WL OVER EEN GEDICHT EN DE SPRINKHAAN-RIETZANGER 8 Meisjes van de 4de klasse KW III - 1922 EEN VEELBELOVENDE BABY MOEDER, ZIE UW KIND! Djakarta ken ik slechts van horen zeggen de Boroboedoer heb ik nooit gezien behalve op een foto in een atlas wellicht genomen uit een vliegmachien. Meer dan de interessante exotiek boeit mij het levendig bedrijf der mensen ik doe daarbij de palmen niet te kort O er blijft toch altijd nog wel wat te wensen. Ik ken niet meer Maleis dan: goena-goena of tempo doeloe, een vergeeld gebaar, vertellend dat het niet meer is als vroeger: je kijkt met lege handen naar elkaar. Het land van herkomst blijft wel aan je knagen je vecht verbeten maar je weet zo goed: de vlucht was tevergeefs en nieuwe vragen doen onophoudelijk een aanslag op je moed. FRANK ALLARD. Kijk, een jong dichter. Die al zó lang uit Indië weg is, dat hij natuurlijk al lang .volkomen geassimileerd moet zijn. Want dat zegt men toch? ,,Onze kinderen en kindskinderen weten al niets meer Alsof het veranderen van land net zo n perkara ketjil is als het veranderen van klaverjasclub. ,,Ach, we hebben het hier goed!" Dus: waar het goed is, is mijn vaderland? En als het hier slecht gaat, hollen maar weer? Er zijn sterker wetten voor wie gevoel, intelligentie en karakter heeft. En met apart respect denken we hierbij aan de honderd procent totok-jongens en meisjes, daar geboren en al vroeg weggegaan, haast niets tastbaars meer weten van het geboorteland, moedig voortgaan met assimileren en nochtans wéten en eerlijk durven bekennen: „mijn vlucht is tevergeefs' En aan de Indische jongens en meisjes, die opeens ontdekken dat ze tóch „tida bisa loentoer zowel van binnen als van buiten. Er is niets verkeerds aan. Ja, inderdaad, juist deze jongeren kijken zo vaak met !ege handen naar elkaar. Ze hebben zo weinig meegenomen. Overal staan bordjes met „verboden Indisch te zijn Ook thuis. En je weet vaak niet eens hóe je Indisch moet zijn. En je bent het tóch! Wij, ouderen, hebben tenminste nog duidelijke herinneringen en dromen. Onze kinderen niet eens. En vaak spreekt bij hen de roep van het land van herkomst het sterkst! Gaan daarom zoveel jongens varen? Meer dan vroeger in Indië? Is daarom het verlangen om maar te emigreren juist bij de jongeren zo groot? Ah, de sprinkhaan-rietzanger wordt „hoog boven" in Siberië geboren. Wie wijst hem de weg? En toch vliegt hij straks over heel China heen en heel Achter-Indië en heel Malakka en Sumatra om „thuis te komen" in Tjibodas en Leuwiliang! Dat is een vaste wet voor de sprinkhaan-rietzanger. Daar hoeft hij geen herinneringen voor te hebben. Of lesjes voor te leren. Wij wensen de jonge Indischgasten geluk, die hier in Holland hun vaderland gevonden hebben. Maar wij verzoeken hen consideratie en begrip te hebben voor hun broers en zusjes, die een ander land voelen roepen. Als je straks gaat, lui, selamat djalan! Van links naar rechts: Erna Douwes Dekker. Ida de Bats, Hannie van Gils, Frida Jeneson, Ellie Cohen cn Els van der Meulen. Woef U nog. die strikken? Je kocht bij de Bombay een kwart el taftzijde in de gewenste kleur, wat door Djait keurig werd gezoomd. Als ze nog nieuw waren, stonden ze netjes recht overeind. Later moest je ze met spelden in je haardos vastprikken. En dan die kousen! Mocht niet „met" zonder! Vorig jaar maakten wij melding van de oprichting van een Indische Voetbalclub. De officiële inschrij ving bij de K.N.V.B. vond op 21 augustus 1959 plaats onder de naam S.V. N.I.V.O. (Na Inspanning Volgt Ontspanning)" Na een jaar „inspanning" werd er zaterdag, 3 september in de Houtrust-Rotonde voor de no dige „ontspanning" gezorgd. Het Bestuur van de N.I.V.O. had deze bijzonder gezellige avond geor ganiseerd t.g.v. het éénjarig bestaan van deze eerste Indische Voetbalclub. De voorzitter en voetbalveteraan de Heer Piet van Hooydonk opende de avond met een geestige toespraak waarin hij de wederwaardigheden van de club in de afgelopen 1 Yi jaar vertelde. N.I.V.O. speelt in de 3de klasse A. van Den Haag en kwam in de competitie in de laatste wedstrijd tegen Groen-Wit te staan. De situatie was van dien aard, dat deze wedstrijd gewonnen moest worden, wilde N.I.V.O. op de eerste plaats komen, maar hij werd gelijk gespeeld! Een eervolle tweede plaats dus voor de N.I.V.O. Ook Hollandse jongens zijn lid van de N.I.V.O. ge worden toen enkele plaatsen in het elftal openvie len door het emigreren van een paar Indische jon gens. Van Hooydonk eindigde zijn toespraak met een lof- woord voor het Bestuur en een extra woord van dank aan secretaris-penningmeester van Maanen, die letterlijk dag en nacht voor zijn club klaarstaat. Hierna spraken nog de voorzitter van Groen-Wit en voetbalveteraan „P. A." Muhlstaff. En toen (eindelijk! dachten de tieners) kon er gedanst worden op de muziek van „The Musical Strings" (Hawaiian) en „The Honkey Tonkeys (Rock-and-Roll) 1 ELLEN Ikzelf ben reeds begin 1947 uit Indië weggegaan naar Nederland met mijn Ouders en aangezien ik toen nog maar 13 jaar oud was, weet ik niet zo heel veel meer over ons leven in Indië, behalve natuurlijk wat mijn Ouders mij alzo verteld hebben en dat beetje, wat ik me er nog van kan herinne ren. Doordat ik daar tijdens de Japanse bezetting gewoond heb en later 14 maanden in een extre mistenkamp te Lawang heb doorgebracht, ken ik hele wijken niet van al de steden waar we alzo gewoond hebben en ook weet ik me niets meer te herinneren van de natuur in de bergen en ..rim boes" van Indië en het is dan ook om deze reden dat ik de Tong-Tong van de eerste tot de laatste letter lees, om zodoende zoveel mogelijk te weten te kunnen komen over het land waar ik geboren ben en waarnaar ik onverklaarbaar genoeg vaak een heimwee in me voel opkomen. New Jersey, USA. IKE NOLL. Hoe gevaarlijk blijft het om maar luchtigjes te zeg gen: onze kinderen weten niet anders en verholland sen helemaal! En hoeveel meer gevaarlijk om dic tatoriaal in die richting te drijven! Oefen geen pressie uit op Uw zonen en dochteren. De kin deren, die vanzelf die kant uit gaan, goed dan en proficiat! Maar er zijn kinderen en kindskinderen geboren met de echo in hun hart van het Land van Her komst. Er worden Hollandse kinderen geboren met een roep naar „verre verten". Laat ons billijk en redelijk zijn bij onze opvoeding. Het zijn vaak de „onrustigste zwervers" geweest, die Holland de grootste diensten bewezen hebben. Van Jan Huygen van Linschoten af tot prof. van Blomme- stein toe! Sommige kinderen worden geboren voor Depok alleen of voor Krommenie alleen. Het zij zo en het kan heel goed zijn zo. En andere kinderen worden geboren met een universele aanleg. Die later reizen naar Rio en Hongkong, naar Hammerfest en Zan zibar. God zegene ze met een paar ouders, wier ogen verder kunnen reiken dan tot de horizon alleen!

Tong Tong | 1960 | | pagina 8