Prima recept HAINAN _J ZIJN ER OOK FOTO'S VAN U BIJ?? 10 JAAR REGIMENT VAN HEUTSZ TJ ALIE Recruut 1 2 De landstormsoldaat Br. in het burgerleven een zeer lui Mr. in de Rechten verloochende ook in de militaire dienst zijn aard niet. Hij stond voort durend op het ziekenrapport en zag daar kans iedere keer van de dokters-djawa, die bij gebrek aan een Officier van Gezondheid als zodanig dienst moesten doen, l.b.d. (lichte binnendienst) los te krijgen; met het gevolg dat hij de hele dag in de tangsi zowat niets deed, maar 's avonds prins heerlijk als de anderen tot elf uur naar moeder de vrouw ging. De kapitein, die regelmatig het zie- kenboekje controleerde, ontging dit natuurlijk niet. Dus op een voor Br. kwade dag kreeg de sergt. ma joor order Br. op het rapport te doen verschijnen. Kapitein: „Zeg, Br. ik heb gezien dat je zeer dik wijls op het ziekenrapport bent. Zonder nu direct ziek te zijn, schijn je toch een zwakke gezondheid te hebben.'' Br. die geen flauw vermoeden had waar de kapi tein heen ging en als jurist dacht, dat hem toch niet kon gebeuren, zeer gretig; „Ja, Kapitein, dat is zo!" Kapitein: „Zo, zo, ja je wist dat misschien niet, maar de compagniescommandant is de vader van de compagnie. De sergeant-majoor moet de moe der zijn, maar daar is deze te jong voor, dus moet De drukst bezochte stand op de Pasar Malam was wel die van Mevrouw Hillerström. Onz,e lezers, die de Pasar Malam niet hebben kun nen bezoeken willen we het volgende onder de aandacht brengen want het zou toch kunnen zijn. dat U dierbare foto's of albums in de kamptijd bent kwijtgeraakt? Mevrouw Hillerström heeft n.l. duizenden foto's verzameld, die in de kampen en in lege huizen wa ren achtergelaten en sinds het eind van de oorlog is ze nog steeds op zoek naar de eigenaressen resp. eigenaars hiervan. Ze doet dit geheel belangeloos, wat hier wel even naar voren gebracht mag wor den, want wie zou het merken als alles vernietigd zou worden? Als LI denkt, dat van U misschien nog albums of foto's bij kunnen zijn, belt U dan even op of schrijf een briefje (postzegel voor antwoord in sluiten). Niemand is blijder dan Mevrouw Hillerström, als er weer foto's aan de oorspronkelijke bezitter kun nen worden teruggegeven. Adres; Mevrouw M. J. Hillerström, Lübeckstraat 103, Den Haag, tel. 070-39,88.62. ik dat ook wel zijn. In die kwaliteit moet ik zorg vuldig over jullie waken, vooral ook over je ge zondheid. Ik bepaal daarom dat je 's avonds op de gewone tijden na afloop van de dienst naar de kotta kunt gaan, maar je moet bepaald veel vroeger naar bed met het oog op je zwakke ge zondheid. En aangezien in de tropen transpireren een zeer goed middel is tegen diverse kwaaltjes, moet je om negen uur precies in bed liggen onder twee dekens. Van de fourier krijg je zo dadelijk een extra deken. Fourier, schrijf op! De sergeant van de week en de wachtcommandant controleren regelmatig en dikwijls dat je je aan deze order houdt. En wees zo verstandig deze order zorgvuldig uit te voeren. Overtreding voert tot onoverzienbare gevolgen!" Br's gezicht werd wit en tweemaal zo lang; die van de sergt. majoor en de fourier liepen hoog rood aan. Het medisch advies van de compiescommandant ging als een lopend vuurtje door de kotta Kediri. Br. durfde zich de eerste dagen nergens te ver tonen en hij is nimmer meer op het ziekenrapport geweest. C. G. sc Na de Japanse inval werden in en buiten Ned. Indië vele krijgsgevangenkampen ingericht, waar van die in Birma wel de beruchtste zijn geweest. Minder bekend is dat er ook een kamp op het eiland Hainan in de Golf van Tonkin is ge weest, dat onderdak verschafte aan 500 P.O.W.- ers: 263 Australiërs en 237 Nederlanders, die van Ambon daarheen waren getransporteerd. Eerst op 27 augustus 1945 kwam voor hen de be vrijding door een groep van 9 Amerikanen, die per parachute waren geland. Ongeveer 160 K.N.I.L.-ers brachten er het leven af; de Aussies bleken de beproevingen van het kampleven nog slechter te hebben doorstaan. Ter herdenking van deze bevrijding 15 jaar gele den zijn er plannen opgevat om te komen tot een reünie. Daarom wordt aan alle ex-Hainanners ver zocht, als blijk van instemming met dit doel, zo spoedig mogelijk een briefkaart met vermelding van naam en adres te sturen aan: H. G. Bergman, Haviklaan 6, Ede-, Een anekdote over Toontje Poland Over Toontje Poland waren in het Nieuwe (ge vangen) Kamp in Tjilatjap enkele verhalen in omloop. Dat kwam doordat het oude huis aan de ingang van het kamp, waarin de Japanse wacht zat, volgens zeggen door Toontje Poland bewoond moet zijn geweest. Ook toen hij reeds een hoge rang bereikt had, zag Toontje, volgens één van die verhalen, er geen been in, de latrines van de gewone manschappen te bezoeken. Toen hij zich daar weer eens be vond, werd hij sterk getroffen door de geuren, die hem daar omwalmden en met kernachtige woorden gaf hij uiting aan zijn ontstemming hierover. Wat de stem uit het compartiment naast Toontje toen zei, is moeilijk woordelijk hier weer te geven, maar het kwam er op neer, dat van een gewoon fuselier met een inkomen van een dubbeltje per dag, bezwaarlijk kon worden verwacht, dat hij ter plaatse rozenolie zou deponeren. Op 1 juli vierde het Regiment van Heufsz zijn tienjarig bestaan. Aan de vooravond van deze jubileumviering op 30 juni bood het gemeentebe stuur van Schoonhoven het regiment een officiële ontvangst in het schilderachtige raadhuis aan, die door tal van notabelen der stad werd bijgewoond. Op de brug voor het stadhuis had zich het tam boercorps van het Regiment van Heutsz opge steld. Namens het Schoonhovens Comité van vrienden van het Regiment van Heutsz, bood bur gemeester Aten de regimentscommandant een pan tervel, een bandelier en een tambour-maitre stok aan ten behoeve van het tambourcorps. Op de foto ziet U v.l.n.r. burgemeester J. Aten op het moment dat hij de tambour-maitre stok over draagt; Kolonel F. E. Chattelin en de luit.-kol. H. C. P. Vennik, garnizoens-commandant van Schoonhoven. Voorts werd er een geldbedrag overhandigd dat gestort zal worden in het fonds waaruit de kosten van een ceremoniële tenue voor het tambourcorps zullen worden bestreden. Lezers, U weet toch nog het gironummerHet is 3 8 2 7 31. Iedere bijdrage is hartelijk welkom en ook hard nodig! Foto; Legerkoerier Sergeant tot recruut: Wat doe je Pietersen, als je op straat loopt en je komt een militaire begrafenis tegen? Recr: Nou dan ga ik gewoon in de houding staan. Srgt: Kan je dan ook buitengewoon in de houding staan? Recr: Jawel Sergeant, als ik mijn soldij moet ont vangen. JEKA Ik heb als badjingan van 18 jaar een taxichauffeur gekend, die heus ook Tjalie heette. We woonden toen in het oude Soerabaja. Ik zal zijn verhaal proberen weer te geven zoals hij het mij vertelde. Je moet weten, dat ik wel eens meereed als „ker- net". Op een zondagmorgen ontmoette ik hem en met een kwam hij met het volgende verhaal op de proppen. „Wah, Tok, jammer jij ister niet mee met mij! Je lah je rot, akoe gëgëran (herrie hebben) met blanda linggis (engelsman). Savens om één uur ik sta met mijn Morris bij Lagaaitee bij Toendjoengan en toen die fen hij komt deruit en hij gaat bij mij derin en hij sèh, „toe de harber" en ik seh „jes- seur" en ik blaas naar Tandjong Perak. Al tot daar bij de T.T.T. bar jang ister veel sien mélat-mélot (sientjes overdag djoeal roedjak, 's avonds met jurk), hij haat deruit en heef mij alleen twee dub. Tjobak, van Toendjoengan naar Perak hij betaal alleen twee dub. Ik seh tierlek: „Noseur, det is koerang" en toen hij seh: „Det is de prais, ai ol- wees pee twintig sen" en toen hij wil weh, nou, en toen ik haat deruit en ik pak mijn slinger en ik haat voor hem staan en ik seh;: „Wah even seur, as joe not wil pee vijftig sen, den ai must gif joe wan box en den wen joe ngoeling-ngoeling under main taxi ai doont noo loh!" En toen pas hij ngrajang in zijn zak en hij heef mij halve pop. Tjobak die fen!" KLEINE TOK

Tong Tong | 1960 | | pagina 12