Toean Mountbatten Bilang Tida Boleh 10 EEN AUTO VOOR DE DOMINEE Elders in dit blad staat een eenvoudige adverten tie, maar er zit een leven achter van zó typisch Indische lotsverbondenheid, dat we er toch even apart de aandacht op willen vestigen. Want de do minee, dat is ds. G. van Haasen, Hervormd Predikant voor Indische Nederlanders, zo zien we in het telefoonboek staan. Een man dus met een heel aparte status tussen de dominees in Ne derland. Hij is vóór de Indische Nederlanders, hij is zélf één van hen, hij spreekt hun taal en in de beelden die zij het diepst aanvoelen. Het is een stukje Indië deze dominee met zijn gemeente. In zo n stukje Indië is men natuurlijk emotione ler. Lief en leed worden daar intenser gedeeld. En daar is deze geldinzameling voor een auto een ty pisch voorbeeld van. Dominee is met een lelijke longziekte een tijd lang weggeweest. Hij is genezen teruggekomen en zal nu in de winter zijn enorm wijde arbeidersveld van zieken, invaliden, veriatenen weer per brommer moeten afwerken? Geen sprake van, mensen. Dominee MOET een auto hebben. En dus gaat niet in de kerk het collectezakje rond voor het werk van de dominee, maar buiten de kerk de pet rond voor de dominee zelf, opdat het werk van de hele gemeente beter voortgang zal kunnen hebben. Voorwaar een prettig geluid naast het monotone „verplichte kerkgang", dat hier zo vaak gehoord wordt. En dat dit geluid uit een In dische groepering komt, dat verdient aparte aan tekening in een Indisch blad. UIT EEN BRIEF In Tong-Tong van 15 september las ik het be richt dat op 10-8-'59 te Malang overleed de heer ADAM VAN DER VORST Verbijsterd staarde ik er naar. Adam was mijn beste vriend. Bij ons afscheid in 1951, jij naar Malang en ik (si Klaas) op het punt naar Nieuw Guinea te ver trekken, waren je woorden: Klaas, ik ga terug naar mijn geboorteplaats Malang ook daar zal Adam zijn moede hoofd neerleggen en zijn vermoeid lichaam ten grave laten bezorgen. Adam heeft woord gehouden! SI KLAAS. Naar Canada en de V.S. Elders in dit blad staat een advertentie van het reisbureau Neropa, waar de Indischman met zijn vele familie-relaties in het buitenland zeker aan dacht aan mag schenken. Er zijneenmassa reismoge lijkheden met attractieve voorwaarden. U kunt zich gezellig laten inlichten bij dit bureau door Dick Nooy. Indischman natuurlijk, die het beste voor U uitzoekt. GELDALTIJD SOESAH We ontvangen meer dan eens brieven van mensen, die ietwat verbijsterd ronddwalen in de paperassen- winkel en bepalingen, waarmee deze maatschappij, waarin we nu leven, is opgebouwd. Enkele zinnetjes uit een brief van een oude dame wil ik hier voor U aanhalen, omdat ze zo type rend zijn. Ik heb zon groot pensioen niet en nu kreeg ik gisteren een schrijven van het pensioenfonds dat er weer van mijn pensioen gekort wordt. Ik dacht, dat deze pensioenen wettelijk vastgesteld warenOok van het A.O.W. pensioen, dat f SI,zou bedragen wordt f 56,40 per maand afgetrokken. Het zijn toch geen kleine kinderen, die nadat ze wat hebben gegeven, het meteen weer terugvragenIk begrijp deze toestand niet en heb dubbel heimwee naar ons rustige een voudige leven, dat wij vroeger in Indië hebben gehad Nu is het een klein kunstje om de schrijfster duidelijk te maken dat het wel klopt. Deurwaarders, inspecteurs van belastingen en ministers van Fi nanciën weten het altijd precies en hebben altijd gelijk. Waar het 'm aan mankeert, dat is ONZE kennis van het geld, geldswaarden, econo mie, enz. Weliswaar beginnen we langzamerhand wel te leren dat de gulden van volgend jaar blijk baar minder waard is dan de gulden van vandaag, maar van het WAAROM moeten we toch wat meer gaan begrijpen. Daarom komen in de volgen de nummers eenvoudige niet-pretentieuze artikel tjes over geld en alles wat ermee samenhangt van de hand van G. L. Cleintuar. YOGA Indische champs" op dc banen in Amerika; v.l.n.r. Terry Schansman, Chris Dcykerhoff, Eric Kelder en Dick van Ardenne. Met zo n zon en zo'n ach tergrond: zou je niet denken dat deze kiek ge maakt was op de banen van de Dierentuin op Tjikini. Batavia? De foto kregen wc van de agent voor TONG- TONG in de Ll.S. Chris Dcykerhoff, 201 Hcckel- strcet. Belleville, New jersey, U.S.A. Chris is ook agent coor de Sun Life of Canada, een wereld bekende verzekeringsmaatschappij, die ook in In dië geen onbekende was. Vooral de Indischgasten in de States (of die er nog komen zullen) die ver zekeringen afsluiten en met de technische termen niet goed overweg kunnen, zijn bij hem voor alle soorten verzekeringen goed terecht. Bovenstaande afbeelding laat een yoga oefening zien die behoort tot de meditatie en concentra- tiegroep. De voetzolen worden tegen elkaar ge plaatst, de armen gaan dan onder de benen door en worden langs de wreef van de voet gelegd. Eigenlijk moeten de vingertoppen elkaar raken, maar dat is hier niet gedaan met het oog op het duidelijk zien van de tegenelkaar geplaatste voet zolen. De ademtechniek en concentratie oefening welke bij deze houding behoort zijn moeilijk te beschrijven, maar deze leert men op de Yoga cursussen welke we geven in t Tong-Tong gebouw, Prins Mau- ritslaan 36, den Haag. Opgave voor deze cursussen bij Mevr. Doom, Riouw- straat 206, Den Haag. Verder telefonisch na 18.00 uur op nr. 390165. Opgave van donateurs: Stichting Yoga Nederland, bij de penningmeester, Laan van Nw, Oosteinde 39, Voorburg, tevens voor abonnementen op de Yoga Kroniek. In de grote voorgalerij van het „Kantoor van Generaal Schilling", waarin het Japanse Rode Kruis gevestigd is, staat een aantal mensen geduldig te wachten. Ik ben èèn van hen. Het is enige weken na de „bevrijding en wij komen om inlichtingen omtrent de verblijfplaats van familieleden, van vrienden en van kennissen. Ja, plotseling is er een Rode Kruis. Nimmer gedurende de hele bezetting hebben we daar iéts van gemerkt, afgescheiden dan, als we eerlijk zijn, van de allereerste tijd, toen we nog, ter gelegenheid van de verjaardag van zijne machtige majesteit Tenno Heika pakjes mochten sturen naar de interneringskampen. Hoe of wat, nu, na de capitulatie van Japan, blijkt er opeens een Rode Kruis-instantie aanwezig te zijn. En wij wach ten, zoals wij gewend zijn geraakt om te wachten, op de mededeling of er over de persoon, over wie wij iets willen weten, iets bekend is. Plotseling komt er een auto de bekende grijs groene legerkleur het erf oprijden. Deuren saan, er stappen vier Europeanen uit, de Japse soldaat staat er al naast. Tot mijn verrassing herken ik in de haveloos geklede, lange, magere, enigszins ge bogen en sterk vergrijsde gestalte mijn chef, de heer K. Ik haast me de tuin in, zeg tegen de Jap, op de manier waarop ik mij in de loop van de jaren tegen hen verstaanbaar heb leren maken: Saja maoe bitjara itoe Toeanen wil op het groepje toesnellen. Maar de Jap snauwt: Tida bolehWonderlijk, zeer wonderlijk als we dit achteraf bekijken, maar toen, toen luisterden wij nog. Begrèpen we eigenlijk wel, dat de oorlog was afgelopen, dat de Jap niets meer te vertellen had? De eeuwigdurende geruchten van bevrijding en daarop weer gebleken onjuistheid van de berichten hadden ons aan de waarheid ervan doen twijfelen. Herinnert U het zich nog lezers, hoe het toen ging? in elk geval: ietwat beduusd luister ik nog naar het verbod. En zie de heren naar binnen verdwijnen de eerste vier hoogwaardigheidsbekleders: de vice- president van de Raad van Indië en daarmede hoogste vertegenwoordiger van het Nederlandse gezag, de gouverneur van West-Java, de militaire commandant van West-Java de hoogste personeels- man. Zij lopen de lange gang af en verdwijnen uit het gezicht. Maar intussen herkrijg ik mijn redelijk verstand, ontdek dat dit toch wel té gek is. En blijf net zo lang wachten tot de optocht weer terugkomt. Boleh of tida boleh loop ik dan met de baas mee op. Zijn verrassing is groot. Zijn hand gaat naar de borst zak, haalt er een briefkaart uit. „Hier" zegt hij. en drukt mij die in de hand, zoek mijn vrouw. „Wij gaan weer het kamp in, het Kramatkamp, zoek me daar opEn de auto verdwijnt. Dus ga ik dadelijk op zoek naar Mevrouw K. Zij blijkt in het Tjidengkamp te zitten. Ik meld me daar bij de administratie, vraag de Japanse commandant te spreken. Die is in gesprek met het vrouwelijk kamphoofd. Ik- moet maar wachtenWachten, altijd wachten. Eindelijk belieft het zijn hoogmogende mij te woord te staan. Vol nauwbedwongen ongeduld toon ik hem de briefkaart, leg ik uit: deze njonja zit hier, en haar man in het Kramatkamp. Is het nou niet redelijk dat zij naar haar laki gaat. Het antwoord is verbijsterend; met een onbewogen gezicht voegt hij mij toe: Toean Mountbatten bilang tida boleh Een ogenblik sta ik sprakeloos; dringt het niet tot mij door wat de man bedoelt. Maar dan begin ik te pleiten: hoe kan dat nou. Zóveel jaren zijn zij ge scheiden geweest, en het spreekt toch vanzelf, dat zij nu bij elkaar mogen zijn. Als dit dan moet, in een kamp, maar dan toch zeker samen in èèn kamp? Luistert hij, of luistert hij niet. Zijn gezicht blijft even onbewogen. Eindelijk herhaalt hij, langs mij heen starend: Toean Mountbatten bilang tida bolehen hij verwijdert zich, laat mij staan. Daar sta ik, als aan de grond genageldToean Mountbatten bilang tida boleh En wij hadden maar te aanvaardenWonder lijke, wonderlijke geschiedenis. Met f 1000 tot f 5000 VERKOPEN WIJ U EEN EIGEN HUIS MET VRIJE VESTIGING te: Utrecht, Soesterberg, Tiel, Heelsum, Ede, Dieren, Beek bij Nijmegen, Waalwijk, Dord recht, Alphen a/d Rijn, Hillegom, Uitgeest en Eemnes. Makelaarskantoor „Heslingha" Tesselschadestraat 15 - Maarssen Telefoon 03408-607 (Tempo doeloe di Semarang)

Tong Tong | 1959 | | pagina 10