V Heerlijk... als van ouds bekend 13 Vervolg Eerste Kamer Mevr. J. A. A. LUYCKX-SLEIJFER (K.V.P.)i REDT EEN MENS! Dank zij de moderne diepvriestechniek kunt u lreerlijke gerechten het hele jaar door op tafel toveren. Interfrosta levert u een keur van wereld-merken in diepvries, waar zelfs de meest verwende tong volmaakt tevreden over zal zijn. Vraag INTERFROSTA-diepvries: verser, dus lekkerder! Mijnheer de Voorzitter: Het laatste, dat wij wel moeten doen als verdedigers van een oplossing van het spijtoptantenvraagstuk, is ons zelf door een ze kere moedeloosheid te laten bevangen t.a.v. de mogelijkheden, die nog voor een oplossing aanwe zig zijn. Na hetgeen vandaag reeds is gezegd over het probleem van de spijtoptanten, van de maatschappelijke Nederlanders en van de naturali satie, zal ik trachten herhalingen te voorkomen. Wij steunen de Minister dan ook gaarne in zijn voornemen om een zo ruim mogelijk toelatingsbe leid voor spijtoptanten te voeren. Gemeten naar het laatste, door de voorganger van deze Minister vastgestelde toelatingscijfer van 1200 -ik verschil hierin van mening met de heer Cammelbeeck dat in 1958 nog met 200 ten achter bleef, is dat van 2000 reeds een belangrijke vooruitgang. Alleen: er bestaat naar mijn mening bij voortduring en in beperkte kring een misverstand over de cijfers van de spijtoptanten, omdat de ene keer bedoeld wor den degenen, die zelf een visum aanvragen, de an dere keer de spijtoptanten met hun familieleden, voor wie zij mede een visum aangevraagd heb ben. Met betrekking tot de wens om aan door de Tweede Kamer aan te wijzen leden van die Kamer gegevens te verstrekken om hun indruk of een beeld te geven van de aard van de bij zijn ministerie berustende aanvragen van spijtoptanten en andere maatschappelijke Nederlanders heeft de Minister daartoe zijn toestemming verleend. Ook dit verheugt ons, omdat inderdaad persoonlijke klachten over onbehoorlijke, gebrekkige of nage laten behandeling van visumaanvragen naar onze mening pas tot rechtvaardige meningsvorming kunnen voeren, als zij vergeleken kunnen worden met behandeling van gelijksoortige gevallen en in een veel groter aantal. Het zijn de kabar angins, de vleugelgeruchten over nalatige en vertraagde afdoening van visumaanvragen, die het gehele beleid in een verkeerd daglicht kunnen stellen, het beleid, niet van deze Minister alleen, maar van het gehele Kabinet. Door een onderzoek buiten de ambtelijke sfeer kan naar wij hopen veel misverstand worden voorkomen, zowel om de amb tenaren recht te doen als om het publiek van on- juste conclusies te weerhouden. Ruime gelegenheid om oncontroleerbare geruchten over nalatigheid van personen en instanties inzake hun toewijding aan de zaak der spijtoptanten te ondervangen, achten wij momenteel van bijzonder belang. Het zal natuurlijk U en ook de bewindsman bekend zijn, dat de laatste dagen over de invloed of meer: over het gemis aan invloed van de volks vertegenwoordigers op het regeringsbeleid ten aan zien van spijtoptanten door sommige persorganen berichten en beschouwingen worden gelanceerd, die bepaald met de werkelijkheid in strijd zijn. De belangen der spijtoptanten worden stellig niet ge diend met beweringen als „de onwil der politieke partijen om voor die belangen op te komen". Ja ren achtereen en vóór mijn lidmaatschap van dit college, zodat de verdediging mij zelf niet geldt is telkens weer uitvoerig en klemmend de recht en hulpverlening aan spijtoptanten te berde gebracht door vrijwel alle partijen en de eenstemmigheid is zelfs nooit zo groot geweest als bij de begrotings behandeling van dit jaar. Er is, Mijnheer de Voorzitter, in den Haag een comité opgericht, de officiële naam voerend „Na tionale Actie Steun Spijtoptanten Indonesië", dat zich bij afkorting de toepasselijke, veelbetekenen de naam N.A.S.S.I. eigen maakte, de Maleise be naming voor rijst, het hoofdvoedsel van Indonesië. Het comité beoogt de Nederlandse publieke opinie te mobiliseren om van de Regering een soepeler be leid te verkrijgen met betrekking tot de toelating in Nederland van spijtoptanten. Een actie, die t.o.v. de publieke opinie geen overbodige, maar zeer belangrijke taak op zich kan nemen. Maar wanneer de pers dit initiatief wil steunen en het Nederlandse volke deze N.A.S.S.I. wil voorzetten, Verzamelt voor, stort opt Gironummer 8118 NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag dient men de zaak der spijtoptanten niet door het gerecht te kruiden met bedorven sambals van on redelijke beschuldigingen. De zuivere rijst van juiste voorlichting zal voor ons volk al moeilijk genoeg te verteren zijn. Voorlichting over deze en dergelijke facetten zou de oplossing van het probleem onder aandrang van de gehele gemeenschap dichter bij brengen. Behalve verruiming van het toelatingsquotum ver klaarde de Minister zich nog bereid een aantal urgentiegevallen op mogelijkheid van toelating te toetsen. Ten aanzien van deze goodwill vallen wij terug op de tegenstand buiten onze macht, die ik verleden jaar signaleerde en de Minister nu ook in aanmeiking neemt. „De moeilijkheid bij dit alles" zo schrijft de bewindsman „is, dat in Indonesië het appa raat om inlichtingen te krijgen praktisch ont breekt. Het consulaire korps is er niet meer. Men moet afgaan op de inlichtingen van het Hoge Commissariaat, doch het reizen van de ambtenaren van het Hoge Commissariaat gaat op het ogenblik gepaard met grote bezwaren en voorafgaande vergunningen.". Maar, Mijnheer de Voorzitter, dat is dan nü het antwoord op de verleden jaar door ons gestelde vraag omtrent het Nederlandse apparaat in Indo nesië, een antwoord, dat nu aan duidelijkheid niets te wensen overlaat en tevens antwoord is op de vraag, waarom het voor de visumvragers zélf onmogelijk is werk van hun zaak te maken, of de afdoening daarvan te bevorderen. Deze mensen staan met hun rug tegen de muur. De procedure van hun optie-aanvragen is lang en moeilijk ge weest; de herroeping van die aanvrage is echter een hopeloze zaak. Optie-aanvragen werden bij her roeping ingenomen en daarmee verdween het voor naamste bewijs, dat zij tevoren inderdaad Neder lander waren of als zodanig werden aangemerkt. En dan, mijnheer de Voorzitter, dienen menselijke overwegingen hier de beslissingen te leiden, en de Minister moge zijn bewogenheid en het leed der spijtoptanten tonen door de menselijkheid voor te laten gaan bij tè langdurige overweging. Bij de inzet van het vluchtelingenjaar 1960 heeft de tegenwoordige Minister-President een beroep gedaan op ons volk om niet ongevoelig te zijn voor de hartverscheurende ellende, die het risico van een vlucht voor onderdrukking en knecht schap voor miljoenen met zich bracht en de tele visie stelde hun nood miljoenen Nederlanders voor ogen. Helaas, Mijnheer de Voorzitter, het gevoelige medium van de televisie kan nu eenmaal de bittere noden der spijtoptanten niet in beeld brengen. De gegevens van de Minister, afwijkend van die van zijn voorganger, zijn klaar en duidelijk. Het gaat zo verklaart de bewindsman om 13.000 spijtoptanten. Zou de gelegenheid worden open gesteld hen op korte termijn als groep naar Neder land te laten komen, wat ook van ons een wens is, dan gaat het om familieleden inbegrepen 50.000 personen, een aantal, waarvoor bij het te genwoordige toelatingsbeleid meer dan 10 jaar uitgetrokken zou moeten worden. Dat is lang, voor velen te lang. Er moet naar onze mening snel een berekening gemaakt worden, die sneller opvang in Nederland ten doel heeft. Zeer langdurig voortbe staan der diensten van het Ministerie van Maat schappelijk Werk, dat aan kosten voor 40 000 ge- repatrieerden in 1960 al 44 miljoen gulden per jaar moet uittrekken, is bij een spreiding der groe pen over zoveel jaren niet efficiënt. Want het appa raat en de kosten zijn afgesteld op de komst van 15.000 gerepatrieerden per jaar en het huidige toe latingsbeleid zou gesteld zijn op slechts 9000. De ruime toelating ineens noemt geen aanvaard bare schatting van de hogere kosten. Maar hoe hoog de uitgaven ook mogen zijn, wanneer ze niet uit de gewone middelen kunnen worden betaald, dan moet óf de begroting van dit jaar worden over schreden of bepaalde kosten moeten worden ver laagd öf de suggestie van de heer De Vos van Steenwijk zou moeten worden gevolgd, nl. om de kosten dan maar uit te strijken over meer jaren. Wij zijn het echter met de woordvoerders uit deze Kamer en die van de overzijde eens: aan hulp voor de spijtoptanten moet hoogste prioriteit worden ge geven, boven hulp aan de onderontwikkelde ge bieden. Maar ons volk moet weten waarom. Wel nu, Mijnheer de Voorzitter, ik citeer een zin uit de laatste nota van het C.C.K.P., die de Minister naar eigen zeggen bekend is: „Er is in Nederland geen enkele nood" en ik voeg daaraan toe: geen enkele groep in nood - „zelfs niet wat huisvesting en arbeid betreft, welke enigszins en bij benadering vergelijkbaar is met wat r:ch in Indonesië afspeelt in de ach tergebleven Nederlandse gemeenschap.". Wij bepleiten daarom met nadruk: hulp aan deze achtergebleven Nederlandse gemeenschap moet voorgaan boven hulp aan achtergebleven gebieden. MEI Tieleman Dros groenten en gevogelte. Verse vitaminenrijke zomergroenten het hele jaar door. Alle soorten. Heerlijke malse kip voor uw rijsttafel. En dit alles van Tieleman Dros, de echte T D van tempo doeloe Conimex Indische gerechten bahmi goreng of nasi goreng zoals u die gewend bent te eten! Enak betoel -j Frionor visfilets uit Noorwegen. „IJs"koud in de pan, zonder ontdooien. Gebakken of gestoofd heerlijk bij de rijst TEO fruit Verse aardbeien, aalbessen, frambozen in elke maand... alsof de zon altijd schijnt COMx

Tong Tong | 1960 | | pagina 13