NASSI.RUBRIEK 4 27 AUGUSTUS 1960 T.O.V.O. CONTACT-AVOND VOOR DE SPIJTOPTANTEN onbeschoft VERWARMENDE BRIEVEN De Nederlandse Vrouw vóór N.A.S.S.I. In ons pers-overzicht no. 4 maakten wij met vreugde melding van het rekest dat de Nederlandse Christen Vrouwenbond die ongeveer 85.000 leden telt ten behoeve van N.A.S.S.I. aan de Minister van Jusitite heeft gericht. In dat rekest doet de Bond een ernstig beroep op de Regering het pro bleem van de Spijtoptanten sneller tot een oplos sing te brengen. Thans kunnen wij zeer tot ons genoegen mededelen dat het Bestuur van de Unie Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging inderdaad in beweging is gekomen. Zij betuigt namens 160.000 leden (het is geen tikfout, het zijn honderdzestig- duizend) haar instemming met doel en werkzaam heid van het N.A.S.S.I.-comité. Zij doet dat, omdat zij „van mening is, dat een snelle oplossing van het probleem der spijtoptan ten in Indonesië noodzakelijk is, daar de dringen de nood, waarin deze mensen verkeren, tot spoe dige hulp noopt. Waar de komst van de spijtop tanten een welkome aanvulling zal betekenen op de arbeidsmarkt, is er alle reden om deze mensen, die in wezen, denken en doen Nederlands ge bleven zijn, de gelegenheid te verschaffen zo spoe dig mogelijk voet op Nederlandse bodem te zetten. De Unie Nederlandse Katholieke Vrouwenbe weging sympathiseert dan ook met de actie van Uw comité en zij doet via Uw comité een dringend beroep op de Regering om deze kwestie in versneld tempo tot een goede oplossing te bren gen." Bravo, Nederlandse Vrouw, het N.A.S.S.I.-comité dankt U zeer voor Uw activiteit en medewerking, welke het zeer op prijs stelt. Welke verenigingen of bonden van mannen volgen nu? Spijtoptanten inpassen in het arbeidsproces. Sprak de Katholieke Vrouwenbeweging over een welkome aanvulling van de arbeidsmarkt door de komst van de spijtoptanten hier te lande, van de hand van Mevr. M. T. Sutorius-Alting von Geu- sau verscheen over dit onderwerp een zeer lezens waardig artikel onder bovenstaande titel in Else- viers Weekblad van 23 juli 1960. Bij schrijven van 29 juli j.l. heeft het N.A.S.S.I.-co mité zich gericht tot alle werkgevers-organisaties in Nederland, zulks naar aanleiding van artikelen in de Katholieke Werkgever no. 16 van 16 juli 1960 en in de Nederlandse Pers, dat onlangs be sloten werd tot het aanwerven van 2000 Italiaan se arbeiders, terwijl bij de Europese Commissie in Brussel de opvatting wordt gehuldigd dat een aan zienlijke vertraging in de economische expansie van Nederland alleen kan worden voorkomen door de werving van 20.000 Italiaanse arbeiders. Na o.m. er op gewezen te hebben a. dat het Nederlands bedrijfsleven tot dusverre verzuimd heeft het oog te laten vallen op het arbeidspotentieel dat aanwezig is in de spijt optanten, die ons ook uit een oogpunt van bruikbaarheid voor onze bedrijven nader staan dan Italianen of andere buitenlanders; b. dat onze spijtoptanten goede werkkrachten zijn. (H.E. de Minister van Maatschappelijk Werk zegt over de gerepatrieerden; dan heb ik het grootste respect over wat die groep hier pres teert. Daarover zal geen verschil van mening ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost! f 40.Per Zeepost! f 12.- Nw. Zeeland, Zuid Afrika. Brazilië: Per Luchtpost! 30,Per Zeepost! 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.; Per Luchtpost! 24,Per Zeepost f 12, Suriname, Antillen; Per Luchtpost! 18,Per Zeepost: 12, West Europese Landen; Per Luchtpost! f 12, Agent voor de Ver. Staten; Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Seur- Zimmer. 1 Richviewside Road, Weston. Ontario, Canada. zijn." Zie bladzij 3348 handelingen Ie Ka mer.) c. dat verschillende rapporten gewag maken van de goede arbeidsprestaties der gerepatrieerden (Zie Sociale Zorg van 5 februari 1960, het proefschrift van Prof. P. W. van der Veur). d. dat de Verenigde Staten van Amerika kortge- geleden een extra quotum van 10.000 perso nen heeft toegekend boven het normale quotum van eveneens 10.000 personen voor immigratie naar dat land, hetgeen stellig niet gebeurd zou zijn indien de Indische gerepatrieerden als werkkracht niet zouden hebben voldaan. heeft ons comité zich tot bovenbedoelde Werk geversorganisaties gericht met het verzoek bij de Regering erop aan te dringen de toelating van de visumaanvragers uit Indonesië op korte termijn zeer aanzienlijk te verruimen. Door aldus te handelen kan Nederland zich niet alleen kwijten van een morele plicht t.o.v. kinde ren van eigen volk, maar ook tegelijkertijd zijn economisch eigenbelang dienen. Plaatselijke N.A.S.S.I.-comité's. In onze vorige rubriek vermeldden wij de oprich ting van een groot aantal plaatselijke N.A.S.S.I.- comité's. Het doet ons veel genoegen te kunnen mededelen dat de plaatselijke pers veel aandacht heeft besteed aan de oprichting van vooral de Rijswijk, 18 juli I960. In de Tong-Tong van 15 juli zag ik de Stadspoort van Batavia afgebeeld. Is die poort er nu niet meer? Dat wist ik niet. Wij zijn er als kinderen zo menigmaal doorgereden op weg naar Vaders Al- gemene Pakhuizen, met „het" kanon vlak er bij onder een dikke assemboom. Daar werd altijd ge offerd door kinderloze Inlandse vrouwen. Direct na vertrek dezer dames liep Vaders „Oppas" er naar toe om het offer tot zich te nemen en er zich aan tegoed te doen. Pa zei dan: „Djaoedin, pas op, straks krijg jij een tweeling en dan moet ik je weer opslag geven." Lachend zei die ouwe man dan: Tida apa, toean, ik heb al tien anaks, er kunnen er best nog twee bij, dat is raméh." In die tijd was er voor elk genoeg eten, aan kleren deden de jonge anaks niet. Op bovenvermelde datum zal in beide zalen van het Concertgebouw te Haarlem door de Amuse mentsvereniging „T.O.V.O." ten bate van de spijt optanten een contactavond worden gehouden waar aan medewerken: GEORGE DE FRETES en zijn „ROYAL HA WAIIAN MINSTRELS" in new style; ..THE HOT JUMPERS", de bekende Haagse Rock and Roll band; „THE REAL ROOM ROCKERS" uit 's-Gra- venhage met pure Rock and Roll music; „THE PIETER BROTHERS" uit Alkmaar, vijf broers in één band; O Diverse Indische artisten in daverende floor- shows. Aanvang der avond 20.00 uur. Einde 03.00 uur. GEEN KAARTVERKOOP AAN DE ZAAL. Kaarten a 2,50 per persoon reeds nu verkrijg baar door storting van het verschuldigde bedrag per postwissel t.n.v. G. J. Visser, Postbus 31 te Haarlem. Verder verkrijgbaar bij: Mevrouw E. Kilian, Roerdompstraat 53 te Haar lem; Mevrouw E. Merghart, Frans Halsstraat 12 te IJmuiden, tel. 0 2550-6192; Mej. L. van Hek, Medemblikstraat 246 te 's-Gravenhage, tel. 0 70- 361744; Heer H. Hennekam, Vondelweg 510 te Haarlem; Heer J. H. Rademaker, Hannie Schaf- straat 164II te Haarlem; Heer R de Mey van Gerwen, Geraniumstr. 31, Lisse: Mej. S. Kilian, Rijnstr. 66 I. Amsterdam. N.A.S.S.I.-comité's te Rotterdam, Groningen en Eindhoven. De actieve besturen van deze plaatselijke comités verdienen zulks ten volle. Als de pers aandacht blijft schenken en daarvoor moeten wij ailen zorgen aan N.A.S.S.I.-activiteiten, dan zijn wij op de goede weg. Het secretariaat van N.A.S.S.I.-Rotterdam is ge vestigd: Patijnstraat 37a; van N.A.S.S.I.-Groningen: Hoornsediep 134 en dat van N.A.S.S.I.-Eind- hoven: Schubertlaan 165. N.A.S.S.I.-Iepeltjes. De verkoop van N.A.S.S.I.-Iepeltjes gaat vlot. He laas vergeten sommige bestellers het bedrag ad 1,per lepeltje, vermeerderd met verzendkosten ad 10 cent per stuk, aan ons op te zenden. De „winst" op de lepeltjes is zó gering, dat verzend kosten er nauwelijks af kunnen. Het bespaart ons secretariaat veel ongemak in dien hieraan de hand wordt gehouden. Dank U! Van Mevr. M. de Queljo e te Haarlem ontvingen wij 5,doch zij verzuimde ons haar adres op te geven, noch is zij abonné van Tong-Tong. Har telijk dank. Wij verzoeken eventuele donateurs, enz. duidelijk de namen te vermelden op de brieven en niet alleen op de enveloppen, en te willen adresseren aan: Secretariaat Nassi, Mauritsplein 36, den Haag. Op de foto van ons huis kreeg ik warempel nog ettelijke brieven uit Haarlem, Overveen, Castricum met opsomming van herinneringen uit die heer lijke jeugdjaren, toen we zondags meermalen met twintig en meer van de royale vistafel smulden. Dat kón allemaal met onze twee djongos, twee baboes en de twee kebons, die de schotels uit de keuken aandroegen, in pakean bagoes, sebab ban jak tetamoe. Voorbij, voorbijHoe weinigen zijn er nog over van die gezellige vrienden en vrien dinnen. Waar en wanneer hebben zij dit aardse toneel verlatenDe enkelen die et nog zijn, zou den mij graag bezoeken, schreven ze, maar „ik ben niet meer bij machte in tram of bus te rijden ik lig in een rustruis op mijn eind te wachten" schreef een blind-dove vriendin, geholpen door een „jongere" zuster van slechts 6 jaar, die al net zo mooi krabbelt op papier als ik. Ikzelf word zo ver geetachtig, versleten brains. Ik wacht tot U bij ons komt, voor mij meebren gende 12 roestvrije Nassi-epeltjes in mooi doosje, voor enkele Indische kennissen, eenvoudige repa trianten, die geen gouden theelepels gebruiken en zeker blij zullen zijn als ik ze elk zes van deze lepeltjes zend. Ik had U per giro f 25,willen zenden, n.l. f 15,voor de 12 lepeltjes (ze kosten maar één gulden per stuk, lieve briefschrijfster H.) en 10.om de Tong-Tongkas te versterken. Het is werkelijk een aardig en goed blad, waarop ik sinds juni geabonneerd ben. Deze 10,zijn extra als dank voor het genoegen dat ik ervan beleef in mijn hoekje bij het venster. Ik ben zo blij dat U mij het adres opgaf van de heer v. R. Gr., die mij geholpen heeft een visum los te krijgen voor mijn twee nichten in B. om Holland binnen te mogen komen. Zij zijn geen spijtoptanten, maar slaagden er niet in zich uit die chaos los te maken. Zonder mannelijke hulp zijnde werden ze compleet getergd door de „heren" regeerders. Maar nu kreeg ik gister, neen vanmor gen - mijn oude hoofd weet van geen tijd meer een opgewonden soerat van nicht S. uit B,, dat zij en haar 60 jaar jonge moeder op 24 augustus a.s. per K.L.M. in A'dam hopen te arriveren. Wat een glorieus bericht! G. V.-H. Op een bal in Ned. Indië in het begin van deze eeuw trapte een jonge luitenant op de lange sleep van een dame. „Oh pardon, mevrouw" Zegt de dame heel verontwaardigd: „Adoe, zo onbeschoft deze. Eerst trappen op mijn sleep en dan perdom perdom"

Tong Tong | 1960 | | pagina 4