- m N.A.S.S.I.- RUBRIEK „Kleiner Mann, was nun?" „Kleine Boeng, wat toh?' BRANIE IN TWENTE DE PARIA VAN GLODOK REDT EEN MENS! Verbreking diplomatieke betrekkingen Wij wachten nog steeds met spanning op de daden der Nederlandse regering als reactie op het adres van Nassi om in verband met de verbreking der diplomatieke betrekkingen door Indonesië, de toe lating van onze stamgenoten-spijtoptanten en maat schappelijke Nederlanders niet langer aan strenge beperkende bepalingen te onderwerpen, en de no dige maatregelen te treffen opdat hun spoedige overkomst naar Nederland verzekerd is. Het enige lichtpunt is dat sommige persberichten voorzichtig spreken van een verruiming van het regeringsstandpunt t.a.v. deze toelating, maar veel zoden zet het nog niet aan de dijk. Wij vre zen dat men, zoals gewoonlijk, weer eerst „de gang van zaken zal afwachten" en voor de zo veelste keer achter de feiten zal aanlopen. En intussen is onze diplomatieke vertegenwoordi ger van Djakarta vertrokken en zullen de visum- aanvragen van niet-Nederlanders door de Britse Ambassade worden behartigd, waar voor dit werk enige ambtenaren van ons Hoge-Commissariaat zijn overgenomen. Hoe dit in de praktijk zal uit werken? Laten wij er het beste van hopen. Maar dit betreft slechts de uitvoering. De ombuiging van het toelatings-beleid moet hier in Nederland verkregen worden. En daartoe moet dit zei de Nassi-voorzitter Prof. Lemaire op een K.N.A.F. bijeenkomst in Utrecht „een sterke groep Ne derlanders komen, die zich tegen de regering ach ter het Parlement schaart". Dit betekent, dat Nassi alle krachten moet bundelen, die om welke reden dan ook humanitaire, morele, godsdien stige, economische of ethische onze in nood verkerende stamgenoten in Indonesië tijdig te hulp willen komen. Als we zo nagaan waar verhoudingsgewijs de groot ste activiteit betoond wordt voor de spijtoptanten, dan wijst het kompas zonder mankeren naar Twen te. Onze „Nederlandse Oosthoekers" weren zich waarlijk geducht: Enschede, Hengelo, Almelo, Zutphen, Deventer, zijn al ettelijke malen behoor lijk uit hun slof geschoten. Zaterdag 3 september zijn we op bezoek geweest in Hengelo, waar een feestavond werd georganiseerd die klonk als een ,klok. Een ei-volle zaal, een eigenlijk wel overbezet programma (een bewijs hoe sterk onze activiteit op amusementsgebied groeit!), een mooie opkomst van plaatselijke „totoks", een openingsspeech van de loco-burgemeester, enz., enz., enz. Petje af voor onze Oosthoekers! Zelfs een klein plaatsje als Zutphen, met een handjevol repatrianten, kreeg een tijdje terug on der leiding van F. W. Macaré en een paar jongere dynamo's, een prachtavond voor elkaar! Gaat zo voort en gij zult weer kangkoeng eten! Een stil verwijt kregen wij ook uit Amsterdam. En terecht: een werkelijk groots georganiseerde avond, waarop ook prof. Lemaire sprak, verzuimden wij te „verslaan" in Tong-Tong. Soms loopt het vele werk ons volkomen over het hoofd! Maar we twijfelen er niet aan of Amsterdam zal binnenkort weer voor het voetlicht komen. En dan halen we de schade dubbel in! ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost) f 40.Per Zeepost: f 12.- Nw, Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30,Per Zeepost: 12, Nw. Guinea. Canada, U.S.A.: Per Luchtpost 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,Per Zeepost: 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer- 1sy, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueu- Zimmer, 1 Richviewside Road, Weston, Ontario, Canada. Stijgende nood Want die nood stijgt met de dag: de levensmidde len, de behuizing, de medicijnen, de kleren wor den voor velen haast onbetaalbaar. Voeg daarbij de psychische spanning, waaronder onze mensen moeten leven als gevolg van de toenemende anti- Nederlandse hetze, en men kan zich voorstellen, dat hier slechts krachtige maatregelen op ruime schaal in groeps-verband uitkomst kunnen brengen. De tijd is voorbij, dat men elke individuele visum- aanvraag nog aan een tijdrovend onderzoek kan onderwerpen „hoeveel bindingen de betrokkene met Nederland heeft", of hij nog een betrekking (hoe lang nog?) heeft, hoe iemands aanpassings mogelijkheden in Nederland zijn, enz. Slechts on maatschappelijke elementen moeten geweerd wor den, wanneer daarvoor concrete gegevens aanwe zig zijn. Dringend beroep De brieven uit Indonesië worden steeds dringender en wanhopiger, vooral nu de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indonesië verbro ken zijn. „Ben ik voorgoed op zij gezet door toch uiteindelijk mijn Vaderland?" vraagt een vrouw. „Ik ben wanhopig weet U, ik heb nooit gedacht, dat Nederland zo laks kan zijn met zijn zorg voor zijn door politiek getroffen „slachtoffers". Wat wil Nederland toch van mij weten als zijnde drin gend in nood verkerende. Wat wil Nederland toch dat hij zo traag kan zijn in het geven van reddings tekenen voor mij?" Zulke dringende beroepen op onze Nassi-hulp mo gen wij niet beschamen. Laten wij voor het slagen van onze „Nationale Actie" alle krachten inspan nen. Na de oprichting van een Nassi-Comité in Dordrecht wordt nu moeite gedaan voor Haarlem, Amsterdam en Utrecht. In Haarlem wordt op maandagavond 19 september in het Concertge bouw een grote propaganda-avond gehouden met een of meer sprekers uit Den Haag, onder wie waarschijnlijk Tjalie Robinson. Vooruit Haar lemmers toont door Uw opkomst dat ook U allen achter het Nassi-werk staat. Er is een mevrouw in Holland, die heeft naast haar deur een bamboe-kokertje opgehangen. En elke keer als ze betalingen aan de deur doet, gaan de losse centen in die koker. Net als die grote bam boe voor centen en gobangs bij de Ntjek in de waroeng vroeger, weetjenog? Maar goed. Die me vrouw spaarde al haar centen op voor Tong-Tong. Het Comité „Nationale Actie Steun Spijtoptan ten Indonesië" te Eindhoven brengt op 8 oktober Een CABARET-avond in het Tivoli-gebouw (St. Wirostraat 2) onder regie van Berry Smeenk, met conference van Leo Morein (ex-medewerker Ned. Ind. Radio-omroep) en muzikale omlijsting van de Gender Valley Guys. Diverse nummers o.a. Ballet dansen door Toos Waldman (Scapino Ballet) 0 Oscar Remeeus zing (2e prijswinnaar v/h Caba ret der Onbekenden) 0 Eén-acters van Martie Verdenius 0 Songs you all remember (Irma Meis) 0 Toespraak tot de Hoofden van Lebak uit de Max Havelaar (Voordracht door Berry Smeenk) 0 Indonesische dansen en muziek 0 Liedjes van Leo Morein 0 Hilly-Billy songs, enz. Toegangsprijs 1, Kaarten verkrijgbaar: V.V.V. Vestdijk 8. Aanvang: 8 uur n.m. Opbrengst ten bate van Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië Ja ja, dat is dat toneelstuk van Victor Ido, niet? Verouderd en bovendien een draak... Ah, wat fijn ontwikkelde culturelen met een hoog gevoel voor literaire normen! Maar ook al zouden wij gelijk hebben, vertel eens even hoe het verhaal in mekaar zit? Even piekeren: een onecht kind, een „boewaja Leo genaamd, komt voor de eer van zijn zuster op en pleegt een moord. Ja juist. En wordt des wege ter dood veroordeeld. Door wie? De presi dent van de rechtbank is mr. de Merulaeren dat is (ongeweten) Leo's vader. Melodrama? Elke spijtoptant die, eindeloos wachtend op zijn erkenning (visum), tenslotte omkomt, is een Paria van Glodok, maar ditmaal bewust in de dood ge dreven. Niet de Indonesiër is schuldig, niet de spijt optant, maar de vader hier. Is dit ook melodrama? Nee nee nee, niet jammeren, niet aankomen met kruideniersspitvondigheidjes. Doodgewoon toe geven: ja, ik bén hard! Maar alsjeblieft geen ge zemel met gevouwen handen en omhoog gedraaide ooqballen. Want dat is melodrama. T. R. P.S. Naar wij vernemen is een Amsterdams amateur toneelgezelschap onder leiding van Wim Wanrooy bezig „De Paria van Glodok" in te studeren. Guus Becker (de bekende Krontjong-mu sicus) in de rol van Leo. Een prachtfiguur! Een halve eeuw geleden trok dit stuk in de Bataviase Schouwburg stampvolle zalen, bruin én blank, Ke- majoran én Koningsplein. Toen bestond blijkbaar nog een geweten! Verzamelt voor, stort op: Gironummer 8118 NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag En aan het eind van het jaar, wat had ze? Vijf-en- twintig gulden en die gaan natuurlijk naar NASSI! Stel je eens voor dat dat gebeurd zou zijn in alle Indische gezinnen in Holland. Zestigduizend gezinskernen 60.000 x 25,1.500.000 (anderhalf miljoen)!!) in een jaar. We hadden onze eigen schepen kunnen huren om onze stam genoten in nood in Indonesië te redden. In elke nood. Ook in de nood die onszelf zou kunnen bedreigen in de toekomst! Als als. Maar van de 60.000 Indische gezinskernen in Ne derland zijn er maar 9000 abonnee van Tong-Tong. De andere 51.000 zijn wat ze zeggen „geassimi leerd", „opgenomen in het volk". Was dat maar waar. Waren ze maar als elk ander Nederlander bewust partijlid. Dan hadden ze tenminste in hun eigen partij een sterke aandrang kunnen kweken om voor deze nationale zaak, élke nationale zaak, een sneller beslissing door te drukken. Maar kijk eens rond in de partijgelederen van KVP, PvdA, CHU, enz. enz., waar blijven onze enthousiaste assimilatieklanten? Geen lidmaatschaps kaart van een Nederlandse volkspartij, geen bam boekokertje voor NASSI of Tong-Tong. Nooit aan magere koeien denken: alleen aan vette. En als die straks opgegeten zijn, dan jamme ren ze maar weer net als toen bij Colijn, en dan bij Hirohito, en dan bij van Mook, en dan bij Soekarno, bij Drees, bij de Quay. Assimilatie de Europese „levensstijl" aanne men vér vooruit kijken en NU paraat zijn. Wie is het van ons?

Tong Tong | 1960 | | pagina 4