\v m li PER OPELET TER STEMBUS DE SISO'S UIT INDIE onvi/ teOR-AUÊN sreMBm-NARiPAN PENTOLLEN DE In Bandoeng heb ik eens een bescheiden rol ge speeld bij de gemeenteraadsverkiezingen. Zelf stem men mocht ik toen nog niet; ik was op de H.B.S. en kon dus uit hoofde van mijn jeugdige leeftijd nog geen actief kiesrecht bedrijven. Mijn vader was destijds lid van het I.E.V. Nu had het afdelingsbestuur besloten om de kiezers service te verlenen door een soort A.B.-dienst (Afhaal-, en Bezorgdienst van onze goeie trouwe S S.) in te stel len. Er werd dus een flink aantal opelets afge huurd. Vrijwilligers werden gevraagd om de wa gens ten strijde te leiden. Toen mijn vader mij hier over polste, gaf ik me direct op. Het was eigenlijk meer het „verzetje" dan feu sacré, dat het 'm deed. Op de bewuste middag toog ik welgemoed naar de startplaats: het I.E.V. clubgebouw aan de Naripan. Daar stonden de opelets al te wachten, voorzien van stoere verkiezingsgleuzen op lange repen wit goed. Een groot aantal jongeren had zich beschik baar gesteld en we kregen ieder een opelet toege wezen. Als kornet in buitengewone dienst, kroop ik dus snel naast de chauffeur en de operatie „ter strate" kon beginnen. Ik had een lijst met namen en adressen van stemlustige kiezers meegekregen, die systematisch en zo goed mogelijk gecombineerd was samengesteld. In een voortvarend tempo werden de mensen opgehaald, naar het stembureau gere den en weer netjes thuis afgeleverd. Ik had het be hoorlijk druk, klopte aan, hielp de mensen in-, en uitstappen en vermaakte me best. De chauffeur had er minstens evenveel schik in als ik en voelde zich al half en half in het verbond opgenomen. Hij stelde tenminste chauvinistisch vast: ABONNEMENTEN BUITENLAND (Per jaar) Nw. Zeeland, Australië, Zd. Afrika, Brazilië; Per Luchtpost! 30,Per Zeepost: 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.; Per Luchtpost! 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen; Per Luchtpost! 18,Per Zeepost! 12, West Europese Landen; Per Luchtpost! 12, Agent voor de Ver. Staten; Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Seur- Zimmer, 1 Richviewside Road, Weston, Ontario, Canada. „Ie Eé Pé tangoeng menang, njo!". Kena één „Da- vros". Ettelijke van zijn collega's zullen hetzelfde hebben betoogd van de I.K.P. (Indische Katholie ke Partij) en de V. C. (Vaderlandse Club), die hadden natuurlijk ook een sncldienst georganiseerd. Wij doorkruisten de hele stad. Het was een druk te van belang. Boven belangrijke kruispunten hingen forse spandoeken met pakkende slogans van alle grote Europese partijen. Telkens kwamen wij medestanders tegen, maar ook „vijandelijke" strijdwagens. In één ervan ontdekte ik een school- vrind, we lachten elkaar vrolijk toe, maakten het djempol-teken, maar dan met de duim omlaag en hadden uitbundig plezier. Toen de lijsten afgewerkt waren, keerden wij naar het clubhuis terug, waar ijskoude orange crush een welverdiende afsluiting vormde van een nuttig be stede middag. MAUS. Op onze vraag, wie ons aan typische uitdrukkingen kon helpen bij het pentollen, kregen wij slechts cén reactie, die we hier laten volgen. dubbel één - pentol dubbel twee - gigih badjing dubbel drie - tjatjieng dubbel vier - krossie males of dressoirtje dubbel vijf - bopeng of krentebrood dubbel zes - djagung bakar of diarrhee De winnaar van een spel met uit krijgt twee pitten of bidji. De winnaar met het „meest gedekt" 1 pit of bidji. Met zes bidji zijn ze poetoes en krijgen een pre mie. Hebben ze er vijf, dan zijn ze tegantoeng. Het „dekken" zelf, dus 1 kaart sluiten als men niet verder kan, heet djoenkel of noenggiang. Het in het spel brengen van de dubbel blank (een fijne dekkaart), ontlokt vaak aan de spelers de uit roep van „Eèh, noodsprong die ven". En nu u dus helemaal ingewijd bent in het pentol len lanceer de uitdaging of uitnodiging met de uit roep: Ajoh, tarik boeng! BEN. Wie weet misschien nog andere aardige bijzonder heden? REDACTIE. Over oorsprong van namen gesproken (Tong-Tong dd. 15-4-59, „Waar onze wieg eens stond") hier is mijn kleine bijdrage: In 1695 besloten een paar broers Des Ciseaux uit Parijs, dat de grond hun als Hugenoten in Frankrijk te warm werd, en „emi greerden" ze resp. naar Holland en Amerika (Vlis- singen - Nieuw Amsterdam). De Hollandse tak zond honderd jaar later, dus omstreeks 1800, één van haar zonen, nl. Daniel, naar Indië, waar hij zich in Makassar vestigde en, bij gebrek aan Hol landse meisjes, trouwde met Deborah, een Chris tenmeisje, dochter van een Radja (geen sombong, ja!). De Burgerlijke Stand misspelde de Franse naam al gauw tot „de Siso", en de in Holland ach tergebleven tak maakte en zelfs Sizoo van en liet het „de" geheel weg. De eerste de Siso's in Indië waren echter handelslui, maar toch was erook één bij, die soldaat werd, getuige de foto, die nu bij mij aan de muur van mijn slaapkamer hangt, en waarop staat: een gedenkteken op het landgoed „Losari" te Makassar, voor wijlen de Kol. Ridder M.W.O. Alexander de Siso (bestaat dit gedenkteken nog, zal wel niet?) Deze Alexander de Siso was dus een echte vecht jas Mijn overgrootvader, H. de Siso, woonde in Koepang, en stond 1850 bekend als „de parel koning". Hij bezat uitgestrekte parel vissersvloten, maar gaf het zo gemakkelijk verdiende geld even gauw en gul weer uit. Als er feest was in Koepang liet hij tot slot iedereen altijd grabbelen naar gou den dukaten Hij was, naar ik meen, getrouwd met een juffr. Heckler, en had maar écn zoon, Hen ri geheten. Een dochter, Eugenie (Nietje), trouwde met Lt. Kol. Van Baerle, en was de eerste De Siso, die weer voet aan wal in Holland zette na Daniel, onze Indische stamvader. Henri de Siso trouwde met Mej. Elisabeth Geer- truida Kleian, en had ook slechts één zoon, mijn vader, Louis de Siso, de componist van het IEV- lied en de IEV-marsch, en vele andere liederen en marschen. Weet u dat in 1936 tijdens de Olympi sche Spelen in Berlijn de IEV-marsch werd gespeeld ter ere van onze eerste, enige en laatste Indische ploeg, waartoe Piet Stam de zwemmer, en Han nes Haasmann behoorden? Maar dit is een zij sprongetje Louis de Siso had grote belangstelling voor zijn voorouders, en toen hij in 1934 voor het eerst met verlof naar Holland kwam (hij was BB-ambtenaar) maakte hij contact met de Hollandse tak, die voor het grootste gedeelte in Gorkum en Vlissingen ge vestigd was. Het grappige was zijn kennismaking met Prof. Alexander Sizoo en Prof. Gerrit Sizoo (Vrije Universiteit, Amsterdam). Wat bleek: mijn vader vertoonde een sterke gelijkenis met deze Alexander (een familienaam!) Sizoo, en ze droe gen beiden het typische korte snorretje (soort Hit- Ier-snor). De namen, die in onze familie steeds voorkwamen, zijn ook terug te vinden in de fam. Sizoo, en ook zij zijn allen sterk Protestants (Hu- genootse afkomst!) gebleven. Deze A. Sizoo (Prof. Geschiedenis) gaf mijn vader opheldering over de oorspr. betekenis van onze familienaam, en ons wapen een schaar (des Ciseaux schaar), ge voerd door rechters in de oude tijd in Frankrijk. Geen djaits, ja! Mijn vader had ook slechts één zoon. die helaas op 11-jarige leeftijd in Batavia overleed c.an typhus. Volgens nu is onze naam met hem in Indië uitge storven. Mijn vader overleed in 1955 in Haarlem. Ik heb zelf 2 zusters, waarvan één ongetrouwde, zodat de naam in Holland nog gedragen wordt. Weet iemand misschien van een andere „de Siso" ergens op deze kleine grote wereld?" Misschien zal ik, als ik een zoon krijg, en wij Australiërs geworden zijn, hem als tweede naam „de Siso" geven, zoals zo vaak gedaan wordt in Amerika, en ook wel hier in Australië. Tot nog toe heb ik echter vijf dochters! L. H. VOERMANS- DE SISO. Port Augusta, S. Austr.

Tong Tong | 1960 | | pagina 4