TOMSON NACHTELIJKE WANDELING met een TIJGER Deskundige voorlichting Prima snelle service Sinds 1912 TOMSON Scheveningen 7 Advertentie G askolectra (sedert 1931) Keizersgracht 486, Amsterdam, tel. 43772 en 32716, levert U franco uit de ruime keuze van goederen, zo als meu belen, woningtextiel, kleding, alle soorten haar den en kachels, stofzuigers, geijsers, wasmachines koelkasten, radio, televisie, huishoudelijke art. glas- en servieswerk, enz. enz. Prima service, betaling in overleg. Wij lichten U gaarne nader in. In het jaar 1918 was ik assistent op de tabaksplantage Titian Oecat in het Serdangse, ongeveer 60 km. verwijderd van Medan. Ik was geplaatst op een verafgelegen afdeling, genaamd „Pergadjahan"Deze afdeling was geheel omringd door oerwoud en de naam zegt het al het was een plaats waar veel olifantn voorkwamen (gadjah olifant). Van tijd tot tijd ontvluchtte ik die eenzaamheid en ging dan een avond op bezoek bij een collega, die ruim 5 km, van mij verwijderd woonde. Op een mooie maan-avond vatte ik weer eens het plan op om mijn collega een bezoek te brengen. Ik riep mijn Maleise koetsier, liet mijn paard, een Australiër, voor de buggie spannen en verliet mijn eenzame planterswoning. De weg die ik moest rij den liep gedeeltelijk door oerbos, tabaksvelden en een Batakse kampong. De duisternis was reeds in gevallen toen ik het oerbos bereikte. Rustig draafde de Australiër voort en ik had zo wat het midden van het bos bereikt, toen ik in de maneschijn een ossekar, bespannen met twee ossen, in volle ren op mij toe zag komen. De Klinga- lese karrevoerder dreef met luid geschreeuw en zweepgeklap, de beesten tot nog groter spoed aan. Het was een span van onze onderneming. Aange zien wij de karrevoerders streng verboden had den om het trekvee voor de karren te laten dra ven, hield ik de Klingalees aan en gaf hem een stevige uitbrander voor het afbeulen van zijn bees ten. Maar de Kling liet mij niet eens de tijd om mijn uitbrander te voleindigen. Hij schreeuwde met overslaande stem: Lihat toewan, di sana waarbij hij in achterwaartse richting wees, ,.ada rimau!" Ik keek scherp in de richting waarin hij wees en ja, in het maanlicht zag ik een tijger langs de wegrand in onze richting sluipen! Heel kalm kwam hij nader. ,,Rijd maar vlug naar de stal,'' zei ik tegen Kling en intussen liet ik mijn paard op de weg keren. Ik keek nog even om in de richting van de tijger en zag dat hij nog steeds langs de wegrand sloop. Ik had geen geweer bij me en dus vond ik het de hoogste tijd om de zweep over het paard te leg gen en de vlucht te nemen. Ik bedacht dat ik in een kwartiertje rijden het huis van mijn admini strateur kon bereiken en besloot daarheen te gaan. Mijn baas, een Zwitser, Weber, toentertijd een be kend olifantenjager, en wel eens ,,de sterkste man van Deli" genoemd, was er altijd voor te vin den als het ging om jacht op groot wild. Ik vertel de hem van mijn ontmoeting met de tijger op de bosweg. „Daar gaan we op af", was het eerste wat hij zei. Hij riep zijn Chinese boy, liet geweer en patronen aangeven en gaf opdracht de auto voor te laten komen, waarna wij naar het bos re den. Toen wij dicht bij de plek, waar ik de tijger ge zien had, waren aangekomen, liet hij de auto stop pen en wij stapten uit. De chauffeur kreeg op dracht om door te rijden, bij de eerste zijweg de auto te keren en terug te rijden. Als hij dan op on geveer 100 meter tot ons genaderd zou zijn, moest hij de auto stilzetten en de lichten doven. Zou er dan tussen hem en ons iets op de weg verschijnen, dan moest hij de lampen ontsteken. Of de chauffeur, een Javaan, de duidelijk gegeven opdracht niet gesnapt heeft, of dat hij gedacht heeft: „mij niet gezien in de buurt van een tijger", weet ik niet, maar in ieder geval, de auto was weg en bleef weg. Daar stonden wij nu in de nacht, in het oerwoud. Door het heldere maanlicht was het ons gelukkig mogelijk om de omgeving nog tame lijk goed waar te nemen. Van de tijger was ech ter niets te bekennen dan de sporen in het zand. Geduldig en scherp luisterend bleven wij in de schaduw van een grote boom staan, wachtend op de terugkomst van de auto. Doodstil en in uiter ste spanning stonden we uit te kijken, mijn baas met het geweer gereed om dadelijk te kun nen schieten. Je kon niet weten of die tijger niet vlak bij ons in het bos zat! We bleven zo een uurtje staan en hadden de hoop op de terugkomst van de auto reeds opgegeven. Iets verdachts hadden wij echter niet gezien of ge hoord en daarom besloten wij wat verder het bos in te gaan. Heel voorzichtig slopen wij van scha duwplek tot schaduwplek langs de wegrand. Maar als wij ons verplaatsten van de ene plek naar de andere, hoorden wij op een afstand van 8 a 10 meter naast ons in het bos een geritsel, dat op gelijke hoogte met ons meeging en zweeg zodra wij stilstonden. „Ach" zei ik, „dat zal wel een leguaan zijn of zo iets". Ja, dat dacht mijn metgezel ook. Maar tel kens als wij verder slopen, ging het geritsel mee. De gedachte aan een leguaan had ons echter zo gerustgesteld, dat wij er verder geen aandacht aan schonken. Na lange tijd besloten wij de jacht op te geven, de tijger liet zich immers toch niet zien.... In de flauwe hoop dat de auto toch nog zou terugkomen, liepen wij nog wat heen en weer. Het geritsel bleef ons volgen. De auto verscheen niet dus moesten wij de tocht terug naar de plantage te voet afleggen. Alvorens af te marcheren staken wij een sigaar op. De sigaar van mijn metgezel brandde scheef in en omdat te verhelpen liep hij naar een boom om de sigaar af te strijken. Tengevolge van dat „afstrij ken" dwarrelde een vonkenregentje naar beneden op de grond. Op dat moment hoorden wij vlak bij ons een woedend gebrul en het geluid van een snelvluchtend beest. Een paar seconden later nog eens dat gebrul, maar nu verder weg. De tijger was van dat vonkenregentje geschrokken en op de vlucht gegaan. Het geritsel bleek door de tijger veroorzaakt te zijn, want op onze terugtocht was van geritsel geen sprake mee. Zo hadden wij dus een geruime tijd met de tijger in het nachtelijk oerwoud „gewandeld"! F. W. M. Z2ZM Vroeger^'deed BABOE TJOETJI de was, thans biedt ERRES COMBO een"' enorme keuze uit meer dan 80 VERSCHILLENDE WASMACHINES van 's werelds beste merken. Gemakkelijk te bereiken met tram 8 en 11, bus 23 (L), halte Duinstraat

Tong Tong | 1959 | | pagina 7