C* w pjT IfTpS 1 2 FOTOS TONEEL De heer J. M. H. Ohl als Leo, hoofdper soon in „De Paria van Glodok" (1917). VERZEN UIT INDISCHE GEVANGENSCHAP „Eea Streep door de Zon" BOEKHANDEL PAAGMAN In de laatste TONG-TONG maakten wij U attent op Mevrouw M. J. HILLERSTRÖM» Lübeckstraat 103, Den Haag, tel. 070-39.88.62 die een groot aantal tijdens de oorlog in Indië zoekgeraakte foto's in haar bezit heeft. Om teleurstelling en onnodig geschrijf te voorko men laten wij hier nog enkele bijzonderheden vol gen: het materiaal, dat Mevr. Hillerström in haar bezit heeft omvat foto's, foto-albums, poëzie albums, negatieven en 8 en 16 mm familie films. gevonden na de Japanse bezetting te BANDOENG, BATAVIA, SOERABAIA, in verlaten huizen, goedangs (opslagplaatsen), en (vermoedelijk) in de kampen TJIDENG, TJI- HAPIT en KAREcS. De van Sumatra gekomen albums konden aan de eigenaars of hun nabestaanden teruggege ven worden. Losse kiekjes en portretten, die op Sumatra gevonden zouden kunnen zijn heeft Mevr. Hillerström evenwel niet in haar bezit. In verband met de vele feestelijkheden voor decem ber besloot de Stichting Amsterdam Tong Tong in deze maand haar activiteiten stop te zetten, om in januari dan weer bij U terug te komen. Het programma voor het volgende half jaar wordt U dan nog tijdig bekend gemaakt. Alle inlichtingen en toegangsbewijzen (ook voor verkoop): Secretariaat Johannes Verhulststraat 107a bv. Telef. 72.18.16. Public Relations W. P. WANROOY Met veel vallen en opstaan heeft ons toneelgroepje in Amsterdam zich gewaagd op de gladde planken van het toneel. Hoe weinig hebben wij ons in Indië met deze kunstuiting kunnen bezighouden: waar en wanneer hebben wij serieus op de planken van het grote toneel gestaan? Dat wreekt zich nu hier in Nederland, waar wij omringd worden door een op hoog peil staand amateur toneelleven. Wij heb ben totaal geen ervaring kunnen opdoen; geen am bities getoond ons met deze prachtige vrije-tijds- besteding bezig te houden. Gelukkig heeft ons groepje zich in 1959 actief getoond en is zij de plankenkoorts kwijt. Wij hebben verschillende ma len mogen optreden; wij hebben opbouwende kri tiek, maar ook vaak te scherpe onjuiste kritiek te verwerken gekregen. Na serieus overwegen, bestuderen en beraadsla gen hebben wij besloten om wederom een toneel stuk te brengen en wel ,,DE PARIA VAN GLO- DOK", op te voeren in januari of maart 1961. Dit stuk zal echter niet worden opgevoerd indien regisseur, spelers en critici het minder dan 90 °/0 vinden. Maar weest U ervan overtuigd, dat tijd noch moeiten gespaard zullen worden om dit per centage te bereiken. De spelers en speelsters zijn serieus geselecteerd en geïnstrueerd; alleen de kans is groot, dat wij op twee mannelijke spelers niet kunnen rekenen in verband met hun privé omstandigheden. Wie onder li wil zich hiervoor opgeven? Doch bedenkt U wel, dat geen moeite U teveel mag zijn, daarvoor is dit goede stuk te mooi om er een „spielerei" van te maken. Mocht U er echter ernstig voor voelen om hieraan mee te werken, belt U mij dan even op of komt U even langs: W. F. Wanrooy, W. Pietersestraat 3411, Amsterdam, tel. 020-80411. Hagenaars, Rotterdammers, Utrechtenaren: stuurt U Uw afgevaardigden t.z.t. naar de uitvoering; wij zullen daarna gaarne het stuk in Uw plaats komen spelen. Mag ik op U rekenen? Na het afgelopen seizoen verschillende culturele lezingen te hebben georganiseerd zet onze Stichting in het nieuwe seizoen deze veel gevraagde evenementen voort. Als eerste staat op het programma: R. NIEUWEN- HUYS (BRETON DE NIJS) op donderdag 15 sep tember a.s. aanvang 20 uur in de kleine zaal van het Minerva Paviljoen met: „PRAATJES EN PLAATJES" over de periode in Indië tot 1914. Interessante en leuke verhalen over een tijdsbestek dat enkele zich nog zullen her inneren en velen nog niet kennen. Entree 0,50. Op donderdag 6 oktober volgt, in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen een TROPENAVOND, speciaal voor de leerlingen der middelbare scholen in Amsterdam. Een bezoek aan de tentoonstelling „Nederland en de Tropen" zal de avond inleiden terwijl daarna Johan Fabri- cius en Tjalie Robinson voor wat betreft de Stich ting en de heer F. Mulder voor het Koninklijk In stituut van de Tropen, in de grote Aula van het Tropenmuseum ieder op de hem eigen wijze deze scholieren laten kennis maken met de diverse as pecten van de Tropen en Sub-tropen. Het entree voor de scholieren is gratis. Als vervolg hierop zal op 10 oktober, eveneens in de grote zaal van het Tropenmuseum en met samenwerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen een kleine manisfestatie van dans, zang en voordracht uit de tropen worden aangeboden aan de oudere garde. U zult hierover nog nader vernemen. De entreeprijs voor 10 oktober werd gesteld op ƒ1,— p.p. aanvang 20 uur. Op zaterdag 29 oktober volgt dan een groot BAL COSTUMÉ EN MASQUÉ in het Minerva Pavil joen. Op deze avond zal men speciaal het hart aan dansen kunnen ophalen van 20 uur tot 02 uur. Er worden prijzen beschikbaar gesteld voor de 2 mooiste costuums en een prijs voor het origineelste. Het is echter niet verplicht gecostumeerd te ver schijnen. Toegangsprijs 2,50, kaarten zijn reeds vanaf heden te verkrijgen op de afd. secretariaat: Joh. Verhulststraat 107a bv. Telefoon 72.18.16. Op 16 november zal dan een bizonder interessante lezing volgen van Mej. Mr. van Maarseveen, waar bij het onderwerp: „Wat denken wij van ons zelf en hoe reageren wij daarop" velen van U zal interes seren. De avond wordt gegeven in de kleine zaal van het Minerva Paviljoen, aanvang 20 uur, toe gangsprijs 0,50. Willem Brandt „een streep door de zon", een bun del gedichten, uitgegeven door „de Beuk", stich ting van ilteraire publicaties, Amsterdam. Deze verzen, die ontstonden in verschillende Ja panse gevangenissen en concentratie-kampen op Sumatra, werden alle geschreven in de jaren 1942- 1945. Het grootste deel werd reeds vijftien jaar ge leden gepubliceerd. Nederland heeft de vrijheid niet cadeau gel re gen. hier niet en zeker ook niet in Indonesië. Het Nederlandse volk heeft de zegepraal met bloed moeten betalen en die bloedprijs was zeer hoog. In verhouding tot de bevolkingscijfers waren de Nederlandse verliezen tienmaal zo hoog als die der Verenigde Staten en bedroegen ze het dubbele van de Engelse. Het aantal slachtoffers van Japans geweld in de interneringskampen voor krijgsgevangenen en bur gers in Nederlands Indië, Siam en Japan bedroeg 22.000. In augustus 1945 capituleerde Japan; juist op tijd. Wanneer het enkele maanden later gebeurd was, zouden vele kampen uitgestorven zijn geweest. Ve len, in Nederland, hebben zich dat eigenlijk nooit goed gerealiseerd. Anders dan in het vaderland waren er onder de Nederlanders in Indonesië weinig dichters. Zonder twijfel was de grootste onder hen Willem Brandt, pseudoniem van de oud-hoofdre dacteur van de Deli Courant, Wm. S. B. Klooster. Dr. E. van Viesland, die een korte inleiding bij de bundel schreef, getuigt er van: „Deze gedichten zijn tot stand gekomen uit het ongebroken ver zet van de geest tegen sadisme, honger en terreur en verder „Het verzamelen en bewaren van deze verzen bracht voor de dichter en zijn lotgenoten onmiddellijk gevaar mee, maar moet hun ook kracht en sterkte hebben gegeven en een aanspo ring het vol te houden. Zij zijn een document, een aanklacht, als men wil zelfs ook een waarschu wing; zij zijn echter tevens een dwingend noodzake lijke levensuiting gelijk elke echte poëzie die deze naam verdient. Willem Brandt tekent er bij aan: „Dat deze ge dichten nu vijftien jaar na de bevrijding in een be perkte selectie nogmaals verschijnen, geschiedt niet uit haat of bitterheid, maar uit liefde tot de vrede, in de hoop op een waardiger menselijkheid voor de toekomst." Het is goed om in onze jachtige oppervlakkige tijd in het bont en maar al te luidruchtige gewoel der werkelijkheid met zijn holle woorden en nog hol lere daden nu en dan dit mooie boekje van Willem Brandt ter hand te nemen en in een stil ogenblik te lezen over onze landgenoten in het verre In dië, van die o! zo zware jaren, want: „Het zijn vooral hun stemmen, die hier spreken, niet alleen in het leed, maar in de heilige verwachting, dat het geledene, waarbij die tallozen ten offer vielen, niet tevergeefs geweest zal zijn." G. L. TICHELMAN Prijs: f 3,90 Verkrijgbaar bij Fred. Hendriklaan 217b - Den Haag Tel. 543.700 Giro 185783

Tong Tong | 1960 | | pagina 12