RIDDERS VOOR BRPMHêTs- f, Heerlijk... als van ouds bekend De lekke band A. N. Binkhuizen BAL IN AMSTERDAM Dank zij de moderne diepvriestechniek kunt u heerlijke gerechten het hele jaar door op tafel toveren. Interfrosta levert u een keur van wereld-merken in diepvries, waar zelfs de meest verwende tong volmaakt tevreden over zal zijn. Frionor visfilets CO^ De lekke band is nog altijd wel het meest voor komende defect bij fiets en bromfiets, maar geluk kig is het meestal nogal gemakkelijk te verhelpen en de onderdelen en gereedschappen die daarvoor nodig zijn, zijn klein en licht zodat het meenemen ervan nooit een bezwaar kan zijn. Ondanks de grotere bandenmaat is de reparatie van een lekke band even gemakkelijk als de repa ratie van een fietsband en kost ook niet méér tijd. Men heeft er ook hetzelfde gereedschap voor nodig, n.l. twee of drie bandenlichters, een repara tiedoosje inhoudende een tube rubberlijm, een aan tal „patches" ronde of langwerpige stukjes bin nenband die aan één zijde reeds van een lijmlaag zijn voorzien en aan die zijde dan meestal bedekt zijn met een velletje alluminiumfoelie om het op drogen van de lijmlaag te voorkomen. een stuk je schuurpapier om de binnenband ruw te maken en ten slotte een goede handpomp. Alles bij elkaar kost ongeveer 5.en de handpomp is daarvan het duurste onderdeel, en neemt ook de meeste plaats in. Het opsporen van het lek gééft meestal weinig moeite, een lek veroorzaakt door een spijker of glasscherf is meestal wel zo groot dat ze zich zon der moeite laat localiseren. Mocht dit toch moeite geven omdat het gat heel klein is, dan kan ik u aanbevelen de band een beetje (niet te veel) op te pompen en daarna te bevochtigen met een zeepop lossing. Op de plaats van het lek ontstaan dan zeepbellen. Heeft men het lek gevonden, dan wordt de band daaromheen goed schoongemaakt, met een stukje schuurpapier geruwd en met lijm uit de tube inge smeerd. De lijm zo gelijkmatig mogelijk uitsmeren en niet al te dik. Nu laat men de lijm even drogen en zoek ondertussen een geschikte patch op. Als de lijm op de band nog even plakkerig aanvoelt (ongeveer 1 tot anderhalve minuut na het opbrengen van de lijm) dan trekt men de foelie van de patch af en plakt die op de band. Nu vouwt men de band om een hard, liefst rond voorwerp, b.v. een stuk hout, een buis van het frame, of een spat bord van de brommer en beklopt de patch met een hamersteel of een ronde steen, waarbij men in het midden begint en naar de randen toewerkt. Alle overtollige lijm wordt daardoor naar de rand en tenslotte buiten de patch geklopt waar ze vlug opdroogt. Tenslotte moet de patch goed aangedrukt worden, hetgeen men kan doen door de band tus sen twee plankjes te leggen en er iets zwaars op te leggen. Na ongeveer een kwartier a half uur is de lijm zover gedroogd dat de band weer aangebracht kan worden. Indien men het bij de hand heeft verdient het aanbeveling de band met wat talk in te smeren, daardoor wordt ze glad en slijt minder. Bij het aanbrengen van de binnenband moet men er op letten dat er geen vouwen in zitten en dat ze niet beklemd raakt tussen de velgrand en de rand van de buitenband. Anders zit u spoedig met een nieuw lek. Vooral naast het ventiel kan dit gemakkelijk gebeuren. Daarom moet men de band maar eerst heel weinig oppompen. Met de beide duimen drukt men nu de buitenband naar binnen. zodat de velgrand vrij komt en men gemakkelijk kan zien of de binnenband zichtbaar is. Zo gaat men aan beide kanten het wiel rond, dan kan men de band verder oppompen en de reis vervolgen. Tenslotte nog enkele opmerkingen in verband met de banden. De z.g. „potdicht" banden zijn iets duurder maar ze zijn in het gebruik erg gemakkelijk omdat men ze maar heel zelden hoeft op te pompen. Men zegt wel eens dat deze banden niet zo lang mee gaan als een gewone band maar mijn eigen ervaring wijst op het tegendeel. Als men een nieuwe binnenband koopt zit er in de kartonnen doos dikwijls een papieren zakje met wat talkpoeder. Men kan de levensduur van de binnenband aanmerkelijk verlengen door haar en de binnenkant van de buitenband met deze talk is te smeren. Zo is het ook aan te bevelen reserve ventielslan getjes te bewaren in een busje of doosje met wat talkpoeder, ze blijven dan jarenlang goed. Verwissel tijdig uw buitenband, gebruik ze niet zo lang tot de canvas door de rubberlaag tevoor schijn komt. Ze zijn dan gevaarlijk, ze slippen gauw, omdat ze glad zijn en men heeft veel last van lekkages omdat ze zo dun zijn dat zelfs een scherpe steen de binnenband kan beschadigen en veroorzaken de z.g. „klapbanden V. K. Indonesische Spreekwoorden Seperti gunting makan diudjung. Als een schaar, die knipt met zijn eind. Wordt gezegd van iemand, die onopvallend maar met intelligentie het door hem gestelde doel na streeft. Harap hati hendah memeluk gunung. apa daja tangan ta' sampai? Men wil graag een berg omvatten, maar wat te doen als de hand hem nog niet bereikt? Beheerder van SERVICE-STATION in BRISBANE (Australië) - Indischman - is bereid als SPONSOR op te treden voor en woongelegenheid te verschaffen aan: ongehuwde Indische Jongeman leeftijd: 2025 jaar met emigratieplannen en enige kennis van automotoren. Voorwaarde is, dat hij zich voor 2 jaar bindt. Brieven met volledige gegevens vóór 30 april aan: Mr. E. L. PORTIER, 35 Millawa Ave.. St. ALBANS, Melbourne, Australië. Uit de kringen van de Gerepatrieerden uit Am sterdam is de behoefte naar voren gekomen iets te doen voor de in nood zittende landgenoten in Indonesië. De drie organisaties in Amsterdam waar de Gere patrieerden zich hebben aangesloten, de Verenl- ginen Oosten Wind-Westen Wind, Vita Nuova en de Stichting Amsterdam Tong Tong hebben hierop besloten hun krachten te coördineren teneinde tot een geslaagd resultaat te komen. Besloten werd tot het organiseren van een groot BAL op 25 juni a.s. in de grote zaal vn MAR- CANTI, aanvang 20 uur en slot 4 uur. Toegangs prijzen voor deze avond zijn gesteld op 2,50 p.p. Het batig saldo van deze avond zal worden over gedragen aan de N.A.S.S.I. ten behoeve van onze landgenoten in Indonesië. Vanuit de kring van leden en besturen van deze organisaties werd een actie comité benoemd dat zich zal belasten met de werkzaamheden welke aan het geven van een dergelijke avond verbonden zijn. Reeds velen zegden hun medewerking toe, doch wij hebben veel werkkrachten nodig en doen een beroep op allen, Gerepatrieerden uit Amsterdam, deze avond te doen slagen. U kunt zich voor me dewerking opgeven aan de diverse secretariaten, voor wat betreft Vita Nuova aan de Albert Schui tenhof 11, Slotervaart, voor de Stichting Amster dam Tong Tong aan de Johannes Verhulststraat 107a bv., A dam Z. en voor Oosten Wind-Wes ten Wind aan L. G. W. Wiewei, Jan Springerhof 35, A'dam West 2. II wilt natuurlijk allen op het BAL aanwezig zijn, om Uw steentje bij te dragen voor onze landgeno ten welke in zo behoeftige omstandigheden ver keren, echter de capaciteit van de zaal, zelfs de grote zaal van Marcanti is beperkt. Wij raden U dan ook aan U reeds nu op te geven voor plaats bewijzen. U komt dan op een lijst, en zodra wij de toegangsbewijzen in ons bezit hebben wordt U hiervan in kennis gesteld, opdat U deze kunt ko men afhalen. Voorkomt dus teleurstellingen en bericht ons tijdig. Voor wat betreft de Verenigin gen Vita Nuova en Oosten W4nd-Westen Wind kunt U dit doen aan de afd. secretariaat en wel mon deling of schriftelijk. Voor wat betreft de Stch- ting Amsterdam Tong Tong kunt U dit zowel mon deling, schriftelijk als telefonisch doen aan de Jo hannes Verhulststraat 107a, bv. tel. 72.18.16. Tieleman Dros groenten en gevogelte. Verse vitaminenrijke zomergroenten het hele jaar door. Alle soorten. Heerlijke malse kip Vóór uw rijsttafel. En dit alles van Tieleman Dros, de echte T D van tempo doeloe Conimex Indische gerechten bahmi goreng of nasi goreng zoals u die gewend bent te eten! Enak betoel uit Noorwegen. inDv „IJs"koud in de pan, jSgu zonder ontdooien. Gebakken of gestoofd heerlijk bij de rijst TEO fruit Verse aardbeien, aalbessen, frambozen in elke maand... alsof de zon altijd schijnt Vraag INTERFROSTA-diepvries: verser, dus lekkerder!

Tong Tong | 1960 | | pagina 12