ORCHIDEEËN KWEKEN, ROOD VOOR IND1Ë EN IN HOLLAND Indisch Restaurant „ARDJOENA" 4 Met het biljet van ARDJOENA op zak, Voelen wij ons zeer op ons gemak. Deze bon medegenomen, kunt U bij ons reductie bekomen. Daarom niet vergeten, eerst bij „ARDJOENA wat eten. Dan goed opgelet, op stap naar het Nederlands Ballet. (Onder beheer voerm. Dir. Grand Hotel Java Tanah Abang flats, Batavia) Bezorgt ook bij U thuis Groot Hertoginnelaan 68 - Den Haag - Telefoon 391332-330851 Bereikbaar met lijn 10 en 7 - Bus 1, 15, 21 en 32 Velen van ons hebben in het voormalige Ned. In- dië orchideeën gekweekt, uit liefhebberij of voor de handel. Dat kon daar zo gemakkelijk, omdat het klimaat daar uiterst geschikt voor is. Vele soorten zijn er te krijgen zoals de Larat (Dendro- bium Phalaenopsis), de Boelan (Phalaenopsis Ama- bilis), de anggrek Pandan (Vanda Tricolor), de Schorpioen (Arachnis flos-aeris) met de vele va riëteiten, zoals de rode Maingayi, de witte Hookeriana en de anggrek Lilin (Aerides Odoratie), die men bij bosjes kan vinden in de assem (Tamarinde) bomen langs de weg. Al deze soorten zijn daar in de archipel inheems. Dagelijks liepen daar de plantenverkopers langs de huizen om die soorten ten verkoop aan te bie den. Voor een paar kwartjes kon men in het be zit komen van zeer fraaie orchideeën. Men hing de planten ergens op een niet te zonni ge plaats in de tuin en verder liet men de ver zorging over aan moeder natuur en de kokkie, die regelmatig het waswater van rijst, vis of vlees over de planten uitstortte met de bedoeling deze te mesten. Of dit „mesten" inderdaad invloed heeft op de groei en bloei der orchideeën is nog een vraag. In ieder geval stonden de planten er steeds goed bij en bloeiden zij rijkelijk. Voor vele liefhebbers was er aanleiding om de vele variëteiten onder de geslachten der orchideën te kruisen. Dit geschiedt door het stuifmeel van de ene bloemvarieteit op de stempel van een andere te plaatsen. Na 4 tot 7 maanden is het zaad rijp om uitgezaaid te worden. Men volgde voor het uitzaaien de natuurlijke weg, d.w.z. het zaad, dat bijna zo fijn is als meel wordt op het hout, pot, of varenstamplantje waar op de orchideeën groeien, uitgezaaid. De op de wortel der orchideeplant aanwezige schimmel zorg de dan voor de ontkieming der zaden. Na zekere tijd kon men dan tientallen jonge plantjes ontdek ken op die plankjes of potten. Zijn die plantjes. 5 tot 10 cm groot, dan worden deze overgebracht op andere plankjes of potjes. Zodoende verkreeg men dan nieuwe soorten die vaak heel mooie bloemen voortbrengen. Vele liefhebbers, ik ben zo vrij enkele namen van befaamde kwekers op te noemen, zoals de heren K. Schmidt van de destijds bestaande kwekerij „Nagrok" te Soekaboemi, C. A. Chevalier, J. van Brero, W. van Deventer, P.vanVloten, hebben op het gebied van Orchideeën kweken een grote be kendheid verworven, vooral met de hybriden die zij hebben gemaakt. Voornamelijk werd dan het zaad op agar-agar, een kunstmatige voedingsbodem die de schimmel moet vervangen, uitgezaaid. Op deze voedingsbodem ontkiemt nagenoeg al het zaad, waardoor men van één kruising enige duizen den kan winnen. Sommige abonnees zullen om het door hen ontvangen krantje, behalve het normale witte J adresbandje, nog een onbedrukt ROOD bandje hebben aangetroffen. Deze extra rode band heeft de bedoeling onze abonnees er J aan te herinneren, dat hun abonnement óf reeds verstreken is, óf binnenkort verstrijkt. Tegelijk met de invoering van deze maat- J regel staken wij de toezending van de tot nu toe gebruikelijke groene herinnerings- J kaartjes, maar vertrouwen er dan ook op, J dat laatstgenoemde kaartjes in de praktijk inderdaad onnodig zullen blijken te zijn. 7 Wij hebben in deze kolommen al eerder 7 uitgelegd, dat wij abonnees, die met de be- r taling van hun abonnement achter zijn en 7 ons geen bericht zenden, niet ongelimiteerd 7 de Tong-Tong kunnen blijven toezenden. Wanneer II het krantje opeens niet meer j 7 krijgt, wordt LI dan niet direct boos, maar gaat LI dan even na of LI het aan ons ver- schuldigde abonnementsgeld wel heeft be- J J taald? Wanneer Uw betaling binnen is zul- len de ontbrekende nummers U zo snel mo- gelijk worden nagestuurd. 7 Redactie Hier in Holland, in het algemeen in Europa, is het kweken van orchideeën zeer kostbaar omdat de planten in broeikassen moeten worden gekweekt. Een goede broeikas met een oppervlakte van 70 m2 en volautomatisch werkende centrale verwarming kost ongeveer 15.000,dan heeft men nog niet de planten, die men moet aankopen. De goed koopste orchideeën kosten nog, afhangende van de soort en leeftijd van de plant 10,tot 15, per stuk. Ik ben hier in Holland een bescheiden kwekerij begonnen met de uit Indonesië meegebrachte or chideeën en een 100-tal hier aangekochte soorten. Daar het kweken uit zaad der orchideeën, door gebruik making van chemische agar-agar voedings bodem hoop ik weer een grote collectie te verkrij gen. Momenteel staan er reeds een honderdtal flessen, waarin op agar-agar duizenden zaailingen groeien. Het zal nog wel 3 tot 4 jaren duren eer die zaailingen zullen zijn uitgegroeid tot bloeiende planten. Of ik succes zal hebben hier in het koude land zal de tijd wel leren. Voorlopig staan de planten er uitstekend voor en belooft het wel wat te worden. F. A. D. VAN AKEN. LEDEN VAN DE KUNSTKRING, ATTENTIE!! Nog steeds ontvangen wij op onze administratie brieven en betalingen, die voor de KUNSTKRING bestemd zijn. Deze kunnen door ons beslist NIET behandeld worden en moeten allemaal worden doorgegeven. Dat betekent voor ons extra werk en voor u onnodig lang wachten. Inlichtingen over de KUNSTKRING kunt u al leen krijgen bij: de heer W. G. J. Lans, Weimarstraat 121, Den Haag. Tel. 634289. Betalingen voor de KUNSTKRING stort u op giro 209005, t.n.v. de Heer Lans. Het lidmaatschap bedraagt per maand, voor 1 persoon 1.voor echtparen 1.50: voor gezin nen 2.50. DE REDACTIE Papa tegen kleine meid van zeven: „En als hij weer komt, zeg je maar dat papa niet thuis is". Toen de schuldeiser verscheen, kleine meid heel open hartig: „Papa lagi mandi, tapi soeroeh bilang, ti- dah ada di roemah". Midden tussen de bollenkwekers. Holland's trots, is een Indisch man heel eigenwijs, maar heel kundig en onder veel belangstel ling, bezig orchideeën te kweken. Dat is de heer van Aken in Haar lem. Het is een bijzonder mooie hobby waarin ook een uit stekende verdienste kan zitten. Maar gek, daar kijkt een orchi- deeënkweker het minst naar. Voor hem is het „scheppen" van nieuwe variëteiten een apart le vensgeluk. We hebben het voor recht gehad bij verschillende or- chideeënkwekers enkele nieuwe kruisingen (hybriden) te zien. Er zijn adembenemend mooie bloe men bij. Hoe prettig te weten dat in deze moderne wereld van plas tic en nylon nog liefde bestaat voor de natuur en voor de Tropische Natuur in Nederland! BIJGELOOF EN OORVIJGEN Twee luistervinken (8 en 11) vingen aan de mid dagtafel een zucht van grote zus op. De hemel betrok en zij had met haar verloofde een rijtoer willen maken. Wat sneu nu! De broertjes hadden dit in het oor geknoopt. De jongste had van ba boe gehoord dat een lombok en bawang geregen aan een 1 di de regen zou bezweren. ..Ja", zei de oudste. „Maar een broek op het dak maakt ook mooi weer". Aan de drooglijn hing toevallig een broek van zus, met kant aan de pijpen en touwtjes van boven. Niet lang geaarzeld, maar aan de vlaggestok ge- hezen! De dreigende onweerswolken dreven over. Het publiek van het aangrenzende postkantoor keek vol plezier naar de mooie vlag. Grote zus stond keurig uitgedost op haar galant te wachten en Vroeg zich na enige tijd af waarom de mensen zo keken en lachten. Zij de voorgalerij af zag tot haar schrik haar broek vrolijk in de wind wapperen. Dat was natuur lijk het werk van die twee kleine apen. Ze werden op het stoepje geroepen en met een paar oorvij gen aangemaand het kledingstuk neer te halen en op te bergen vóór Gerrit kwam. Met bitterheid in het hart constateerden ze de on dankbaarheid van grote zus, want het was nu toch een mooie dag geworden om te toeren? O,

Tong Tong | 1959 | | pagina 4