De PRIJS van Tong Tong wordt toch VERHOOGD ONZE TJANGS PER NUMMER f 0,40 PER KWARTAAL f 2,25 PER HALFJAAR f 4,— PER JAAR f 7,~ De nieuwe tarieven gaan in per October (laatste kwartaal 1959) r. r. TUNG-TONG 15 januari 1959: Wij handhavc. de prijs van een kwartje omdatdeze prijs een symbool is voor onze eensgezindheid, want het kan bestaan in zelfs 5-maal dikkere uitgave voor één kwartje als we 10.000 lezers hebben als we straks stevig slaan op één kwartje, maken we er wel twee kwartjesvan en dan moet je eens zien hoe we op gang komen!" Ja, dat schreven we aan het begin van het jaar en we lanceerden een (voor ons doen) enorme pro- paganda-campagne, waarmee we niet minder dan 46.000 Indische adressen over heel Nederland bereikten. We stonden toen op 4000 abonnees. Zouden we die 6000 er niet bij kunnen krijgen? Het is niet gelukt. We hebben ons gehele reper toire adreslijsten afgewerkt. We staan pas bij de 7000 en we weten werkelijk niet meer, waar we nu nog zullen aankloppen. We zitten bij wijze van spreken met ons hoofd tegen de zolder. Zó veel lezers zullen er in de komende maanden niet meer bij komen en onze intussen mee gestegen kosten en duurdere werkzaamheden zijn nét aan hun dode punt gekomen met de detailprijs van een kwartje Als de stijging had doorgezet ja, De eensgezindheid is blijkbaar (nog) niet groot ge noeg om de prijs van een kwartje te handhaven. Want we staan nu voor de keus ermee uit te BEZOEK AAN BRONBEEK Zondag 13 september a.s. vertrek vanaf Hollands Spoor te Den Haag. Verzamelpunt de hoofdingang. Route: Den Haag, Gouda, Utrecht, Arnhem. Kosten circa 10.p.p.. waarbij is inbegrepen de busrit v.v., entree Bronbeek, gids en diner. Lunch pakket dient zelf te worden medegenomen. Ver trek uit Den Haag: 8 uur v.m. Belangstellenden buiten Den Haag kunnen worden opgenomen te Gouda om 8.45 uur en te Utrecht om ±9.45 uur. Verzamelpunt: stations ter plaatse. Vertrek uit Bronbeek 20 uur Terugkomst in Den Haag 22.15 uur. Aanmelden kan geschieden bij mevr. M. Ferguson, v. Bleiswijkstraat 111, Den Haag. Telefoon 559540 Per postwissel dient betaald te worden aan: mevr. C. H. v. d. Putten, Medemblikstraat 182, Den Haag, met vermelding: Tong Tong excursie Bron beek. De betaling dient uiterlijk 5 september a.s. in haar bezit te zijn. De gehele excursie m.u.v. de rondleiding in Bron beek, staat onder leiding van Wies van Vianen. (Vervolg Njonja Besar) luk toe en het volle behoud van de grootheid des harten, die haar alle jaren door in Indië geken merkt heeft. En daarmee kunnen alle Toean Besars en Sinjo Besars zichzelf geluk wensen. P.S. We hebben gemerkt dat Njonja Besar hier in Holland een lelijke bijklank heeft: praatjes heb ben. verwaand zijn, tyran zijn. En men zei ons: „Gebruik dat woord maar liever niet, dat geeft maar schele ogen!" Te deksel, NEEN! We durven in de laatste tijd niets meer. We durven niet te zeggen dat we Knil-soldaat waren (moordenaar) of planter (koeliedrijver), enz. enz. Hiermee geven we alsmaar toe, dat er reden was voor ons alle maal om ons te schamen voor ons verleden. TONG-TONG doet dat NIET. TONG-TONG durft eerlijk toe te geven dat er kwaaie njonja besars waren (welk volk is zonder gebreken?), maar om ter wille van die weinige verkeerden de grote massa goeden te beroven van een ere-titel (want dat was het), dat nooit. Altijd maar in het defensief zijn, altijd maar wegkruipen! Dat hebben wij toch nooit gedaan? Nu ook niet. scheiden of in elk geval voor een kleinere groep te blijven bestaan. Net zo lang tot het begrip bij anderen rijper wordt. En dat betekent dat deze kleinere groep méér betalen moet. We zeggen er direct bij: „een kleinere groep", om dat te verwachten is dat er mensen zijn, die de hogere prijs niet betalen kunnen of willen. Zodat het abonné-aantal terug zal lopen. Dat is niet pret tig. Maar wat het zwaarste is, moet het zwaarst wegen: een kleinere groep zal TONG-TONG door zijn moeilijke tijd heen moeten drukken. Dit is niet beschamend. Elke krant maakt moeilijke tijden door. Onlangs is nog een dagblad in Nederland met een veel grotere oplaag over de kop gegaan. Dat hoeft niet bij TONG-TONG als een kleine groep van pl. min. 6000 lezers maar stevig doorbijt. Bedenk: dit is de eerste maal dat een Indisch blad in Nederland bestaat. We hebben alle kinderziekten van een normaal Nederlands blad, plus die uit Indië, plus de narigheden van een nieuwkomer in een vreemd land. En toch zijn we steviger in onze botten geworden. We zijn immers het stadium van de vrije giften gepasseerd (het aantal vrije giften is sinds maan den aanmerkelijk teruggelopen. Begrijpelijk: een kleien groep kan niet eindeloos blijven geven!), we zijn het stadium van de vrijwillige hulp gepasseerd Grand'mamam Tyl: Nous sommes toujours la, a attendre une petite visite de ceux qui vivent Ils viennent si rarement! Eh bien, chaque fois que vous pensez a nous, nous nous réveillons et nous vous revoyons LOIS EAU BLEU van MAETERLINCK. Sentimenteel? Misschien, maar zijn velen van ons niet geneigd om maar al te graag te vergeten, dat onze tjang een eenvoudige Indonesische vrouw is geweest, of dat de moeder van tjang dit was. Is het sentimenteel om onze grootmoeders en over grootmoeders eens te herdenken opdat ze, voor een ogenblik maar, weer tot leven komen? Ze konden voor de kinderen soms ontzettend streng zijn want die moesten het verder brengen in de maatschappij dan zij zelf het hadden gebracht. Ik geloof, dat de boeloe ajam en de slof in die tijd beslist niet werden gespaard. Misschien heeft dat wel, de hemel weet wat voor complexen en trauma s gekweekt en zijn we nu daarom allemaal een beetje gek, maar of wij onze kinderen zoveel beter opvoeden, weet ik ook niet zo heel precies. In ieder geval wilde ik U, een heel klein beetje maar, over mijn grootmoeder vertellen, misschien herkent U bepaalde trekjes van Uw eigen oma. Oma dan. die al weduwe was, stond altijd klaar om van het ene kind naar het andere te reizen als daar narigheid of ziekte was of er een kind geboren moest worden. Ze kwam met honderd en één boenkoesans met olè-olè uit de trein stappen, derde klas, dat was niet zo duur. De halve wagon hielp haar met sjouwen van de pakjes en haar eer ste woorden waren steevast: „Zo lief weet je, zijn ze allemaal voor mij". Als oma kwam werd er een gendoh gehuurd om haar bij te staan in de keuken, want dat ze de scepter over de keuken zou zwaaien was wel zeker. Ze deed of haar zoon al die tijd dat ze niet was geweest geen hap behoorlijk eten had gehad en ze vroeg dan ook al de eerste dag: „Njo, Njo, wat zal Maatje voor jou maken voor koek?" Zoonlief die wel begreep, dat hij niet met zo maar iets ge woons aan moest komen zei prompt: „Keizers kroon ma". „O, dat is gemakkelijk" zei oma dan en inderdaad draaide ze haar hand niet om voor de meest ingewikkelde gebakken en taarten. Hoewel ik vermoed, dat de gendoh in onze ogen een honden leven moet hebben gehad, was ze Oma bepaald (het is niet mogelijk nóg meer gratis vrijwilligers aan te trekken voor de gegroeide bezigheden), we hebben een vaste kern kunnen vormen met zorgvul dig verdeelde taken. Karthoteek en archief begin nen er toonbaar uit te zien. Natuurlijk is op vele wijzen het mes erin moeten gaan. Nóg een onprettig gevolg van de prijsver hoging: de briefkaartbetaling moet vervallen. Voortaan gaan alle betalingen per giro, per post wissel of per ingesloten postzegels (al blijft dit laat ste riskant). Onze nieuwe tarieven worden lager naarmate men zich voor langere tijd abonneert: wie zich voor een jaar abonneert geeft ons in ruil daarvoor zóveel „vastheid" dat het risico, verrekend in de hogere prijzen voor kortere abonnementen, erdoor komt te vervallen. Noot: de verhoging geldt niet voor de duur van nog lopende abonnementen. Wie dus betaald heeft tot b.v. het eind van het jaar, hoeft niet bij te betalen, (al zeggen wc natuurlijk niet „neen" tegen de mensen die vrijwillig bij-storten). [a toch, wèl is de prijs van TONG-TONG ver hoogd, maar de basis is verstevigd. Onze mangga- boom is uit het troetel-potje vandaan en staat nu in vaste grond! zeer toegewijd en heeft waarschijnlijk >ok wel veel van de oude vrouw geleerd. Zo erg oud was Oma eigenlijk niet, begin vijftig, toch vond ze zichzelf wel oud en smeerde haar haar steevast in met eau de cologne en op het „waarom" van haar schoon dochter antwoordde ze: „Ik ben nu Oma, dus moet ik ook grijs wezen. Van eau de cologne wordt je haar gauw grijs Dan wij, die er maar al te ge makkelijk de verfkwast overheen laten halen om toch in hemelsnaam wat jonger te lijken. Ook kon Oma allerafgrijselijkst tawarren. Als de toekang sajoer na een half uur vruchteloos heen en weer gepraat eindelijk wanhopig z'n pikoelan weer op de schouders nam en het erf afsukkelde kwam Oma tot bezinning en riep: „Ja gendoh, roep hem terug, het is maar een cent verschil!" Zo streng als ze voor haar kinderen was geweest zo erg verwende ze haar kleinkinderen. Ze kon ze volstrekt niet horen huilen en als je haar smeekte het kind te laten liggen en het niet te verwennen, vond ze je maar een wrede moeder. Tjang is niet eens zo heel oud geworden. Op een dag toen ze bij haar enige dochter logeerde is ze in slaap gevallen en niet meer wakker geworden. En hiermee heb ik al onze Oma'tjes en Tjangs willen eren en gedenken, want de meesten waren toch maar dappere wijfjes. IKS. (Grootmoeder Tyl: Wij zijn er steeds, om hen die (nog) leven een bezoekje te brengen Het gebeurt zo zelden! En tóch, iedere keer dat jullie aan ons denken, komen wij weer tot leven en zien wij jullie terug NAMEN. We hebben in dit blad al meermalen gelezen over verbasterde namen, maar het kwam ook dikwijls voor, dat de gewoonste gebruiksartikelen een apar te naam kregen van één van de bedienden, die dan in het gezin gemeengoed werden. Zo kwam kokkie me eens melden, dat de tjrot-tjrot op was. „Wat bedoel je kok?" vroeg ik niet be grijpend. Een beetje ongeduldig dat ik zo stom was „Tjrot-tjrot nja, boeat sop". Het drong tot me door dat ze hiermee Maggi bedoelde. Bijna ieder Indisch huishouden had zo n flesje Maggi vlees extract in de keuken of op tafel staan. Zelfs de toekang bami zag ik eens met verve zijn bami be sprenkelen met iets uit een dergelijk flesje. In ieder geval was bij ons voortaan Maggi niet anders meer dan tjrot-tjrot.

Tong Tong | 1959 | | pagina 2