toch ook haar moeilijkheden had. Is dit nummer U bevallen? Wij behoeven Uw antwoord nauwelijks af te wachten, want wij weten wel zeker, dat U ervan genoten heeft. En wij, wij hebben ditmaal weinig moeite gehad om alle pa gina's te vullen, zóveel copy en zóveel mooie en interesante foto's hadden wij tot onze beschikking. Graag hadden wij dit speciale nummer daarom uit gebreid tot zestien pagina's in plaats van de ge bruikelijke twaalf, maar helaas het ging niet, daar voor zijn de drukkosten te hoog en onze financiën te gering. Jammer, jammer, jammer! Er blijken nog altijd mensen te zijn, die denken dat wij nu wel ruim in onze geldmiddelen moeten zit ten, met die 7000 abonnees. Maar iedereen, die wel eens met een drukker te maken heeft gehad, weet wel beter: drukwerk is duur! Tóch zouden wij ook met dit dure drukwerk er financiëel beter voor staan, als niet zoveel abonnees zo ver achter waren met de betaling van hun abonnementsgelden en wat erger is boos werden en hun abonnement opzegden wan neer wij hen heel voorzichtig en beleefd aan be taling herinnerden. En ook die kaartjes kosten geld. Allemaal uitgaven waar geen baten tegenover staan. Daarom zouden wij de verzending van die her inneringen graag achterwege willen laten, maar U begrijpt, dat wij daartoe pas kunnen overgaan wan neer iedereen meewerkt en er zélf op let of zij (of hij) achter dreigt te raken. Wij willen dit beroep op Uw aller medewerking besluiten met de mededeling, dat wij over enige tijd hopen uit te komen met een nummer over „de Indische vrouw in Nederland". In dit nummer willen wij belichten, hoe de vrouw ook hier haar plaats weet te vinden. Welke lezers kunnen ons helpen aan namen of copy? Heel graag. REDACTIE. Als het feest was voor de groten, dan was het natuurlijk ook feest voor de kleinen. Teveel riboet Geen stoelen en geen bestek genoeg? Geen nood. dan aten de kleinen „bantaan" zoals dat heette: i neen grote kring op een grote tikcr op de grond. In het midden één tampah vol nasi koening en andere lek kernijen en dan gewoon met de blote hand er op los! Oer-gezellig en oer-gemakkelijk. Alles op, dan pisangbladeren in de vuilnisbak, tampah even uitkloppen voor de ajams, allemaal handjes wassen; klaar. Zo ging het toe in de eenvoudige gezinnen. Was Ma niet enorm vindingrijk

Tong Tong | 1959 | | pagina 10