ïn heel Nederland en België RADIO BOLLAND PASAR MALAM 3 T. R. ADRESWIJZIGING COMITÉ „NASSI" Tevens hét Het goede adres voor Cowboy- adres voor TELEVISIE OMA KREECKE te houden op 1, 2 en 3 ju li a.s. in de Haagse Dierentuin. Vond U het verleden jaar ook leuk? Deze keer zult U verrukt zijn! Steunt ons doel en bezoekt onze PASAR MALAM! In heel Nederland en België herdenken deze maand miljoenen één van onze grootste schrijvers, één van onze felste strijders voor een menselijk geweten. Friezen en Zeeuwen, Vlamingen en Groningers, Limburgers en Drentenaars komen bijeen op le zingen en herdenkingsplechtigheden. In Kaapstad en in Paramaribo en overal elders in de wereld waar Nederlanders zijn met enig cultureel besef, daar zal de naam Multatuli in de gedachten zijn. De „Max Havelaar", in de afgelopen eeuw ver taald in tientallen talen, heeft bewonderaars over de hele wereld. Ai ziet, hoe ook een „armzalig re patriant" de mens kan dienen, als hij maar durft en als hij maar wil! Maar wat doen WIJ, Nederlanders uit de Gordel van Smaragd in het kader der algemene herdenkin gen? Wij hebben nog niet veel hieromtrent ver nomen, ook al zijn er ruim drie honder duizend tropenzon-Nederlanders in het vaderland. Twee „instituten" echter, waarom vele Indische Nederlanders zich hebben gegroepeerd, de Indi sche Kunstkring Tong-Tong en het Tijdschrift Tong Tong, hebben de algemene gevoelens alvast vorm gegeven op verschillende wijzen. A. De Kunstkring Tong-Tong biedt het Multatuli Genootschap een grote bronzen plaquette aan „na mens de Nederlanders uit de Gordel van Sma ragd", welke plaquette straks een blijvende plaats zal krijgen in het Multatuli Museum of een andere soortgelijke instelling. Deze plaquette werd ver vaardigd door het Indische beeldhouwstertje Wies van Vianen. Om te trachten de vrij hoge kosten te dekken van deze plaquette, zullen kleine replica's ervan worden vervaardigd van terracotta, die ge bruikt kunnen worden b.v. als presse-papier, die beschikbaar gesteld worden voor 2,50 per stuk. Wij hopen dat vele bestellingen voor dit kleine sierstuk (dat ook in de kamer kan worden opge hangen) bij de redactie van ons blad zullen bin nenkomen. B. Het Tijdschrift Tong-Tong heeft in samenwer king met Henri A. Ett en de voordrachtkunstenaar Albert Vogel een gramofoonplaat doen vervaar digen van „De Toespraak tot de Hoofden van Le- bak", een EP-tje dat straks in alle gramofoon- zaken in de handel wordt gebracht. Dit resultaat kon worden bereikt dankzij uitstekende medewer king van Inelco, die ook Bennie Snijders' plaat „Mijn Iboe" op de markt bracht. Het is te hopen dat zowel presse-papier als gra mofoonplaat een brede spreiding in Nederland zullen vinden. Om mede te getuigen dat de Neder lander van Indië altijd een belangrijke plaats heeft gehad in de Nederlandse historie, die nu nog heeft in het Nederland van vandaag en zal blijven be houden in de toekomst. Van de kaart? Neen, Nederlanders van de Zon, in het brandpunt van de belangstelling, nu sterker dan ooit! Deze plaquette biedt de Indische Kunstkring Tong-Tong aan aan het Multatuli Genootschap bij de herdenkings plechtigheden 100 Jaar Max Havelaar. Links: Wies van Vianen, die de werkelijke betekenis van het woord „mul tatuli" (ik heb veel geleden) zo navrant wist te treffen. Duurt de strijd tegen onrecht niet nog steeds voort? PERS-COMMUNIQUé Tijdens een op 28 dezer gehouden bespre king tussen de „Stichting Hulp aan Land genoten in Indonesië" en het Comité „Na tionale Actie Steunt Spijtoptanten in Indo nesië" (N.A.S.S.I.) is gebleken, dat nog steeds misverstand en twijfel bestaat om trent beider doelstellingen en gironummers. Beide organisaties achten het daarom wen selijk opnieuw bekend te maken, dat giro nummer 308 van de „Stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië" (Burgemeester de Monchyplein 6A den Haag) bestemd is voor diegenen, die onze hulpbehoevende landgenoten in Indonesië wensen te steu nen, terwijl gironumer 8118 van N.A.S.S.I. (Laan van Meerdervoort 1580 den Haag) openstaat voor de personen, die wensen te bevorderen, dat de in nood verkerende spijtoptanten in Indonesië, die middels een visum-aanvrage daartoe het verlangen heb ben te kennen gegeven, zo spoedig mogelijk in de gelegenheid worden gesteld naar Ne derland te komen. Het Secretariaat van het Comité „Nassi" is ver plaatst van Abrikozenstraat 222 naar Prins Mau- ritslaan 36 Den Haag (Tong Tong gebouw). In verband hiermede verzoeken wij alle voor dit comi té bestemde stukken te adresseren zonder ver melding van persoonsnamen aan: Secretariaat „Nassi" Prins Mauritslaan 36 Den Haag. Kantooruren: elke werkdag van 912 en 24 uur, woensdag en zaterdag van 912 uur. Telef. nummer: K 1700/540042. Buiten de kantooruren: K 1700/558928. Correspondentie betreffende individuële aangele genheden van spijtoptanten (verzoeken om inlich tingen, bemiddeling, enz.) kan rechtstreeks gericht worden aan: W. van Russen Groen Stokroosstraat 171, Den Haag Tel. K 1700/333243 Bijdragen kunnen worden gestort op: Giro 8118 t.n.v. Penningmeester „Nassi" Laan van Meerdervoort 1580, Den Haag. Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG m Krontjong- TOPPERS Amerikaanse Plotseling kregen wij een briefkaart in de bus, waarin het overlijden werd gemeld van een oude, trouwe lezeres, Oma Kreecke. U kent haar niet (want het enige brieffragment van haar hand, eens in Tong-Tong afgedrukt, is alweer zó lang gele den) en het was helemaal geen buitengewoon ver dienstelijke of beroemde figuur. Maar het was een klein, taai, koppig mensje, zoals wij er zoveel ken nen, van die Oma's die nooit capituleren. Die erop stond erkend en gewaardeerd te worden als In dische. Omdat ze ten volle overtuigd was van de goede en mooie eigenschappen van het Indisch zijn. Ze was niet op haar mondje gevallen (en ook TT kreeg menige lik uit de pan te incasseren, maar ze blééf trouw en offervaardig abonnee) en liever verhuisde ze dan zich neer teleggen bij onaan vaardbare dwang. Dus verhuisde Omaatje einde loos, kris-kras door heel Holland. Misschien noe men sommige mensen Omaatje eigenwijs of on verdraagzaam, maar lieve mensen, als een mens op zulke hoge leeftijd, bij steeds zwakkere consti tutie, zó defiant zichzelf durft blijven, dan krij gen wij groot respect. En verkiezen wij één zo'n „onverzoenlijke" boven honderdduizend gelaten en slappe „assimilanten". Door haar op deze plaats te gedenken, brengt Tong-Tong hormat aan al onze eenvoudige, onbe kende oudjes, die vaak vergeten door iedereen, en met een naderende dood aan de kim, hun eigen laatste strijd alleen en zonder klagen uitvechten. Wat hangt ons allemaal niet nog boven het hoofd? Zullen wij straks opnieuw een andere vaderland moeten zoeken? Zullen nieuwe rampen ons treffen? God is groot. Niemand kent Zijn wegen. Maar Hij gaf ons allemaal de aanleg om „branie" te zijn. Het zijn in de lezerskring van Tong-Tong tel kens weer de oudjes, die ons leren wat branie zijn is. Kijk, we leren telkens weer hoe je rijk moet worden en hoe je het lekkerst „safe" kan zijn en hoe je het snelst beroemd kan worden. En het zijn allemaal waarden die onzeker blijven en ons eens afgenomen worden, maar branie kan je zijn tot de laatste dag, tot de laatste snik. En branie maakt een mooi en sterk mens van je. Van Oma Kreecke kregen wij deze laatste les mee. En van haar kunnen wij nu zeker zeggen niet: zij ruste in vrede, maar: zij rust in vrede. DE BIJZONDERE Een kleintje Hollands welvaren op zijn best de eerste dag van het schooljaar naar huis terug kerend tot een dito ander: „Heb jij ook een Indische juffrouw?" De ander, spijtig: „Nee een gewone". Geheel nieuw en anders opgezet wordt dit jaar de Inlichtingen inzake de huur van stands (doe het snel) bij de Heer G. L. Cleintuar, Kon. Emmakade 136 te Den Haag, of tel. 63.13.76

Tong Tong | 1960 | | pagina 3