i LEZERS IN HET BUITENLAND! RADIO BOLLAND WÊÊÊ^^m DIERENVRIENDEN Stuurt NU uw foto of artikeltje voor ons Kerstnummer zodat we voor het laatst van dit jaar allemaal bijeen zijn, van Hong kong tot Brazilië en van Nieuw Zeeland tot Canada! Van alle plaatsen ter wereld waar Tong-Tong gelezen wordt. NU! NU! 2 1 1 augustus 1858 - PROF. DR. CH. EIJKMAN - 5 november 1930 Zonder onze kennis van vitaminen en er zijn er heel wat zou het ons heden ten dage moeilijk vallen om goed gezond te blijven. De al lereerste die het spoor ontdekte van een van deze onontbeerlijke levensstoffen was in 1889 Dr. Ch. Eijkmann, die op dertigjarige leeftijd benoemd werd tot Directeur van het Geneeskundig Labora torium te Weltevreden. Het was hem opgevallen dat zieke kippen, die hem als proefdieren dienden hetzelfde ziektebeeld vertoonden als patiënten, die aan beri-beri leden. Dezelfde waggelende gang, een slechte eetlust en sterke vermagering. De oorzaak van een onzekere gang bij mensen was het gevolg van een ontsteking van de zenuwen die naar de beenspieren voerden. Dit was bekend. Maar zou dat ook het geval zijn bij de hoenders? Uit een uitgebreid en minutieus onderzoek bleek dat deze verwachting juist was. Het leek erop als of de kippenziekte en de beri-beri aan eenzelfde oorzaak te wijten waren. Dit was slechts een ver onderstelling, want andere afwijkingen, zoals wa terzucht en onregelmatigheden in de hartwerking, ontbraken bij de kippen. Toen ter tijde meende de commissie ingesteld om de oorzaken van beri- beri op te sporen en bestaande uit Prof. Pekel haring en Dr. Winkeler, dat deze ziekte zeer waarschijnlijk veroorzaakt werd door een bacil, evenals miltvuur, T.B.C. cholera, typhus en diph- terie. Zij meenden zelfs de verwekker in het bloed van zieke personen gevonden te hebben! Dr. Eijkman volgde deze zienswijze bij zijn proe ven, totdat hem onweerlegbaar in 1889 bleek, dat er geen sprake kon zijn van een infectie-ziekte, ver oorzaakt door een bacil of virus. In dat jaar trad nl. een zeer grote sterfte op onder zijn proefhoen- ders. Niet alleen echter onder de ingespoten kip pen, maar ook onder de niet-ingespoten controle- dieren. De sterfte, dat was nu blijkbaar wel zeker, vond dus niet zijn oorzaak in de met beri-beri smetstof inspuitingen. Min of meer verstoord over deze onverwachte gebeurtenis, daar hij nu wel nieuwe proeven moest opzetten, ging hij zich wat meer bemoeien met de voeding. Deze bestond in hoofdzaak uit de overgebleven gekookte witte rijst der patiënten uit het Militaire Hospitaal, maar daar men niet voldoende kreeg, kregen de laatste hokken rauwe ongepelde rijstkorrels. Na maandenlange nauwkeurige waarnemingen ont dekte hij dat onder de kippen die ongepelde rijst kregen de sterfte veel minder was. Hij zag in dat de sterfte een voedselstoornis was en geen gevolg van een vermeende beri-beri bacil. Zelfs bij verse witte rijst kreeg hij dezelfde uitkomsten, eveneens wanneer hij witte gekookte rijst gaf maar met een waterig papje van de zemelen. Dr. Eijkman ver moedde, dat het zilverachtige vliesje dat om de ongeslepen rijstkorrel zat, een stof bevatte die het ontstaan van beri-beri voorkwam. De proeven die de juistheid van zijn zienswijze moesten bevestigen werden genomen en daaruit kon de juistheid van zijn mening afdoende worden aan getoond. De volgende stap moest zijn het afzon deren van deze geheimzinnige stof, teneinde de ware aard en zo mogelijk de scheikundige samen stelling te bepalen. Hierin was hij niet geslaagd, toen hij voor het herstel van zijn geschokte ge zondheid zich moest inschepen voor een lang durig verblijf in Holland. De Inspecteur van de Geneeskundige Dienst Dr. A. C. Vorderman was genegen zijn onderzoekingen voort te zetten en in 1897 publiceerde hij een rapport getiteld: „Onder zoekingen van het verband tussen de aard der rijstvoeding in de gevangenissen op Java en Ma- doera en het voorkomen van beri-beri onder de geïnterneerden." De cijfers waren sprekend en bleken opnieuw een bevestiging van de theorie van Eijkman. Dat Prof. Eijkman er nog niet in geslaagd was de stof af te zonderen uit de rijstzemelen moet wellicht worden geweten aan de omstandigheid dat hij benoemd was tot Hoogleraar in de Gezondheidsleer aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, waar de nieuwe werkkring een zeer groot deel van zijn beschik bare tijd opeiste. In ieder geval werd zijn theorie bevestigd zowel door de proeven van Dr. Vorder man, als door die van Dr. Grijns, en zij brachten een hele revolutie te weeg in de voedingsleer. Ook andere plantaardige stoffen, zoals katjang hid- joe, had dezelfde beschuttende werking tegen be ri-beri, welke echter verloren ging bij langdurig verhitting tot 120° C. Ook Dr. Grijns mocht er niet in slagen deze stof af te zonderen. Eerst in 1926 gelukte dit aan de doktoren B. C. P. Jansen en W. F. Donath. Het was de Poolse geleerde Dr. C. Funk, die in 1912 voorstelde deze alsnog onbekende stoffen de naam te geven van „vitaminen" (vita leven) hetgeen internationaal werd overgenomen. Op 1 october 1923 herdacht Dr. Eijkman het feit dat hij 25 jaar geleden als professor benoemd werd en er werd toen een fonds gesticht waaruit gouden medaljes konden worden bekostigd, voorzien van zijn beeltenis, om uit te reiken aan personen die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt ten behoeve van tropische ziekten. Op zijn afscheidscollege in juli 1928 werd hij door H. M. de Koningin begiftigd met het Comman deurskruis der Orde van Oranje Nassau. Op 1 november 1929 vond hij de grootste erkenning als grondlegger van de vitaminen-leer, toen hem samen met de Engelsman Sir Frederick Gowland Hop kins, de Nobelprijs voor physiologie en medicij nen werd toegekend. Helaas heeft hij niet lang van zijn roem mogen ge niet. Op 5 november 1930 overleed hij te Utrecht. Ons past een woord van hulde en dankbaarheid voor het menslievende werk dat hij in staat was te verrichten voor de algehele mensheid, dank zij zijn doorzettingsvermogen en groot inzicht. C. H. Ik vraag me af waarom mensen er dieren opna- houden en zeggen dat ze er van houden. In een land waar sentimentele Dierendagen gehouden worden en dierenmishandeling gestraft wordt, zie je dage lijks de ergste dierenkwetlingen en beledigingen. Moddervette gedrochten, kortademig en met klau wen van nagels heten hier honden. Ik ken mensen die hun katten zoet grootbrengen met koekjes en vlaatjes en wat aardappelen in viswater of jus. Of eindeloos jaar in en uit het beest gekookte of gestoomde makreel of wijting voorzetten. Daarbij mogen zij zich beslist niet vermenigvuldigen en worden ze kort en goed gekastreerd en anders ja renlang in één kamer gehouden, waar dan ook de kattebak ergens in een hoek staat. Honden idem dito. Ik kan wel janken, net als die hond, die nóg levenslustig, nóch niet klein gekregen ONZE KINDEREN Wij wilden een fotopagina maken van onze kinderen hier in Nederland. Daartoe vragen we toto s van Uw lievelingen. Geen mooie kabinet-foto's maar van die gewone opna men in ongedwongen spel, b.v. in de sneeuw, op de schaats, op het strand of op de fiets. Liefst hadden we foto's die wc niet terug ho even geven. Mocht U evenwel een aar dige foto hebben, die LI wel terug moet hebben, zet U dit er dan uitdrukkelijk bij. We wachten met spanning. Redactie. aan z'n ketting rukt tot stikkens toe om die slome wandelstap te versnellen. Hij mag niet ruiken aan palen en niet stil staan als hij dat wil. Dan de hond voor of achter het raam die met dode on verschillige mensenogen kijkt, of zo intens dwars door je heen naar alles wat buiten is, dat je er dieptriest van wordt. Hoe kan dat, hoe kunnen ze dit negeren en denken dat met een koekje cf schouderklopje het ergste wel weer geleden is. Ik heb ook een hond willen hebben hier in Hol land, maar toen het tot mij doordrong wat een hondenleven het zou krijgen, ervan afgestapt. Trouwens het dragen van vossenvellen met poten en natuurgetrouwe kop en ogen staat niet alleen béte, het typeert de fantasieloze draagster, die zich waarschijnlijk zeer chique en apart voelt. Zou het domheid, onwetendheid of doodgewoon onver schillig egoisme zijn. Het dier is er toch voor de mens. Om opgegeten te worden, om voor hem te werken, om hem gezelschap te houden of nuttig te zijn. Ook om er mee te pronken en wedstrijden te houden met het mooiste beelderigste hondje of poesje. Misselijke troetelneigingen van ongezonde eigenaren-essen die het dier dan aan hen is over geleverd opvoeden en voeden naar hun eigen mis selijke aard. Ik snap er geen lor van, vooral om dat alles onder het mom van dierenliefde (vooral geen mishandeling) wordt getoloreerd. Immers wordt het volkomen onnatuurlijke be-mis-handelde dier ziek, of rheumatisch dan wordt het met veel misbaar naar de dierenarts gebracht, zeker nu er dierenziekenfondsen bestaan. Aandoenlijker goedkoper kan het niet. Ik haat dit soort en wens hun een hiernamaals toe met precies dezelfde kwelgeesten. Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG De nieuwste Cowboy-, Krontjong- en Luxemburg-Toppers Tevens hét dres avoor RADIO en TELEVISIE

Tong Tong | 1960 | | pagina 2