OPINIES EN OPINIES DRINGEND VERZOEK 3 DE „STAF" Schrijf voortaan bij ALLE betalingen (giro, postwissel, enz.) „Oud Abonné" als U reeds abonné bent, en „Nieuw Abonné" als U Uw eerste betaling doet. Dit betekent enorme verlichting van onze administratie. Dank U. Aangezien Tong-Tong geen gewoon blad is, maar een heel bijzonder bindmiddel van oude sobats, menen wij toch gehoor te moeten geven aan de vele verzoeken om de „staf" eens aan de lezers voor te stellen. ,,Ons kén ons", riietwaar Eerste rij v.l.n.r.: Ida van Koetsveld-Schotel, redactrice, vnl. redactie-secretaresse. Veel tact, veel ver draagzaamheid, veel geduld, veel ijver. Dan: Ellen van Dort: reportage, eindredactie. Samen met Rogier Boon (voorgrond) verantwoordelijk voor de gedaante, waarin Tong-Tong verschijnt. Laatste keuze copy, zorgvuldige balancering. illustratie, contacten met zetterij, clichéfabriek, drukker. Run run run! Midden: Tjalie. Rechts: Lies van Hek en Ang(At) van Ameyden van Duym: sinds de oprichting administratie en expeditie inschrijven en afschrijven, verhuizingen, controle abonnementen. Veel werk, veel geduld, veel nauwgezetreid. Achterste rij: irt het midden de heer Schotel, die onze advertentierubriek opbouwde tot een solide en res pectabele ..backbone" van ons blad. Links en rechts van hem de heren Hazewinkel (redactie en archief) en Aarts administratie en boekhouding), die met dat typische gevoel voor orde en discipline, alle ex- KNIL-officieren eigen, zorgen voor betrouwbare systematiek in hun werk. Uitstekend team, uitstekend teamwork! Ik maak U er op attent, dat er in Nederland een schrijnende woningnood heerst. U schijnt dat niet te beseffen. U wilt de producten van ontucht van blanken met zwarte keukenmeiden (m.a.w. de half-bloeden) die geen enkel recht hebben op een woning naar het reeds overbevolkte Nederland halen, terwijl aan de andere karit mensen met regeringssubsidie worden aangeraden om te emigreren omdat met wat goed geluk een overdekte varkensstal als woning te bemachtigen. Gelukkig is Minister Beerman zo verstandig om rekening te houden met de belangen van het Ned. Volk. Deze z.g. spijtoptanten horen hier niet en als ze geholpen moeten worden, dan moeten ze naar Nw. Guinea. Daar horen ze thuis. Als U doorgaat met deze mensen naar het overbevolkte Nederland te willen halen, loopt U vandaag of morgen kans, dat al Uw ruiten in diggelen worden gegooid door woedende woningzoekenden. V. (Origineel in ons bezit) Het is per sé niet de bedoeling met het publiceren van deze brief onnodige wrevel op te wekken. Noch geloven wij dat de mening in deze brief maatge vend geacht mag worden voor de mening van het Nederlandse volk of zelfs maar van een groot deel ervan. Aangezien zulke brieven echter symptomatisch zijn (bovenstaande brief ontving NASSI, maar ook wij ontvangen periodiek brieven van gelijke strekking), is het nodig te wijzen op de oorzaak van zulke foutieve en gevaarlijke meningen. De oorzaak: de nog steeds onvoldoende voorlich ting van het Nederlandse volk door de Pers en ook de onwil om het te doen. Dezer dagen kregen wij een scriptie onder ogen van een dame over de „Eurasian Repatriants in Holland". Ook deze studie, verschenen in het R.E.M.P.-Bulletin (Re search Group for European Migration Problems), dat dus een voorlichtende rol speelt bij de studie van migratie-mogelijkheden (ook voor de Indo), beoordeelt de repatriantengroep in overgrote mate naar de van het CCKP verkregen gegevens. E i wederom valt hier voor de insider op dat het het oordeel over de „Kleine Boeng" is, dat maar als maatstaf geldt voor de hele groep. Telkens weer wordt dus of door onwetendheid c door onwil een zeer belangrijk deel van de repa triantengroep over het hoofd gezien: de zelf standigen, de beter gestudeerden en beter gesitueer den. De mensen, die door bijzondere verdien- gemakkelijk zelf een plaats veroveren in deze (en elke andere) maatschappij. Over het hoofd wor den gezien de tienduizenden totok-repatrianten, die tenslotte een ruimere wereldblik meebrachten uit de oost, en met hun grote tropenervaring en aparte gaven van bijzonder nut kunnen zijn. Nee, men kiest maar steeds weer met zorg de „kassian-exemplaren" uit om er larmoyant (en onwaarover te schrijven en daarmee is dan de hele groep van V3 miljoen repatrianten bekeken. Nederland doet zichzelf en het emigratieprobleem daarmee veel schade. Zo n paar ruiten, dat is zo erg nog niet. Wat ons verbaast en verontrust is: 1. De koppige continue weigering om publiciteit te geven over de „betere repatriant", 2. De koppige en continue onwil van deze „betere repatriant" om in het geweer te komen tegen deze gevaarlijke misleidende voorlichting. Onlangs spraken wij een reporter. In het gesprek merkte hij opeens op: „Ja, maar wij zijn toch ook in Budel geweest en hebben aandacht gewijd aan deze repatrianten. Antwoord: „Ja ja, dat weten we! Maar waarom heeft U nooit ook eens aandacht gewijd aan een prof. Lemaire, een Ir. den Hollander, een generaal Christan, één van de tientallen doktoren, de hon derden leraren en onderwijzers? Waarom hebt u in Budel de beklagenswaardigste typen gekozen, in sarong en kebaja? En daardoor willens en wetens meegewerkt aan het vormen van een foutieve opinie?" „Maar Budel was actueel. Zolang er repatrianten in Nederland zijn, blijft het assimilatieprobleem actueel en blijft de leugen ge vaarlijk. Waarom is het wél logisch dat huisvesting wordt verleend aan 20.000 Italianen en dat daar wél mil joenen voor beschikbaar zijn? Waarom is het be steden van miljoenen aan buitenlanders om een scheve toestand in het arbeidsproces recht te trekken wél verantwoord en is niet al lang ernstig gestreefd naar de inpassing van alle repatrianten in het arbeidsproces, i.p.v. deze Nederlanders nu te beschouwen als hatelijke werklozen of indrin gers in Nederlandse baantjes en Nederlandse wo ningen? Dat arme vrouwtje in Budel mag niet met een kassian-systeem binnengehaald worden. Want zij is het slachtoffer van ernstige verzaking van re- geringsplicht. Als tijdig de Indischman was inge past in het Nederlandse arbeidsproces, dan was nu geen spijtoptanten-leugenarij nodig en hoefden niet zoveel miljoenen besteed te worden aan Italiaanse arbeiders. De som van weggeworpen Nederlanders in Indonesië en welkome Italiaanse arbeiders hier is één groteske demonstratie van regeringsdomheid, waar de domheid van bovenstaande briefschrijver maar kinderspel bij vergeleken is. Ergens in bovengenoemde scriptie (in het R.E.M.P. bulletin) sprak de schrijfster een waar woord: „Verder bestaat (in Nederland Red.) de alge mene gedachte dat de Nederlandse wijze van leven heel goed is, ja, de beste wijze van leven. Als ge volg daarvan staat anders zijn" heel erg dicht bij „minder goed zijn". En tenslotte is daar het gebrek aan verdraagzaamheid, veroorzaakt door de cal vinistische filosofie. Alleen als de persoon „die anders is", sterk is, economisch onafhankelijk, zeer geleerd of artistiek begaafd, is hij op een bepaalde wijze gerespecteerd (of wordt althans met rust gelaten). Als echter de persoon „die anders is" zwak is en niet in staat zichzelf te beschermen, zat de Nederlandse gemeenschap hem niet toestaan anders te zijn en verwacht volledige onderwerping aan de Nederlandse code." Ah, welkom onafhankelijken in Wassenaar, Bloe- mendaal en Hilversum! Ah, welkom hoogleraren in Leiden en Delft! Ah, welkom Maria Dermoüt, Breton de Nijs en Tjalie Robinson! De rest - get out quick! Al wordt dit natuurlijk nergens gezegd (hoe vals van Tjalie om dat te denken!) de realiteit lijkt er toch bar veel op. Wat tenslotte de zwakken betreft (lees:spijtoptanten!), als de regering ze niet helpt, en wij steken ook geen hand uit, alleen God kan ze nog helpen.

Tong Tong | 1960 | | pagina 3