M Et-rf,',™ SspsJEsr T J IT J AKREEKS LEO Na overmaking van f 2.50 op giro nummer 6685, ontvangt U het eerste boek van onze TJITJAKREEKS (Deel I) DE AAP TONG TONG AMSTERDAM nl. „Piekerans van een Straatslijper' Ook verkrijgbaar bij ..TONG TONG Prins Maurltslaan 36 - Den Haag PENTOLLEN „Ajo, madjóè Deze uitdaging kwam van onze buurman, die tegen de pagger stond aangeleund. Even later: Mijn pa, oom, onze buurman en een djago van Boekit Doeri Tandjakan. allen genoegelijk in hun ge streepte pyama's, met een zware weduwe tussen de lippen haalden hun pökö te voorschijn. ,,Pottèn pottèn!" Deze waarschuwing was soms nogal noodzakelijk. Mijn vader die moeilijk tegen verlies kan, vergat wel eens te potten. Aanvang! ,,Vier-twee!" werd er geroepen. „Toetoep die fier ouwe! Mijn pa, hij toetoepte de twee. „Wah, tjilaka maïnnja". Djagonja neer! Mijn pa grijnsde. Vij f-vij f Grijnsnja gone. „Mampus", luidde het droge commentaar van mijn oom en hij streek de pot op. Onze buurman was aan de verliezende kant. De kölór van zijn pyama strak trekkend, zei hij: „Nu, main betoel, ah!" Had die woorden reeds een paar keer geuit. „Apa 'toe?"Vijf-blank!" „Eh-èèèh, mati lagi!" en met een verongelijkt ge zicht gooide mijn ouwe heer z n resterende kaarten neer. Protest Maar na twee slokken „koffie zonder broek was het geschil weer bijgelegd, 't Spel ging verder. Onze buurman maakte zes-zes. „Tjari Boentoet, ah" beweerde hij met zijn eigen zes in de hand. Mijn pa dood. Mijn oom ook. Inwendig juichend, gooide djagonja, uitwendig rus tig, z'n laatste zes neer. Buurman sedih Intussen had de pot een grote omvang verkregen. Betoel betoel spannend! Djagonja zag geen uitweg meer. Eén-één! „Allemaal böbö, dèh!" zei hij met berusting in zijn stem. Aarzeling „Eén-zes!" en teglijk graaide mijn pa de grote pot naar zich toe. Winstnja ook erg groot. Opeens had hij buikpijn, en mijn ma speelde verder mee. „Spelen met de ouwe heer, pajah!" was de alge mene mening. Zonder de ouweheer werd 't spel weer voortgezet tot ver na middernacht, 's Anderendaags werden de winnaars door een kinderschaar omringd en met gulle hand werd al 't kleingeld eerlijk verdeeld. FRANS v. d. PUTTE In aansluiting op het verhaal van de lieve tijger Sher, nóg zon soort ervaring: Eén van onze kennis sen, Administrateur in de cultures, had ook een tijger-welp opgekweekt die los mocht rondlopen en spelen met de honden en de apen, èn natuurlijk met de baas; zonder dat hij (of zij) ooit iemand kwaad gedaan heeft. De bedienden waren minder gek op 't lieve dier en bewaarden een eerbiedige afstand, waar de baas eigenlijk wel blij mee was. wetende dat Javanen toch een kwajongens-neiging hebben, om gevaarlijke dieren waartegen ze zich beschermd weten, graag te plagen; hetgeen hij hun bovendien ernstig verboden had, zodat het jarenlang goed is gegaan met Leo de tijger. Maar op een goeie keer, Leo zal toen een jaar of 5 geweest zijn, moest de Administrateur nodig met Europees verlof, en zijn vervanger was er allerminst op gesteld om een loslopende tijger in huis of op 't erf te hebben, en zag het jungle-dier maar 't liefst naar een dierentuin verhuizen. Onze Ad ministrateur echter, liet op een mooie plaats in de tuin een groot ijzeren getralied hok bouwen, en smeekte zijn vervanger om het arme dier alsjeblieft goed te verzorgen. Advertentie Gaskolectra (sedert 1931) Amsterdam Alg. Goederenhandel Hoolddepot „Shell Tel. 243772-32716 Hemonystraat 52 9 Tel. 717904 722331 Waardebon! Bij inlevering van deze advertentie aan de Keizersgracht tot 30 JUNI, KORTING 5 pCt. op Meubelen, Textiel en Woningtextiel CREDIET-SER V ICE Mijn ouders hebben een tijd op een rubberonder neming gezeten en op een dag werd er in de buurt een bos ontgonnen. Twee dagen later hoorde mijn moeder een gehuil aan de oever van de kali, niet ver van het huis. Ze ging met de meid eens kijken en ze zagen toen een aap al huilend de kali van steen tot steen overspringen, steeds dichter naar moeder toe en al maar huilend. Moeder liet de meid een pisang halen en het lukte haar het beest naar zich toe te lokken. Het liet al huilend z n pootje hangen en toen moeder er aan voelde be merkte ze, dat het gebroken was. Ze nam de aap op, spalkte de poot en verbond die stevig. Na z'n pisang opgepeuzeld te hebben, verliet hij moeder en de meid weer, en al hinkend stak hij de kali over en verdween in het bos. Na twee dagen kwam de aap weer terug. Ook nu weer behandelde moeder de poot en gaf hem de pisang en melk. Dit duurde weken achtereen. Het dier liet zich gewillig behan delen. Na enkele weken maakte moeder het ver band open en vertrok de aap weer na z'n pisang gegeten en z'n melk gedronken te hebben. Na een paar dagen kwam de aap nog een keer te rug, maar nu voor de kates (papaja) die opzij van het huis stond te rijpen, nam deze mee en liet zich C. DE LIZER-DE VOS Leo, die zich gewillig en vol vertrouwen door zijn baas in 't hok liet leiden, begreep natuurlijk niets van die opsluiting, noch van het verdwijnen en niet terugkomen van zijn baas. De eerste dagen na het vertrek, en zelfs weken, was Leo onrustig. Zon beperking van vrijheid niet gewend, zijn baas en diens liefkozingen missen de, kan zo'n arm dier zijn gevoelens niet eens an ders tot uiting brengen dan door gebrul, tegen de tralies opstaan, rusteloos heen en weer lopen, vol verwachting uitkijken, weer roepen door gebrul. Doch geen geliefde baas kwam opdagen, geen be kende stem, geen verlossing, geen wandeling of spel met de andere dieren. Na enige tijd bleef hij gelaten liggen, at lusteloos, keek niet meer uit, leed zichtbaar verdriet, liet zich door geen andermans belangstelling troosten, zijn prachtige huid werd dof. Gelukkig is hij toch in leven gebleven. Toen de Administrateur na een jaar terugkwam, zegge een jaar(!), toen was zijn eerste gang naar 't hok van Leo. Hartstochtelijk, niet luisterende naar waar schuwingen om toch voorzichtig te zijn, omdat je toch maar niet weten konHij riep al vanaf een afstand, en ja hoor, Leo herkende onmiddellijk die stem, wierp zich met net zoveel hartstocht tegen de tralies en jankte, jankte Toen de baas de deur van de kooi ontsloot, om helsden man en tijger elkaar dol van vreugde. Leo liep dadelijk mak en blij met de baas mee, en heeft nooit enig kwaad gedaan. Is 't niet ontroerend? Is 't niet beklagenswaardig dat dieren gewoonlijk zo weinig begrepen worden? Nu schijnen de tijgers van Java en Sumatra van een goedaardig soort te zijn, dat is waar. Over hun neven in Bengalen en Indo-China hoort men inder daad andere verhalen. E. VAN LOON nooit meer zien. Op 9 juni a.s. zal de heer J. C. Hazewinkel een lezing met lichtbeelden houden voor de Stichting „Tong Tong" Amsterdam. Aanvang 20 uur, in het Foresterhuis, Sarphati- straat 810, bij het Frederiksplein, Amsterdam. Kaarten zijn verkrijgbaar a 0,50 bij de Secreta resse der Stichting Joh. Verhulststr. 107 a bv, Amsterdam-Zuid. Programma: Voor de Pauze: De Koeboes, de kinderen van de rimba. Na de pauze: De Tijgers (levensgewoonten, jacht, folklore, en enkele persoonlijke ervaringen met man-eaters). Wij hebben zo vaak Nederlandse en buitenlandse temmers van roofdieren gezien in levende lijve of af gebeeld in tijdschriften en couranten. Wenu. hier nu eens een ouderwetse „Indische temmer met zijn drie prachtige tijgers, imposante dieren zoals trouwens ook de temmer er mag wezen, met zijn al even imposante snorren, zijn gebatikte broek en witte kabaai. Hij schijnt goede maatjes te zijn met zijn roof katten, getuige zijn gemoedelijke zittende houding, ook al houdt hij zijn lieve dieren met een zijdelingse blik in de gaten.

Tong Tong | 1960 | | pagina 9