Zoek ze onder de topi of koepiah lothar erlanger BIJSTAND-3 IN GEZONDEN MEDEDELING We kregen een verzoek om het adres te plaatsen van een Amerikaan, lid van een penclub, die qraaq in correspondentie wil treden met mensen uit Holland. Volgens hem zijn er veel Amerikanen die dit willen. Misschien is dit iets voor mensen die willen emigreren? Het adres is: 121 East Vine Street Mount Vernon OHIO, U.S.A. Neen, lieve lezeres en beste lezer, ik bedoel niet de beestjes, die zo vlot een welige haardos mitsgaders de hoofdhuid tot hun speelweide maken. Het gaat hier wel om fauna maar dan van een aange name soort. Zondagmorgen aan de Rotterdamkade te lan- dioeng Perak (Soerabaja-haven). Het majestueuze mailschip „Dempo" lag afgemeerd. Het was er druk op de kade van scheepvaartmensen, afhalers en andere belangstellenden. In de ruime hangar stond een legertje douane-ambtenaren klaar om zo dadelijk vastberaden hun fiscale plicht te doen. Schrijver dezes was chef van de passagiersbehan- De visitatie der bagage van de klasse-passagiers verliep als gewoonlijk vlot. Nu waren de hutjongens aan de beurt. U weet misschien, dat deze boys gedurende de ligtijd van het schip te Soerabaja naar hun haardsteden op Madoera uitzwermen. De knapen hebben van alles bij zich: huishoude lijke artikelen, snoepgoed, prullaria enz. enz. om hun familieleden te verrassen. Terwijl de verifi cateurs druk bezig waren met het onderzoek der talloze dozen, pakjes en handkoffertjes, ging ik langs de kade een ronde maken. Met argusogen rondziende ontdekte ik op het open terrein tus sen twee opslaglokalen een aantal vogelkooitjes slordig op een hoop gesmeten en alle leeg. Dit wek te mijn argwaan. In die tijd lag op kanarievogels een hoog recht 3,— per stuk 50 opcenten). Toen ik in de loods terugkwam waren mijn man netjes klaar met de bagage, maar niemand had een kanarie gezien. Bij navraag ontkenden de Ma- doerezen stijf en strak vogels bij zich te hebben of iets van de kooitjes af te weten. Ik liet ze toen in het „zweethokje" (een afgesloten loodsgedeelte voor lijfsvisitatie) aantreden. Nauwkeurig onder zoek aan de lijve van hals tot hiel leverde niets op. Ik keek eens naar de onbewogen bronzen tronies en speelde mijn laatste troef uit: „Alle hoofddek sels af!" En jawel hoor, er was opeens een wild gefladder van tientallen kanariepietjes. De meesten, bedwelmd door een te lang verblijf in de benauwde ruimte onder de hoofddeksels, vielen op de vloer, hevig naar adem snakkend. Het zweetkamertje was in een volière getransformeerd. We telden ruim vijf- tiq stuks gevederde zangertjes. De hutjongens keken als betrapte schooljongens. Ik bracht hen onder het oog, dat ik deze keer qenade voor recht zou laten gelden. Ze moesten echter het hart niet hebben dit grapje te herhalen, want dan zouden ze van een zeer koude kermis thuiskomen. Verlegen beloofden ze beterschap, betaalden spor tief de verschuldigde „bea" en wandelden opge lucht naar de bootjes, die hun naar de overwal zouden brengen. A. J. C. H. ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Nw. Zeeland, Australië. Zd. Afrika, Bmztllë Per Luchtpost! 30,Per Zeepost! 12 Nw. Guinea, Canada, U.S.A.; Per Luchtpost! 24,—. Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost! 18,—. Per Zceposti 12,-, West Europese Landen; Per Luchtpost! 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Seur Zimmer. 1 Richvlewside Road, Westoo Ontario, Canada. (V«rvolg N»ssl-Rubrielc) Verder staan op het lijstje: Leeuwarden, Assen, Emmen, Zwolle, Deventer, Enschede, Arnhem, Nij megen, Roermond, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg, Breda, Rozendaal, Vlissingen, Utrecht, Hilversum, Amersfoort, Amsterdam, Haar lem, Leiden, Delft, en Rotterdam. Personen, die op of buiten deze plaatsen willen medewerken aan de oprichting van Nassi-comité's, gelieven zich te richten tot het Nassisecretariaat, Prins Maurits- laan 36, Den Haag. De taak der plaatselijke comi- té's zou kunnen bestaan in het voeren van propa- qande, beleggen van spreekbeurten, organiseren van avonden, t.b.v. de spijtoptanten, houden van col lectes enz. Tot slot van deze Nassi-rubriek een aanbieding van Hein Buitenweg, een der oprichters van Nassi-, schriiver van ZWERFTOCHTEN DOOR JAVA, OMONG KOSONG, OMONG KOSONG LAGI en JAVA: DROOM EN HERINNERING, die zich qaarne belangeloos beschikbaar stelt voor het hou den van een causerie met lichtbeelden over zijn laatste boek (waarvan dezer dagen de tweede druk verschijnt) ten bate van de spijtoptanten. Een projectie-toestel voor een niet al te grote zaal ca. 200 personen —wordt meegebracht (220 volt). Voor een projectiescherm van ca. 2,5 x 2,5 meter dient plaatselijk te worden gezorgd. Entree: door aanvragende instantie naar plaatselijke omstandig heden te stellen op minimum 1,Recette na aftrek van te vergoeden reis- en waar nodig verblijfkosten wordt gestort op giro 8118 van Nassi-comité. Desgewenst kan door een der be stuursleden van Nassi een korte inleiding worden gehouden over de nood der spijtoptanten. Aanvragen zijn te richten aan reeds genoemd Nassi-secreta- riaat Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Plaatse lijke Comité s: benut deze gelegenheid tot het be leggen van een interessante propaganda-avond. WANG BOLONG Ik was menagemeester bij het Subs: Kader te Ba tavia en omdat ik de meeste tijd had moest ik iede re vrijdag voor de administratie geld wisselen om de volgende dag soldij uit te kunnen betalen. Ik bracht dan in de regel een of twee zakken stui vertjes mee. (Voor degenen die het niet meer we ten, in die stuivers zat in het midden een gaatje) Op een keer, dat dit weer was gebeurd, moest de ordonnans de stuivers op hoopjes van 20 leggen en daar dan een touwtje doorrijgen. Dan zou het geld vlugger en makkelijker geteld kunnen worden bij de uitbetaling. De ordonnans was ijverig bezig met dit werk, toen ik bij hem kwam staan en zei: „Dat is me ook een rot baantje, waarom maak je die hoopjes niet wat qroter, dan gaat het immers veel vlugger Hij krabde zich eens achter zijn oren en zijn ge zicht klaarde helemaal op. „Ja, dat is waar glun derde hij en begon lukraak de stuivertjes aan het touwtje te rijgen. Toen hij klaar was meldde hij het aan de admini strateur. Ik had gedacht, dat de stip, die hoop stui vertjes meteen weer in de zakken zou doen, maar nee hoor, hij ging ze tellen, d.w.z. het aantal touw tjes en kwam zodoende negen gulden tekort. Onze ordonnans schrok zich ongelukkig en zocht overal op de grond of ze niet gevallen waren. Hij kon natuurlijk niets vinden. Nu ging de Luit zich er mee bemoeien. Telde de touwtjes na en kwam ook negen gulden te kort. „Waren de zakken wel goed verzegeld? vroeg hij mij. „Jawel Luit' Hij stond nog even te piekeren en begon toen de stuivers afzonderlijk te tellen. „Geen wonder riep hij opeens uit, „Hier zitten 27 stuivers aan een touwtje" De ordonnans, die moest verklaren hoe dat kwam, vertelde dat ik had gezegd, dat hij vlug ger op zou schieten als hij meer stuivers aan het touwtje reeg. Ik moest voortaan in de keuken zitten om mijn schrijfwerk te doen, als de ordonnans weer een rot- baantje kreeg op te knappen. Ik hoop, dat de administrateur, die nu ook in Holland zit, dit verhaal uit de goede oude Knil- tijd ook zal lezen. ]EKA Van 4 juni-16 juli 1960 wordt in ons land een grote nationale loterij gehouden ten gunste van ..Het Ko ningin Juliana Fonds" en „Het Prins Bernhard Fonds". De opbrengst van deze grote geldinzame ling wordt onder meer aangewend ten behoeve van de Bejaardenzorg en Jeugdzorg. Voor deze aktie, die men dient te zien als een moderne controleerbare collecte is de loterijvorm gekozen. Loten a ƒ1,— per stuk in 5 kleuren zijn op duizenden verkoopadressen verkrijgbaar. 250.000,aan belastingvrije prijzen, waaronder 5 woonhuizen a 25.000,per stuk zijn in de aktie opgenomen. Door middel van een speciale ra dio-uitzending zullen reeds dato 16 juli hooiopnj - zen bekend worden gemaakt. De vorige twee Bij- stand-akties bleken vóór de gestelde tijd te zijn uit verkocht. Daarom wordt geadviseerd het kopen van loten vooral niet uit te stellen. Mocht men door welke omstandigheden ook, geen loten op verkoop adressen kunnen kopen, dan kan men gebruik ma ken van postrekening nr. 5 ten name van Bijstand- Rotterdam. De Minister van Justitie verleende dato 26 februari 1960 onder nummer LO 570/141/430 vergunning voor het houden van deze loterij.

Tong Tong | 1960 | | pagina 4