TOMSON Deskundige voorlichting Prima snelle service Sinds 1912 TOMSON Scheveningen GYMNASTIEK IN SPATHODEA ONS KERSTNUMMER „Oude bomen móét je niet verplanten"dat wordt zo gemakkelijk gezégd. Maar als ze tóch worden verplantwat dan? Dan blijft op zijn minst het vermogen om leed te dragen zonder klagen. De vele brieven die TONG-TONG van de oudste garde ontvangt, zijn in vergelijking met zovele brieven van jongeren de opgeruimdste en de moedigste. Petje af voor tempo doeloe! Donderdag 9 juli 1959 bij tropische hitte gaven Joodse Invaliden een gymnastiekdemonstratie bij de gerepatrieerden in SPATHODEA te ZEIST. Het was terlaloe heet toen daar op die donderdag middag om circa half 4 de eerste groep Joodse Invaliden, waaronder blinden, doven, luidjes met armklachten en luidjes met beenklachten van tus sen 65 en 85 jaar de oefeningen uitvoerden, die mejuffrouw Rosine van Praag niet alleen door te zeggen wat ze doen moesten, maar ook door het zelf voor te doen, aangaf. Want de doven zouden haar woorden niet verstaan en de blinden zouden haar bewegingen niet kunnen zien. Na de groep van de meest gehandicapten kwam de zogenaamde „balletgroep". Je zou ze de meest gevorderden kunnen noemen, maar dat is eigenlijk niet helemaal juist. De naam balletgroep heeft die tweede groep gekregen door een negentig jarige, die alleen maar mee wilde doen, wanneer het niet zulke saaie oefeningen waren! Het was allemaal begonnen doordat dokter A. Gorter-Veerkamp velen uit het vooroorlogse Bandoeng kennen haar vast en zeker had ge hoord, dat de oudjes in de Joodse Invalide gym nastiek doen onder leiding van mejuffrouw Ro sine van Praag; en de hr. de Ruyter de Wildt, gymleraar in Zeist, en geboren en getogen op een suikerfabriek op Java zag er ook wat in. Met zijn tweeën zijn ze eerst naar Amsterdam gegaan om op de J.I. de kat uit de boom te kijken. Nou het leek hun wel en ze nodigden mejuffrouw van Praag met een demonstratieclub uit en Tuan Allah gaf er zijn zegen aan door te zorgen voor een tropische hitte. Nadat de bewoners van de Joodse Invalide hun beste beentje hadden voorgezet kregen ze iets echt Indisch te zien, nl. een Tarian Piring dans, uit gevoerd door een Indonesische dame, die als ver pleegster op Spathodea gewerkt had. Eén van de dames van de Joodse Invalide keek me met tranen in de ogen aan, en maar knikken en wij zen naar de danseres, ik snapte het wel. Die Jood se dame heeft in Adek knijp gezeten, haar man heeft de jappenkampen niet overleefd, maar haar dochter, getrouwd met een Menangkabauer, woont nog in Kotta Gedang. Ja, dat is nu het grappige van die Joodse Invalide, er wonen Joden uit de hele wereld, Ook uit het oude Indië. En dat moeten we naar aanleiding van die gymdemonstratie wel goed voor ogen houden. De Joden die sedert het begin van de Christelijke Er schijnt toch wel een losverbondenheid te be- jaartelling uit hun stamland verdreven zijn, hebben veel gemeen met de Indische Nederlanders, staan tussen de Joden en de Indische Nederlanders. Allebei hebben ze na de oorlog duizenden weesjes, weduwen en weduwnaars uit de kampen zien ko men, allebei verdreven volken. Maar de Joden zijn nu bezig naar huis naar Israël te gaan. Al leen de sterke Joden kunnen het in Israël uithou den. De minder validen worden door, met gotong rojong bijeengebrachte gelden, uitstekend ver zorgd zoals wij Indischen toch ook kennen de zorg voor onze oudjes en zieken. Zo lang moge lijk thuis, maar als het niet anders kan, dan maar in een huis van liefde. Zo'n huis is ook Spathodea met die symbolische naam. Spathodea de eenzame boom, waaronder de vermoeiden in de schaduw komen uitrusten. Boven- Het vorige jaar is TONG-TONG met een superieur Kerstnummer uitgekomen. Een hele reeks promi nente letterkundigen uit ons oude Indië hielp ons met uitzonderlijk goede bijdragen, en in de lange file van mooie kerstnummers in Nederland nam onze kleine TONG-TONG een eerste plaats in. Ook vele van onze eenvoudige lezers hebben toen kerstcopy toegestuurd, zoveel zelfs dat we nu nog heel wat overgehouden hebben voor het Kerst- nummer-1959. Maar er is nog te weinig. Daarom doen we hier een beroep op onze lezers om in het bijzonder voor ons Kerstnummer nog eens apart in de pen te willen klimmen. Het gaat niet per sé om Kérstverhalen, elk goed kort verhaal, elke goede foto, elk gedicht, is wel kom. Het hoeft allemaal ook niet per sé heel schoon en verheven te zijn. Het Kerstfeest is het feest van de eenvoud; het zullen onze eenvoudige kerstherinneringen zijn, die straks het meest zullen aanslaan. Zo n kerstviering diep in de rimboe, op een schuitje ergens op een verre reede, op een ver laten wachtpost of ook; ,,zo maar thuis". Of een andere belevenis, niet met Kerstmis, maar waaruit toch een geest spreekt van menselijkheid en naas tenliefde. Ook een opgeruimd en vrolijk verhaal; het verslag van een verre reis naar Oma; een kerstgesprek met Holland. Sinds het vorige jaar is onze lezerskring verdub beld. Er moeten dus heel wat meer „amateur letterkundigen" in onze gelederen gekomen zijn. Het vorige jaar zijn onze beste schrijfsters en schrijvers ons voorgegaan. Dit keer mogen zij bij de haard zitten met ónze verhalen! En wie er misschien nog een prachtig Sinterklaas verhaal heeft of een verslag van een onvergeeflijke jaarwisseling, die zet dat maar eens zwart op wit. 20 Oktober moet alles binnen zijn, zodat we met overleg een brede variatie van belevenissen kunnen opzetten. Voor onze lezers elders in de wereld stellen we de inzending nog open tot 10 november. En nu aan de slag! in de top van de Spathodea zie je juichend de oranjerode bloemen. En U weet wat de Zwitserse psycholoog Dr. Max Lüscher gezegd heeft van de invloed van kleuren op de mens? De oranje-mens kent een tevredenheid senang en vloeit over van liefde; de aanhangers van rood bezitten een grote innerlijke vitaliteit en een onblusbare werklust. Die werklust zal maken dat de gymclub van Spo- thodea steeds actiever zal worden en wie weet of we over een jaar niet een stukje mogen schrijven over de competitie wedstrijd gymnastiek tussen J.I. Amsterdam en Spathodea-Zeist. Slamat oudjes, geef de jeugd een voorbeeld! MIES ROELOFSMA. Ach, deed Nederland hetzelfde maar voor de oudjes in Indonesië! Maar die moeten verkomme ren óf weg! Vroeger deed BABOE TJOETJI de was, thans biedt ERRES COMBO U |een enorme keuze uit meer dan 80 VERSCHILLENDE WASMACHINES van 's werelds beste merken. Gemakkelijk te bereiken met tram 8 en 11, bus 23 (L), halte Duinstraat

Tong Tong | 1959 | | pagina 7