BOGOR THE BLUE DIAMONDS MUSIC MAKES ME Gewaardeerd door vele ouderen en het idool van tienduizenden teenagers; v.l.n.r. Riem de Wolff. Dick Messchaert en Ruud de Wolff, tezamen: THE BLUE DIAMONDS In hun geriefelijke huiskamer in Driebergen word ik gastvrij ontvangen door de ^eer en mevrouw Dc Wolff. Na de begroeting komen ze binnenstappen; twee stevige vlotte knapen. Ik ken foto's. Ja, dat zijn ze in levende lijve: The Blue Diamonds! Dat wil zeggen het zijn Ruud en Riem de Wolff, de „third man" Dick Messchaert is jammer genoeg verhinderd. Deze drie Indische jongens vormen het ensemble dat in ongelooflijk korte tijd als een raket omhoog is geschoten in de ijle sferen van de amusementsmuziek. Met hun zang hebben zij kans gezien tienduizenden teenagers in dweepzieke ver voering te brengen. Het is een heel apart soort muziek die de teenager aanspreekt. Het ritme is uitgesproken dynamisch; het onderstreept en verdoezelt tegelijkertijd veel bravour, halve zekerheden, quasi geblaseerdheid, een beetje eenzaamheid, een tikkeltje weemoed. Voor vele ouderen is deze muziek zonder meer onverteerbaar. Toch zou het goed zijn als wij er meer open voor konden staan; in sterk geconcen treerde melodieuze vorm is het de hartekreet van de jeugd. Een bekende uiting heet Rock and Roll. Vloeiender, liefelijker met een sterke inslag van „ballad" en „western", en de straffe „beat van de Rock is de Country-stijl. Het is de stijl die de Everley Brothers in Amerika en elders beroemd maakte en het is dit genre dat The Blue Diamonds in Holland aan de top bracht. Van west naar oost en van noord tot zuid hebben ze het land doorkruist en overal hadden zij een denderend succes. Ze hebben het zelf nooit kunnen dromen. Ruud en Dick zijn achttien jaar oud, Riem is zestien. Goed tien jaar geleden waren ze nog in Indië; de broers in Batavia, Dick in Bandjermasin. Pas hier in Hol land hebben zij elkaar leren kennen; ze zaten op de zelfde school en vonden elkaar al gauw in de mu ziek. In het begin waren het Hawaiian-liedjes; later wierpen ze zich met veel élan op de Rock and Roll. Tot ze op een goede dag de Everley Brothers hoorden. Toen was de zaak bekeken; ze gingen het zelf proberen en ziet de Country-music scheen speciaal voor hen gemaakt te zijn! Ze werden „ont dekt" door een buurman die hun eerste optreden in het openbaar mogelijk maakte. Het sloeg al da delijk in en het duurde dan ook niet lang of ze werden in oktober van het vorige jaar benaderd door een „scout" van de N.V. „Phonogram". Een auditie volgde en voor de jongens het goed wisten was de eerste plaat „Till I kissed you" al geperst. En nu na een half jaar zijn het er al vier! Hun po pulariteit steeg met sprongen. De fan-mail bedraagt een honderd brieven per dag; op het ogenblik zitten ze nog met vierduizend onbeantwoorde brieven! In Amsterdam werd een grammofoonplatenzaak compleet belegerd toen zij er persoonlijk waren om handtekeningen uit te delen; ongelukken bleven niet uit en de politie moest er aan te pas komen. Op de AVRO-landdag, 26 mei j.l„ was men genoodzaakt jongelui uit de nok van een grote tent te ver wijderen omdat het gevaar voor instorten niet denk beeldig was; The Blue Diamonds stonden name lijk op het programma! De handtekeningen die ze hebben moeten zetten zijn niet meer te tellen. Re porters van allerhande tijdschriften kloppen aan voor een interview. De stroom is niet meer te stui ten! Wat is het eigenlijk dat deze heel gewone Indische jongelui in zo'n verbijsterend snel tempo in de pu bliciteit heeft geplaatst? Het is moeilijk te zeggen. Zij kunnen geen noot lezen; het guitaarspel hebben Riem en Ruud zichzelf bijgebracht. Overigens heb ben zij hierbij veel steun gehad van hun vader. Deze gepensionneerd hoofdwerktuigkundige bij de K.P.M. deed in zijn KWS-tijd dapper mee in het schoolbandje; Bertie van der Sprong leerde hem niet alleen wiskunde maar ook banjo en guitaar! Dick Messchaert heeft nooit les gehad in het han teren van de drumsticks. Ik geloof dat wij het niet ver hoeven te zoeken. Het is pure, aangeboren muzikaliteit die hen de door zovelen begeerde (en meestal moeizaam ver kregen) roem heeft gebracht. Daarom zijn ze er zelf een beetje beduusd van; ze vinden het vanzelfspre kend dat je juist zó zingt en speelt en niet anders. Gelukkig blijven ze er alle drie beïnvloed door verstandige ouders nogal nuchter onder. Ze nemen hun studie serieus. Na de Mulo willen Ruud en Dick reclametekenaar worden en Riem kiest de binnenhuisarchitectuur. Het stormachtige succes heeft ook het echtpaar De Wolff een beetje overvallen en baart hen wel eens zorgen. Met het stijgen van de roem komt ook de keiharde zakelijkheid om de hoek kijken! Net zo min als U en ik weten zij de weg langs de kronkel paden van de big business. Denk niet dat de jongelui nu schatrijk zijn; integendeel de gages die ze toucheren staan in geen enkele verhouding tot hun faam! En dan zijn er altijd lieden, die op een zacht uitgedrukt onelegante manier grof geld trachten te maken van het goede vertrouwen, de bescheidenheid en argeloosheid van Indische men sen. Voor deze praktijken bestaat één goed Hol lands woord; nep! En zo zijn er meer vervelende dingen, zoals het meningsverschil tussen Warner Bros (Everley Ik houd van deze stad. Ze zou een vrouw kunnen zijn waar ik op aparte wijze van zou houden. Ze is niet mooi. Kijk maar: haar haren zijn on gekamd, want in deze stad staan vele lelijke bomen die er ook slordig uitzien en knoestig met harde vruchten: kanarie. Ook heeft ze vuil haar, want de vogels die vaak in deze bomen huizen blekoks worden ze door de mensen genoemd werpen vuil af, dat licht afsteekt tegen de donkere bladeren en stammen. Haar gelaat is onregelmatig, kantig met diepe deu ken en groffe bulten, zoals Kedong Halang en Em- pang en Panaragan. In heel oude tijden moet ze eens veel verdriet heb ben gehad, want haar tranen hebben diepe litte kens op haar gelaat achtergelaten. Veel later heb ben mensenhanden over deze littekens bruggen moeten slaan: Djembatan Merah en de brug bij Sempoer en beneden Pasar Bogor. Ook haar huid is niet mooi. Misschien wel op het eerste gezicht. Maar vlak onder de huid liggen grote stenen, zoals het goed te merken is op het sportveld van Sem poer waar het altijd nog onmogelijk voetballen is. Toch heeft haar huid een bepaalde bekoring die knappe mannen er toe hadden gebracht haar de schoonste tuin van de tropen te schenken. Aan haar neus zie je dat ze al op leeftijd is. Haar neus: dat is het station. Ze ademt alleen anders dan alle andere vrouwen: eerst uit, dan in. Dat komt omdat haar longen zoveel frisser zijn. Als ze uitademt 's ochtends gaan vele Bogorianen met de eerste trein naar Djakarta om s avonds moe met de laatste trein weer terug te komen. Dan ademt ze in. Alleen haar hals is mooi: lang en recht als Pa- baton met een grote witte sierspeld aan het einde. Ook haar karakter is goed, want er gaan veel meer goede mensen dood dan slechte, omdat er van de eerste ook veel meer zijn. Tegenover enkele ru ziemakers staan vele eenvoudige, eerlijke en harte lijke mensen bij wie het heerlijk toeven is. Misschien is haar karakter wat gesloten, want vele doorgaan de reizigers ontgaat haar persoon. Als de regen haar schoon gewassen heeft, is ze van de meest opwindende schoonheid. Ik vermoed dat er ook een afspraak tussen haar en de regen bestaat: ze ontmoeten elkaar heel vaak. Ik heb echter nooit in haar ogen kunnen kijken. Die zijn altijd gesloten en toegedekt met lange roerloze wimpers. Ik heb haar nooit willen storen: ze is mij zo lief genoeg. Op enige afstand boven haar staat haar waker: de Salak. De vier knokkels van de vuist kan je altijd zien. Een vuist die het vuur en de lava zal gebruiken als het om De Vrouwe zal gaan. En daarom blijf ik ook nu nog aan haar denken. Aan haar: de stad die Bogor heet. AMI EMANUEL Brothers) en Phonogram over een van de laatste opnamen. Concurrentie-nijd? De jongens zelf hebben er overigens geen last van. En lang niet alle teenagers zijn op hun hand, een flink aantal prefereert de Everleys. Zij beschuldi gen The Blue Diamonds van plagiaat en gebrek aan originaliteit. Ik denk dat ze de plank misslaan; ik ben er zeker van dat Riem, Ruud en Dick het ver wijt overtuigend zullen weerleggen! Hoe het zij, al die kleine onaangenaamheden zijn de keerzijde van een fantastische populariteit. Want die is er toch maar en die groeit, en groeit, en groeit! Ach, waarom zouden wij er zoveel over praten; muziek is er nog altijd om beluisterd te worden. Overtuigt U zelf! Wat zegt U? Hebt U ze nog nooit gezien of gehoord? Dan moet U betoel- betoel naar de Haagse Dierentuin. Zondagmiddag 3 juli a.s. treden zij daar op. En geeft Uw oren en ogen de kostmaar houdt U vast, want de ova ties zullen de zaal doen daveren! MAUS

Tong Tong | 1960 | | pagina 10