X DIE MOOIE BRUINE HUID 3 (Vervolg Mary Brückel-B.) INDISCH MEISJE IN WERELD LITERATUUR kJos van^/7rc/cü VERJAARDAG-SURPRISE Het was eind januari 1945, dus het „liep op z'n eind". Maar wat wisten wij van het verloop van de oorlog? We waren verhuisd naar een ander kamp en ik was zo gelukkig geweest met mijn 4 kinderen een kamertje van 2 bij 2 meter in de bijgebouwen te krijgen. Een kamer helemaal voor ons zelf! Nu was er weer kans op een beetje familieleven. De verjaardag van één van de kinderen begon dan ook met een feestelijk ontbijt. We hadden van het hoornachtige kedelébrood opgespaard en dat be streken we nu met „kaasboter" uit een blikje van het Amerikaanse Rode Kruispakket. Die pakketten waren voor 4 mensen bedoeld, maar de Jappen lieten ze ons met 23 delen! Toch had ik met veel ruilen en overleg nog een paar dichte blikjes ge kregen die ik kon bewaren voor een feestelijke gelegenheid of voor ziekte. Terwijl we zo zaten te genieten was er opeens lawaai, roepen, vliegtuiggeronk. We holden naar buiten en zagen nog juist het vliegtuig met de rood-wit-blauwe kleuren onder tegen de vleugels. Het gejuich ging als een golf door het kamp, de mensen dansten en sprongen en huilden en vielen elkaar om de hals. Later kregen de huis- en blokhoofden een vrij tam me preek van de Japanse kampcommandant die er op neerkwam dat één zwaluw nog geen zomer maakt. En inderdaad hebben we toen nog ruim een half jaar geduld moeten hebben. Maar mijn dochtertje heeft nog jaren lang vast ge dacht, dat het vliegtuig speciaal voor haar ver jaardag was komen overvliegen! W. M. H. R. L.-C. zou ik het vast tegen menigeen moeten afleggen. Ik heb nl. in Indië, zeer weinig zelf gekookt! Maar daar gaat het ook niet om. Het gaat erom in een nieuwe omgeving een vertrouwde waarde acceptabel en zelfs populair te maken. Dat is een plicht. „Daar roepen we weer „bravo"! bij. Het plichtmatige vinden we trouwens bij Mary over de hele linie terug. Niet alleen op de wijze, waarop ze ondanks alle drukke werk toch haar ge zinsbanden levend en fris houdt (regelmatig komen de kinderen bij haar logeren!), maar hoe ze ook op cultureel gebied een flinke en actieve plaats ver vult door o.m. bestuurslid te zijn van de Indische kunstkring Tong-Tong en daarbij onvermoeid de handen uit de mouwen steekt. Elsevier schreef: „Ze is als een stuk vuurwerk: eenmaal aangestoken spuit er een regen van kleurige sterren en knette rende pijlen omhoog!" We horen haar ook zelden of nooit klagen, mop peren of „kanniet" zeggen. Er is niets „lemes" bij haar te vinden. Integendeel, op het gebied van aanpakken vindt ze zelfs onder energieke Holland se vrouwen moeilijk haars gelijke. Het spreekt vanzelf dat Mary niet alleen voor de rijsttafel propaganda maakt, maar voor vele an dere Indische waarden. Zowel bij haar causerieën als bij haar kook-demonstraties zegt ze: „er is nog veel meer, dat we U brengen kunnen!" En ieder een gelooft dat grif. Het is nu alleen te hopen dat onze Indische gemeenschap Mary niet in de steek laat. dat wij ieder op ons eigen gebied met meer branie en zelfvertrouwen naar voren treden en brengen wat we brengen moeten. Dan zal mis schien na de internationaal bekende „Dutch Rijst tafel spoedig weer een andere goede eigenschap algemeen bekend worden: „Dutch Enterprise", die oude ondernemingslust weet u wel, die ergens in het Verre Oosten van een groep rimboe-eilanden een grote welvarende natie maakte. Ai, we kijken naar een bruggenbouwer als ir. v. d. Eb, naar een in de laatste tijd in het buitenland steeds bekender wordende ir. Bish, naar een schrijfster als ÏVIaria Dermoüt, we kijken weer eens in onze kartotheek van TONG-TONG-abonnees en we roepen enthousiast uit: „Onze groep is nog lang niet dood ja aan onze groep ligt een Nieuwe Toekomst! Goed zo, Mary, roep ze wakker en hou ze wakker! Maria Dermoüt in het verleden „Maria Dermoüt is a little old (71) Dutch lady who remembers the life she led in Java Zo begint een boekbespreking in „Time" (gelezen over de hele wereld in een oplaag van millioenen) over het onlangs in het Engels ver taalde boek „Nog pas gisteren" van de In dische schrijfster Maria Dermoüt. Zelden of nooit komt een Nederlands auteur aan een bespreking toe in „Time". Maria Dermoüt bereikte reeds tweemaal de literaire kolommen van dit blad (de eerste maal met „De Tien Duizend Dingen". Maria Dermoüt schreef ook voor het kerstnummer van TONG TONG („De Pauweveren sigarenkoker") en behoort in Nederland tot de meest prominente schrijfsters. De „hormat die haar door „Time bewezen wordt achten wij een bewijs hoe verkeerd het is om ons verleden overboord te werpen. Niet alleen omdat het verleden niet sterft, maar om dat in dit verleden kennelijk steeds weer waar den gevonden worden, die vér uitsteken boven de waarden van onze tijd. „In het verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal! is méér dan een leuk spreukje zonder meer. Er ligt een waarschuwing in ver borgen: wie het verleden verwerpt, verliest zijn wortels in het heden, en heeft geen toekomst! In dit nummer geven wij Maria Dermoüt graag een ereplaatsje. Omdat zij een voorbeeld is van de superieure integratie: niet in een naamloos en karakterloos zelfverlies in de massa, maar door het zichzelf zijn in een fier bewustzijn van een mooi verleden en daardoor in de top te komen van de massa. Maria Dermoüt was in Indië „slechts" ambte naarsvrouw één van de naamloze tienduizen den. Hier zou zij naamloze gepensioneerde kunnen zijn, zwijgend over het verleden één van de naamloze tienduizenden. Maar zij ver geet niet, zij schrijft, zij belijdt. En daarmee wint zij op slag een prominente en bij uitstek verdiende plaats in de nieuwe maatschappij. Wat ons hart extra goed doet is dat ze lezeres is van TONG-TONG, altijd bereid een handje te helpen, maar wat ons veel en veel meer goed doet is, dat „Time" haar „a lady" noemt. Ai, hoeveel „dear old little ladies zijn er onder die duizenden teruggekeerde „ouwe bruine vrouwtjes uit Indonesië". TONG-TONG is trots op ze. Eens zal heel Nederland trots op ze zijn. Want dit verleden, broeders en zusters uit De Gordel van Smaragd, zal het Heden vér voorbij leven in de Toekomst. Als Indischman, tevens mede eigenaar van een Institute Cosmetigue wordt mij door gerepatrieerde dames geregeld de vraag gesteld: „Mijnheer hoe komt het toch dat mijn huid in Holland zo grof en slecht geworden is. In Indië had ik hier nooit last van." Voordat ik de vragenstelster naar onze huidspecia liste (met tropenervaring) verwijs, volgt meestal eerst een onderhoud. Dit vraag- en antwoordspel heeft mij er eigenlijk toe gedwongen mij tot de Redac tie van de „Tong-Tong" te wenden met het ver zoek een serie artikelen over de huidverzorging van de Indische Dame te willen plaatsen. Voordat ik nu tot de eigenlijke artikelenreeks overga eerst een paar algemene waarschuwingen. Waarom moet iedere vrouw alle aandacht besteden aan een behoorlijke huidverzorging? Het antwoord hierop luidt: Voor Uw zelf, voor Uw ijdelheid en voor Uw zelfvertrouwen. Dit laatste is voor ons Indische mensen van zeer groot belang. Hoe vaak is niet gebleken dat ons dit laatste in een Hol landse omgeving totaal ontbreekt. Vergeet U niet dat tegenwoordig, meer dan ooit, de vrouw naar haar uiterlijk en de wijze waarop ze zich verzorgt beoordeeld wordt. Wat hebben alle Hollanders in deze mooie zomer gedaan? Heel ijverig getracht een bruine huid te krijgen. Wij zijn door de Natuur gezegend met zo'n mooie bruine huid en soms schamen wij er ons voor of in elk geval verwaarlozen wij die huid. Terwijl juist dit uiterst delicate huidje in dit gure klimaat extra zorg nodig heeft! Gebrek aan zelfvertrouwen en doodgewone onver schilligheid hebben menige Indische huid hier in Europa volkomen verknoeid en menige draagster zelfs een positie en toekomst doen verliezen! In dische vrouwen vergeten dat preparaten vaak ver vaardigd zijn voor de Europese markt, voor een Europese vrouwenhuid. Die kunnen dus wel eens schadelijk zijn voor die heel aparte huid uit de tropen, die een heel andere behandeling nodig heeft. Denk maar aan de eeuwenoude schoon- heids-„ritus" van de Javaanse vrouw! Schoonheidsspecialisten uit Indië met ervaring en scholing zowel daar als hier kunnen dus de beste adviezen geven. Elk advies denk daar óók om is persoonlijk. Wat voor Uw vriendin goed is, is niet automatisch ook voor U goed. In een serie artikelen hopen wij U dat duidelijk te maken. Intussen is alle correspondentie hierover van harte welkom. Brieven via de redactie van TONG-TONG aan MARGUARY Indonesische Wijsheid Kalau tiada senapang, baik berdjalan lapang. Als men geen geweer heeft sneuvelt men gemakke lijk. Wie zijn individuele weerbaarheid verwaarloost, gaat sneller ten onder. Vertrouw niet uitsluitend op garanties van anderen (zelfs niet op de onfeil bare Paatje Gouvernement of van welke veelbe lovende veiligheidsstaat ook een dociel burger is weerloos). SINDS 1841 HORLOGES. KLOKKEN, GOUD m ZILVERWERKEN RUIHE KEUZE in VERSCHILLENDE MERKEN L.v. MEERDER VOORT 520 TEL.336*41 Het van-ouds bekende adres: Rijswijk 11 - Batavia

Tong Tong | 1959 | | pagina 3