N ASSI-RUBRIEK RADIO BOLLAND MOTORBOOT RACES IN MEERZICHT (pervolg op pag. 4) (Advertentie) Wij beginnen deze tweede NASSI-rubriek met de ontboezemingen van twee vrouwen, die bijna da gelijks geconfronteerd worden met de misère van onze spijtoptanten in Indonesië. De eerste geeft de volgende bewogen bekentenis: „Ik moet bekennen dat ik vrij onverschillig stond t.o.v. „het-geval-van-die-spijtoptanten" (net als hon derden van U er op het ogenblik nóg tegenover staan, lezers en lezeressen!) „Maar, net als bij mij, zouden Uw gedachten stante pede veranderen bij het lezen van 2 of 3 uit de honderden brieven van spijtoptanten die wij lazen. Honderden brieven van/over onze om hulp schreeuwende stamgenoten (INDO'S, net alsU,mijn heer, net als U en uw kinderen, mevrouw) in In donesië. Deze brieven lopen over van ELLENDE Ik zou U wat graag op het primitief NASSI-kan- toortje inzage willen geven van de brief van de fam. S. te B. die met 5 kinderen in één bovenka mertje gedoemd zijn te slapen, koken, eten, was sen, etc. Door „inkwartiering" van 40 Indonesische studenten hebben de moeilijkheden zich nog méér opgestapeld. De kinderen zien de tuin slechts uit het raam van hun bovenkamertje en hebben in het land van zon neschijn gebrek aan zon zijn ondervoed en be neden gewicht. Het oudste kind kon als het regen de niet naar school omdat ze geen verschoning meer had. De moeder die met haar 28 jaar in de bloei van haar leven zou moeten zijn, is grijs en zenuw- ziek. Dan de brief van een spijtoptant, die naast haar eigen moeilijkheden vertelt over onze mensen, die bedelend haar huis voorbij trekken. Vele van deze hebben „een dak boven hun hoofd" de bruggen, welke tenminste bescherming bieden tegen stekende zon of stromende regen. Zij vertelt van de bede laar met blauwe ogen en blond haar in zijn (eens zo keurig) KNIL-uniform, dat flardend om zijn mager lijf gedragen wordt. Als zij hem naar ver mogen voedsel en geld geeft is slechts „dank U wat over zijn lippen komt en in zijn vertrekkend figuur ontdekt ze brekende trots. Dit zijn slechts 2 „gevallen-van-die-spijtoptanten lezers en lezeressen. Wat weten we van die duizenden die niet van zich kunnen laten horen. U heeft een oorlog meegemaakt verloren wat LI beminde u was wanhopig en u heeft gevloekt of uw handen gevouwen en gesméékt om uit komst. Of weet U niet meer? Nu U „binnen" bent, Uw dagelijks brood geniet, een eigen veilige tempat bezit? Herken toch deze wanhoopskreten van onze men sen als Uwe eigen die U (Goddank) achter de rug hebt. Wij kunnen niet genoeg daadwerkelijke steun verlenen. U kent immers ons gironummer 8118 (Ln. v. Meerdervoort 1580 Den Haag). Wij kunnen niet genoeg onze handen vouwen voor onze stamge noten, onze arme, arme, bedelende, hongerende zie ke en wanhopige SPIJToptanten. De tweede vrouw lucht haar hart onder de titel „Mogen wij vergeten?" en schrijft: „Mogen wij ver geten al die Indo-Europeanen, die ons Nederlanders in de bezettingsjaren geholpen hebben, die mensen, die honderden vaak in bange uren tot steun zijn geweest. B.v. de cipiers die vele Europese kop stukken briefjes hebben gebracht van hun vrouwen in de gevangenissen, die meegeholpen hebben met het smokkelen van medicijnen en eten in de kam pen. Waren dit niet allemaal Indo-Europeanen, die buiten de kampen konden blijven omdat ze een don kere huidskleur hadden, omdat ze een Indonesische moeder hadden. Dan de jongens, die toentertijd jongens waren van 15-25 jaar, die het vertikten om voor de Jap te werken omdat ze veel te veel voel den voor de Nederlanders om ze in wat dan ook af te vallen en in dienst te gaan bij de Jap, al hadden ze dan nog zoveel honger. Deze kinderen werden opgepakt en in gevangenissen gestopt waar ze wer den uitgehongerd en op zeer jeugdige leeftijd voor de Nederlandse zaak omkwamen onder de meest el lendige omstandigheden. Indo-Europese vrouwen die als Indonesische verkleed honderden Europea nen geholpen hebben aan eten en medicijnen. De Ambonezen en Menadonezen, die nog in dienst wa ren bij de Jappen als b.v. belastingambtenaren, die menige peranakan-blanda die nog buiten het kamp was hielpen om zijn grote belastingschuld aan de Jsp op soepele manier af te doen. Alle Indo-Euro peanen, die honderden families hebben geholpen hun bezittingen te bewaren toen die opgesloten in de kampen waren. Alle Indo-Europeanen die jaren lang in dienst zijn geweest bij grote maatschappijen en daar vele baantjes hebben gehad die tot de bloei van vele grote bedrijven hebben meegewerkt. Kleine luiden maar, die er ook moesten zijn omdat ze juist zo goed met de bevolking konden omgaan en hun taal spraken. In de cultures de tuinemployé's, in de fabrieken de mensen die vaak op zeer verantwoor delijke posten stonden in de fabrieken s nachts als de Europese baas sliep en er controle moest zijn op belangrijk werk. Vele van deze mensen zijn nu nog in Indonesië, om dat ze hier in Holland geen binding hadden: alleen hun Hollandse naam verraadt dat ze in het ver leden een Hollandse vader hebben gehad en daar om zijn het nu uitgestotenen geworden en kunnen ze in het land, waar ze werden geboren, niet meer leven. Vele van deze mensen lijden nu honger en zijn vol komen vergeten door die mensen waar ze eenmaal zo tegenop hebben gezien en waarvoor ze zo hard De 8e april 1960, werd er te „Meerzicht" aan het Sentani-meer gelegen, motorboot-races gehouden. De opbrengst hiervan zou worden bestemd voor de Spijtoptanten. Om 9 uur zou in feite worden begonnen, maar doordat er een aanvaring plaats vond, werd het wat later. Meerzicht is in één van de vele inhammen van het Sentani-meer gelegen. Zij ligt plm. 25 km. van Hol- landia en plm 12 km van Airstrip-Sentani. Bij uit stek geschikt voor dergelijke races en ook water skiën waar ook veel aan gedaan wordt. Er werden door plm. 12 boten meegedaan waaron der hydroplanes, Utilities en run-abouts. De buiten boord-motoren bestonden uit Evinrude s, Mercury s en een Johnson. De p.k.'s varieeren van 30 tot en met de 40. De Blauwe Wimpel met erin geborduurd „S.H.W. 1960 Spijtoptanten", werd gewonnen door de heer Gerlach, met zijn Hydroplane „Mirage" en 30 pk Mercury-motor. De rode wisseltrofee is uitgereikt aan de behendig ste coureur, de heer Feitsema, met zijn Hydro plane en 35 p.k. Evinrude. De handicap-race werd gewonnen door de heer Goldman, met zijn utility en 35 p.k. Evinrude. Dit zijn drie van de zes gespeelde wedstrijden. Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG Het goede adres voor Cowboy- Krontjong- TOPPERS Amerikaanse Tevens hét adres voor RADIO en TELEVISIE Het entree was 1.50 per persoon en men kon er een programma krijgen voor 0.50. De animo was niet zo bijzonder. Veel minder als men verwacht had. Om 13 uur was dit bijzondere waterfeest geëindigd. Het bedrag dat opgehaald was, werd na aftrek van alle onkosten op plm. ƒ400.— geraamd. ADAM BOYD hebben gewerkt in de goede jaren. Hebben niet vele Nederlanders hun leven te danken aan Indo- Europeanen?" Tot zover deze vrouwelijke uit het hart komende ontboezeming. Het meest tragische is dat de kinderen zulke schul deloze slachtoffers worden van de spijtoptanten misère. Dit springt o.a. weer sterk naar voren uit de volgende alinea's die wij aanhalen uit een visum- aanvrage. Daarin schrijft de vader: „Dat het uitzicht, bij een langer verblijf in Indone sië zijn kinderen van Nederlands onderwijs ver stoken te zien, hem des te meer heeft aangegrepen, daar zijn oudste kind thans reeds in de zesde klas se zit en dit jaar nog voortgezette studie van node heeft: dat zijn dochter, thans 12 jaar oud, nu reeds in het openbaar enige mate van overlast van de zijde van de opgeschoten Indonesische mannelijke jeugd moet ondervinden doch dat met het toenemen harer leeftijd, deze overlast met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal culmineren tot da den van ongewenste aard; dat overigens zijn kinderen, die op één na allen een lichte huids- en haarkleur hebben, alsmede van wege hun europees voorkomen, ondanks hun Indo nesische nationaliteit door het overgrote deel der Indonesische bevolking als Nederlandse kinderen worden beschouwd en als zodanig zullen blijven worden behandeld, hetgeen in verband met de mo gelijk nog groter wordende geschillen tussen Indone sië en Nederland in de naaste toekomst zou kunnen leiden tot onaangename konsekwenties, waartegen hij geheel machteloos zou komen te staan Wanneer men deze navrante fragmenten leest van het menselijk drama der spijtoptanten, dan vraagt men zich af welke „ergere" dingen er nog moeten gebeuren alvorens deze minister van Justitie die toch van Christelijke huize is op royale wijze de helpende hand uitstrekt naar onze in nood ver kerende stamgenoten in Indonesië. En mochten die ergere dingen onverhoopt toch gebeuren, dan is het wellicht te laat durft deze regering die ver antwoordelijkheid te dragen? Zo ergens dan is er hier periculum in mora! Intussen gaat Nassi voort met zijn werk t.b.v. de spijtoptanten. Hoogtepunten van zijn activiteit wa ren in de afgelopen weken de verspreiding in dui zenden exemplaren van de lang verbeide brochure en de persconferentie op 27 mei. In de brochure doet het Nassi-comité een dringend beroep op het Nederlandse volk om de hulp aan de spijtoptanten te zien als een ereplicht, waaraan we ons niet kun nen en mogen onttrekken. Tijdens de persconferen tie zeide Prof. Lemaire, voorzitter van het Nassi- comité: „De kern van de zaak is dat het probleem der spijtoptanten niet benaderd moet worden van een standpunt van medelijden; het uitgangspunt is verhevener: het gaat hier om de morele plicht om dit probleem op te lossen. Staatsrechtelijk is dit niet te motiveren, doch dit kan wel vanuit het oog punt van de staatsrechtelijke ethiek." Tijdens de persconferentie deed via een geluids band een sociaal werkster aan de hand van jaren lange ervaring op Java een bewogen relaas van de benarde omstandigheden, waaronder de spijtoptan ten in Indonesië moeten leven. Op de aanwezige journalisten zal dit ongetwijfeld indruk hebben ge maakt. In het kader der propaganda-uitbreiding wordt thans gewerkt aan de oprichting van plaatselijke Nassi-comités, waarbij wordt aangesloten op reeds bestaande spontane acties in deze richting. In Gro ningen kwam zo'n plaatselijk comité reeds tot stand.

Tong Tong | 1960 | | pagina 3