NASSI-RUBRIEK NASSI- LEPELTJES 4 GROEP INDISCHE FOTO'S VAN TEMPO DOELOE SPIJTOPTANT INGEZONDEN Kwartaal-Abonnees Vergeet U Ï\IET te gireren? 6685 NASSI-ACTIVITEITEN Veel Nassi-activiteiten vallen te melden in de afge lopen veertien dagen. Het grote nieuws komt van Groningen, waar het pas opgerichte zeer ac tieve plaatselijk Nassi- comité een grootscheepse actie op touw zet met muziekcorpsen door de stad, waarmee men hoopt 25000 adhesiebetuigingen te kunnen verzamelen. Op een koempoelan in Losser werd 100,bijeen gebracht. Een Nassi-avond in Helmond bracht 300,op. Een cabaret-avond in het Minerva- paviljoen in Amsterdam, georganiseerd door leer lingen van het Vossius-Gymnasium bracht 320, in het Nassi-laadje. Een andere propaganda- avond in Amsterdam in gebouw Marcanti leverde niet minder dan 2000,op. Verder waren er geanimeerde Nassi-avonden in Leeuwarden en Heerlen, waar respectievelijk de Comité-leden Stolk en Haring een inleiding over spijtoptanten hielden. Verder komen de plaatselijke Nassi-comi- tè's in Zwolle, Eindhoven en Rotterdam op gang; overal dus verheugende toenemende belangstelling voor het Nassi-streven. ADHESIEBETUIGINGEN Het aantal individuele adhesie-betuigingen pas seert de 2000, waarbij nog moeten worden opge teld de 85.500 leden van de Christelijke Vrouwen- Bond en de leden van de Indische Pensioenbond, het Algemeen Nederlands Verbond, de Theolo gische Vereniging, de Stichting Pelita, de Lande lijke Stichting Kath. Gerepatrieerden Zorg, de Ver. van Vrouwelijke Studenten aan de Vrije Uni versiteit, de Ver. van Ingenieurs en Gegradueerde Ambtenaren bij de S.S. in Ned. Indië. Van de grote bedrijven noemen we o.a. Albert Heyn, voorts verschillende Boerenleenbanken. PASAR MALAM Op de Pasar-Malam in de Haagse Dierentuin was Nassi vertegenwoordigd met een propaganda- stand en een Verkoop-Toko, die veel belangstel ling trokken. In de stand werden brochures en ad- hesie-kaarten uitgedeeld en lepeltjes, terra-cottas en lucifers-etiketten met Nassi-embleem verkocht. In de volgende Tong-Tong komen we daarop nog terug: dit nummer bevat al een afzonderlijke aankondiging voor de belangstelling van de lepel tjes, die veel aftrek vonden op de Pasar-Malam. Een nieuw propagandamiddel voor de Nassi-afde- lingen! In de Dierentuin kregen wij nog een aan bieding van de heer Visser, leider van de bekende muziek- en dansvereniging T.O.V.O. om door het hele land te beginnen met Haarlem op 13 augus tus avonden te organiseren ten bate van Nassi, welk aanbod natuurlijk dankbaar werd aanvaard. Organisatoren van NASSI-feestavo rden kunnen zich opgeven bij Nassi-secretariaat, Den Haag. MEDELEVEN Een andere reden tot dankbaarheid leverde ons een toegezonden brief, waarin zelfs een Indone sische vrouw haar medeleven met onze spijtoptan ten betuigde in de volgende bewoordingen: They still live in those horrible rooms in which Mrhardly can stand up. I have tried so hard to find a better accomodation for them. I have implored influential friends, I have begged some people from the army, I have left ABONNEMENTEN BUITENLAND Per Jaar Nw. Zeeland, Australië, Zd. Afrika, Brazil»: Per Luchtpost: 30,Per Zeepost: 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost f 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,Per Zeepost: 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer- sy, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Seur- Zlmmcr, 1 Richviewslde Road, Weston, Ontario, Canada. nothing undone to try to help them in this respect, but it seems hopeless. 3 ou know how it is in Dja karta, and since you left it has grown worse even. I would like so very much for Peggy to be able to leave that place. She has an inferiority complex which is so big that it reflects on the kids even. I myself, being a mother, feel so unhappy, realising all this, yet not to be able to help. I never stop praying for them may God help them soon they need it badly." Dit roerend medeleven van onverdachte Indone sische zijde met de misère van onze spijtoptanten is een beschamend voorbeeld voor onze eigen Nederlandse regering! Op de Pasar-Malam in de Dierentuin heeft het NASSI-comité als nieuw propaganda-middel le peltjes verkocht met een NASSI-embleem, voor stellende een helpende hand (N.A.S.S.I.) die een verdrinkende spijtoptanten-hand uit de dreigende golven trekt. Deze aardige lepeltjes, gemaakt van roestvrij staal, verpakt in een keurig doosje, zijn bijzonder ge schikt als souvenir of cadeau voor jaardagen, ver- lovings- of trouwfeesten. Zij kosten maar 1, per stuk; een tekening van zo'n lepeltje vindt U hierbij afgedrukt. Bestellingen hiervoor kunt U richten tot het NASSI-secretariaat, Prins Maurits- laan 36, den Haag. Helpt U door een flinke be stelling mee aan het succes van dit nieuwe propa ganda-middel van NASSI! Talrijke Indische mensen hebben gehoor gegeven aan mijn oproep om oude Indische foto's ter be schikking te stellen voor het door mij samen te stellen fotoboek over Tempo Doeloe (1870-1910). Ik ben daar heel dankbaar voor, ook voor de toon en de inhoud van de brieven die bijna zonder uit zondering hartelijk was en van veel belangstelling en medeleven getuigde. Zoiets stimuleert geweldig en ik heb er nu meer dan ooit zin in. Ik heb een deel van de mensen al teruggeschreven, een ander deel nog niet, omdat ik op het ogenblik als leraar midden in de eindexamens zit. Maar zeer binnenkort krijg ik tijd en dan hoort u beslist wat van me. Sommigen vooral die nogal ver van Amsterdam woonden stuurden me al foto s. Ik heb ze zorgvuldig bewaard; ik zal ze als een poesaka behandelen en ze terugsturen zodra ik een keuze heb gedaan. Maar de definitieve keuze kan ik pas maken als ik alles overzien heb en precies weet over welke foto's ik beschikken kan. Weet u wat ik mis? Foto's van bruiloften en hoe gek de combinatie ook klinkt van kerk hoven. Maar de foto's moeten wel allemaal van vóór de eerste wereldoorlog zijn en liefst uit de vorige eeuw. Alvast aan iedereen mijn hartelijke dank! E BRETON DE NIJS Stadionweg 198-11 tel. 718717 - 020 Amsterdam-Z. Toen Holland zich in een hoek liet drukken, viel ook mijn toekomst aan stukken en ik zou in het land, waar ik was geboren, tot een uitgestoten groep gaan horen. Ik kwam toen voor de keus te staan, war ga negara of anders hier vandaan. Het verlangen naar Holland was sterk, maar hier, in de tropen, had ik mijn werk, een salaris waar je goed van kon leven en wat zou Holland me kunnen geven! De regering adviseerde: .Blijf waar je bent, want dit is het land, dat je kent. Neem de nationaliteit maar aan, je hebt hier immers een goede baan." Aldus geadviseerd werd de keuze gemaakt, waarvoor je nu de zuchten slaakt, want het bleek alras, die keus was verkeerd, want ook als warga negara werd je geweerd Je liefde voor volk en het mooie land, werd genegeerd, schoof men aan de kant. Je werd door geen mens meer vertrouwd en overal als een paria beschouwd. Zodat je, uitgestoten, van alles berooid, je voelt als een wild dier, gekooid. Toekomst? Hoe kan je nog hopen, als je de kinderen in lompen ziet lopen. Scholen gesloten, overal geweerd, je geld tot de laatste cent opgeteerd. Ten einde raad denk je dan aan die oude band, met wat ze je eens leerden; het moederland. Dan schrik je als je moet constateren, als je ten einde raad gaat proberen, toch naar Holland terug te gaan, je voor bergen bezwaren komt te staan. Want eens koos je de verkeerde kant en bent nu maar een „spijtoptant" die heel geen recht heeft om te klagen, als hij om een gunst komt vragen. BLANDA Hoe men ook wil redeneren over deze personen (en hunne fouten), zoals dit door Zijne Excellentie Minister Beerman met grote (juridische) spirtvon- digheid naar voren is gebracht, één ding staat on omstotelijk vast: De spijtoptanten hebben voor de Nederlanders in de ure des gevaars in de bres gesprongen, met opoffering van hun leven d.i. het heiligste en hoogste goed, dat een mens vermag te geven. En thans: Nu deze spijtoptanten zelf in de hoogste riood verkeren en hun geschrei voor wie oren heeft om te horen duidelijk hoorbaar is, mogen en moeten de Nederlanders hun niet in de steek laten, indachtig aan de volgende tekst: (Mattheus 25. vers 45 en 46). „Voorwaar, Ik zeg U: Voorzover gij dit niet gedaan hebt aan één dezer geringsten, zo hebt gij het ook Mij niet gedaan. En dezen zullen heengaan in de eeuwige pijn, doch de rechtvaardigen in het eeuwige leven. L. K. SERSANSIE Seperti telur diudjung tanduk. Als een ei op de punt van een hoorn. Bet.: Als men in moeilijke omstandigheden is, kan een kleine fout reeds gevaarlijk zijn. Buangkan air jang keruh mengambil air jang djernih. Troebel water weggooien en schoon water halen. Bet.: Een nieuw leven beginnen.

Tong Tong | 1960 | | pagina 4