N.A.S.S.I.- RUBRIEK ZUIDERKRUIS OVERPEINZING 4 Spijtoptantenavond in Hengelo Toneeluitvoering te Uitrecht REDT EEN MENS! De verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Nederland door Indonesië heeft het vraag stuk der spijtoptanten in een nieuw, zeer urgent stadium gebracht. Het N.A.S.S.I.-comité is op 18 augustus in spoed-vergadering bijeen gekomen en heeft zich, als resultaat daarvan, tot de Regering gericht. Het officiële pers-communiqué daarover luidt: „Het comité „Nationale Actie Steunt Spijtop tanten Indonesië" (N.A.S.S.I.), verontrust door het feit dat de verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Nederland door In donesië, de acute nood van de spijtoptanten in ruime zin van grotere orde heeft gemaakt dan tot nu toe, kennis genomen hebbend van de talloze blij ken van onrust onder grote groepen van het Nederlandse volk, heeft zich tot de Regering gewend en ver zocht: a. de toelating van deze stamgenoten niet verder aan strenge beperkende bepalingen te onderwerpen, b. de nodige maatregelen te treffen opdat hun spoedige overkomst naar Nederland verzekerd is. Tenslotte heeft het comité andermaal zijn diensten ter beschikking van de Regering ge steld." In het Verenigingsgebouw van STORK zal een grote Indische avond worden gehouden op 3 sep tember a.s. Wie iets doen wil moet het goed doen. Het zal een uniek feest worden zoals Hengelo nog niet heeft meegemaakt. Bovendien wordt deze gelegen heid dankbaar benut. De avond heeft een driele dig doel. Ten eerste: de opbrengst is ten bate van de SPIJTOPTANTEN; ten tweede: contact tussen TWENTENAAR en INDISCHE NEDERLAN DER; ten derde: de repatriant zal zich weer „echt thuis" gevoelen. Allen die hiervoor benaderd werden, betuigden enthousiast hun medewerking. De directie van Stork staat de prachtige zaal bijna belangeloos af. Dit mooie gebaar getuigt wel dat men in Hengelo meevoelt met het benarde leven van de spijtoptant. Wie iets voor de spijtoptant doen wil moet dit BELANGELOOS doen. Indische Nederlanders worden aangespoord mede te wer ken om deze actie te doen slagen. Oud en jong, man, vrouw en kind. U bent allen nodig en kunt zich opgeven bij: hr Paulsen, Pjh-Sweelinckstraat 34. mevr. Herrebrugh, A.-Troelstrastraat 32. hr. Hoemakers-Caesar, Frankstraat 69a. hr. Souissa, Mcrcuriusstraat 29. Met de sympathie van de burgemeester en zijn wethouders, de medewerking van de katholieke en Protestantse geestelijkheid en de hulp en steun van de middenstand, moet dit feest een succes wor den. ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: f 40.—. Per Zeepost: f 12.- Nw. Zeeland, Zuid Afrika. Brazilië Per Luchtpost: 30,Per Zeepost: 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.; Per Luchtpost: 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost: 18,Per Zeepost: 12, West Europese Landen; Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstrect, Belleville. New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Seur- Zimmer, 1 Richvlewslde Road, Weston. Ontario, Canada. Wij wachten nu met spanning welke maatregelen de regering zal treffen om aan de nieuwe situatie, die een zeer spoedige overkomst der spijtoptanten nog noodzakelijker maakt, het hoofd te bieden. Het N.A.S.S.I.-comité blijft diligent en zal niets nalaten wat in zijn vermogen is, om de spijtoptanten op de kortst mogelijke termijn uit Indonesië naar Ne derland te krijgen. Het aantal plaatselijke N.A.S.S.l.-comité's is weer met één vermeerderd; thans is Dordrecht aan de beurt om met vreugde binnengehaald te worden om de ketting der N.A.S.S.l.-comité's door heel Nederland te komen versterken. Een actief werk comité is al bezig een N.A.S.S.I.-avond tegen be gin oktober op touw te zetten. Tot slot nog een berichtje over Haarlem, waar t.b.v. N.A.S.S.I. in het Concertgebouw op 30 sep tember, 1 en 2 oktober een Pasar Malam zal wor den gehouden. De avond zal worden georganiseerd door de heer Visser van de Amusements-vereniging T.O.V.O. Het was kil in die overigens mooie nacht van dins dag op woensdag, 2/3 augustus 1960. Toen enige leden van het Nassi-comité te omstreeks half vier die nacht bij de grote sluis te IJmuiden aankwa men, was de „Zuiderkruis" in zicht. Aan boord had zij 334 niet- en 409 wei-spijtoptanten. Velen hunner waren in dat nachtelijk uur al op de verschillende dekken te vinden in naar onze be grippen te dunne kleding. Een aantal hunner kenden wij reeds, mede van de door Nassi en ande ren verleende hulp om het zo begeerde visum te krijgen. Al spoedig hadden wij contact met hen, wij hoor den wat zij hadden meegemaakt, wij hoorden van hun angst. Maar toen wij met hen gesproken had den, wisten wij ook dat deze met de „Zuiderkruis" aangekomen groep, een goede groep spijtoptanten was, die haar weg in Nederland wel zou weten te vinden, ook wat betreft de inpassing in het ar beidsproces. Verheugd waren wij uit de mond van de ijverige en zo gewaardeerde maatschappelijke werkster, Me juffrouw Frieda van Putten, die met de Zuider kruis was meegereisd, te horen dat onze zienswijze juist bleek te zijn. Ook de gezagvoerder van het schip sprak zich in dezelfde geest uit. De spijtoptanten waren allen dankbaar dat aan hen toestemming was verleend om Nederland te mogen binnenkomen. Telkens bleek uit de gesprekken wel ke angsten velen hunner in Indonesië hadden doorstaan, hoe het leven daar niet meer leefbaar was. Deze angst bleek nog op de „Zuiderkruis" aan wezig. Toen enkelen hunner de in uniform gekle de douaneambtenaren aan boord, voor politie ambtenaren aanzagen, vroegen zij ons verschrikt en nerveus: God, meneer, die politie zal ons toch wel in Holland toelaten? Verheugd was men ook dat Z.E. de Minister-Pre sident door zijn bezoek aan de „Zuiderkruis" blijk gaf van zijn belangstelling voor de zaak der spijtoptanten. Zou misschien het quotum van 2000 per jaar op korte termijn aanzienlijk worden ver hoogd. Helaas was er ook een somber, heel sombere noot daar op die „Zuiderkruis". Zijne Excellentie Mr. de Quay stond een persconferentie toe aan een aantal heren van de pers. Z.E. sprak over de moeilijkheden van integratie, huisvesting, aanpas sing van de spijtoptanten in Nederland. Op een gegeven ogenblik meende één der heren adviseurs als wij goed zijn ingelicht was het een ambtenaar van het Ministerie van Buitenland se Zaken die de persconferentie bijwoonde, te moeten opmerken dat: indien Nederland alle spijtoptanten en maatschap pelijke Nederlanders die daartoe de wens zouden te kennen geven, zou toestaan naar Nederland te ko men, het er wel een drie miljoen zouden zijn! In elk geval waren het woorden van deze strekking. Toen de betrokken adviseur op dit apert onjuiste aantal werd gewezen, verkleinde hij dit aantal tot 2 a 3 miljoen! Hoe is het bij God mogelijk dat een adviseur van de Minister-President, van wie naar onze me- De Sectie Gerepatrieerdenzorg van de Stichting Kerkelijk Sociale Arbeid te Utrecht, zal op zater dagavond 3 september a.s. een toneeluitvoering ge ven ten bate van de spijtoptanten (NASSI) in het „Oranjehuis", Nieuwekade hoek Paardeveld te Utrecht, aanvang 20 uur precies. Mevrouw Voorneman-Berger zal met haar groep het bekende stuk „Plantenleven 1875" opvoeren, terwijl verschillende, ook Indische, dansen onder leiding van Mevrouw Drissen-Poth zullen worden uitgevoerd. Het belooft een zeer gezellige en goede avond te worden. Komt allen op deze avond, U steunt daarmede tevens de zaak der spijtoptanten. Kaarten a 1,75 te verkrijgen te Utrecht, Calde- ronstraat 12 en Karei Doormanlaan 52, tel. 24438. ning toch verwacht mag worden dat hij op de hoogte is althans dient te zijn van de zaak waar over hij advies uitbrengt, hoe is het bij God moge lijk dat deze adviseur er zo naast is, zo'n aperte onjuistheid op een conferentie ten overstaan van de Minister President en de Pers debiteert. Wij mogen niet aannemen dat kwade trouw hier bij in het spel is, maar wat is het dan wel? On wetendheid? Of iets anders? Wat moet het Nederlandse volk er wel van den ken indien het dit afschuwelijk onjuist getal in de kranten zou lezen van 2 a 3 miljoen spijtoptanten en maatschappelijke Nederlanders die Nederland zou den kunnen binnenkomen. Het zou tot gevolg kunnen hebben dat een kwalijke stemming tegen het doel en streven van Nassi zou worden teweeggebracht met alle nare gevolgen van dien. En dat zou dan te wijten zijn aan een totaal onjuiste voorstelling van zaken van een hoogge plaatst regerings-adviseur! De waarheid is: er zijn slechts 14000 (veertien duizend) spijtoptanten en maatschappelijke Ne derlanders in totaal, mannen, vrouwen en kinderen, die een visum hebben aangevraagd. Veel meeren zeker niet meer, veeleer minder dan 20.000 in to taal zijn naar de mening van deskundigen (let wel: niet van regeringsadviseurs maar van deskun digen) niet te verwachten. Nassi bestaat nu ongeveer zes maanden. Zij heeft inmiddels ondermeer brochures, persoverzichten, bloemlezingen uit recente brieven van spijtoptan ten, cijfers en feiten betreffende spijtoptanten ge publiceerd en over Nederland verspreid. Zij heeft in Den Haag een persconferentie ge houden. Ook de pers zij het naar onze mening in on voldoende mate heeft artikelen aan Nassi ge wijd. Wat moet Nassi doen om de Regeringsfunctionaris sen de ogen te 'openen? Waarom is men zo tegen ons? NASSI- COMITÊ-LID Verzamelt voor, stort op: Gironummer 8118 NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag

Tong Tong | 1960 | | pagina 4